Սպառազինության ոլորտում ՌԴ-ի հետ խնդիրները մեծամասամբ կարգավորվել են. ՀՀ ՊՆ
Սպառազինության ոլորտում ռուսաստանյան ընկերությունների հետ ունեցած խնդրահարույց հարցերը մեծամասամբ կարգավորվել են, սակայն մի շարք խնդիրներ շարունակում են մնալ չլուծված, «Ազատության» գրավոր հարցին ի պատասխան՝ հայտնել են Պաշտպանության նախարարությունից՝ չհստակեցնելով՝ արդյո՞ք խոսքը 400 միլիոն դոլարի շրջանակում իրականացված մատակարարումների մասին է:
«Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո Հայաստանի իշխանությունները ամենաբարձր մակարդակով դժգոհում էին, թե Ռուսաստանին միլիոնավոր դոլարներ են փոխանցել, սակայն այդպես էլ զենք չեն ստացել:
Ռուսաստանի դեսպանը, մինչդեռ, մեկ ամիս առաջ պնդել էր, թե ռազմատեխնիկական համագործակցության ոլորտում Երևանի և Մոսկվայի միջև կնքված գրեթե բոլոր պայմանագրերը ավարտվել են ժամանակին:
Իշխանական պատգամավորները միայն վերջերս հայտնեցին, որ Ռուսաստանն արդեն մատակարարումներ է իրականացնում: Պաշտպանության հանձնաժողովի անդամ Գագիկ Մելքոնյանը մոտ մեկ շաբաթ առաջ էր «Ազատության»-ն ասել, որ ռուսական զենքի մի խմբաքանակ արդեն Հայաստանում է»,- գրել է կայքը։

Проблемы с РФ в области вооружений в основном решены
Проблемные вопросы с российскими компаниями в области вооружений в основном решены, однако ряд вопросов остается нерешенным, сообщили в Минобороны в ответ на письменный вопрос радиостанции "Свобода", не уточнив, идет ли речь о поставках, осуществленных в пределах 400 миллионов долларов.
«После второй Арцахской войны власти Армении жаловались на самом высоком уровне, что они заплатили России миллионы долларов, но так и не получили оружие.
Между тем, месяц назад посол России заявил, что почти все подписанные между Ереваном и Москвой соглашения в сфере военно-технического сотрудничества выполнены в срок.
Провластные депутаты лишь недавно сообщили, что Россия уже осуществляет поставки. Член парламентской комиссии по обороне Гагик Мелконян около недели назад сообщил "Радио Свобода", что партия российского оружия уже находится в Армении"", - пишет сайт.