Մեկնարկում են Պարույր Սևակի 100-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառումները
Այս տարի լրանում է մեծանուն բանաստեղծ Պարույր Սևակի ծննդյան 100-ամյակը: Հոբելյանական տարին հագեցած կլինի տարաբնույթ միջոցառումներով, որոնց մեկնարկը տրվելու է 2024 թ. հունվարի 24-ին՝ բանաստեղծի ծննդյան օրը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը հունվարի 24-ին կմեկնի բանաստեղծի ծննդավայր` Արարատի մարզի Զանգակատուն համայնք և ծաղիկներ կխոնարհի նրա շիրիմին, ինչպես նաև կայցելի Պարույր Սևակի տուն-թանգարան:
Նույն օրը՝ ժամը 13:00-ին, Պարույր Սևակի տուն-թանգարանում (Արարատի մարզ, գ. Զագակատուն) ելույթ կունենան Գոռ Սուջյանը, «Կադանս» անսամբլը, Համազգային թատրոնի երիտասարդական խումբը: Ժամը 19:30-ին Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային թատրոնում /Sos Theatre Armenia/ տեղի կունենա Պ. Սևակի համանուն ժողովածուի «Մարդը ափի մեջ» ներկայացումը (ռեժիսոր՝ Նարինե Գրիգորյան):
Մինչ այդ` Սևակի ծննդյան 100-ամյակին ընդառաջ, հունվարի 15-21-ը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը և Պարույր Սևակի տուն-թանգարանը սովորողների շրջանում անցկացրել են մրցույթ՝ «Եղիցի լույս. Սևակ-100» խորագրով: Մրցույթն անցկացվել է ԿԳՄՍ նախարարության  ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում. մասնակցել են ավելի քան 4000 սովորողներ:

Начинаются юбилейные мероприятия, посвященные 100-летию со дня рождения Паруйра Севака
В этом году исполняется 100 лет со дня рождения известного поэта Паруйра Севака. Юбилейный год будет насыщен различными событиями и мероприятиями, которые начнутся 24 января 2024 года, в день рождения поэта.
24 января министр ОНКС Жанна Андреасян посетит место рождения поэта, общину Зангакатун Араратской области, возложит цветы к его могиле, а также посетит дом-музей Паруйра Севака.
В тот же день в 13:00 в Доме-музее Паруйра Севака (Араратская область, село Зангакатун) выступят Гор Суджян, ансамбль «Каденс» и молодежный коллектив театра «Амазгаин». В 19:30 в Театре имени Соса Саркисяна состоится Спектакль из одноименного сборника П. Севака «Человек на ладони» (режиссер: Нарине Григорян).
Перед этим, в преддверии 100-летия со дня рождения Севака, 15-21 января Министерство образования, науки, культуры и спорта Респулики Армения и Дом-музей Паруйра Севака провели конкурс среди учащихся: «Да будет свет: Севак-100». Конкурс проводился на официальной странице МОНКС в Facebook. приняли участие более 4000 учащихся.