«Հայաստանն  ականապատ դաշտերի նոր տեղեկամատյանները Ադրբեջանից բացի, տրամադրել է նաև որոշ միջազգային գործընկերների․ կարող են ներգրավվել դրանց ճշգրտության հավաստման գործընթացին»․ ԱԳՆ
12/02/2024 20:42
«Հայաստանն ականապատ դաշտերի նոր տեղեկամատյանները Ադրբեջանից բացի, տրամադրել է նաև որոշ միջազգային գործընկերների․ կարող են ներգրավվել դրանց ճշգրտության հավաստման գործընթացին»․ ԱԳՆ
Ականապատ դաշտերի նոր տեղեկամատյանները ադրբեջանական կողմին փոխանցվել են հունվարի 26-ին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Հիշեցնենք, որ այսօր ադրբեջանական կողմն էր հայտնել, որ 8 նոր տեղեկամատյաններ են ստացել ու բողոքել, թե, իբր, դրանք հստակ չեն։
«Փաստինֆո»-ն մեկնաբանության համար դիմել էր ՀՀ ԱԳՆ-ին։
«ԼՂ նախկին պաշտոնյաների շրջանում հարցումների միջոցով ստացված՝ ականապատ դաշտերի նոր տեղեկամատյանները փոխանցվել են ադրբեջանական կողմին հունվարի 26-ին՝ ինչպես նախապես տեղեկացրել էինք, առաջնորդվելով հումանիտար խնդիրները կարգավորելու ձգտումով, որպես վստահության ձևավորման միջոց»,- հայտնել է ՀՀ ԱԳՆ-ի խոսնակն ու ավելացրել,- «Հաշվի առնելով թեմայի՝ Ադրբեջանի կողմից անհարկի շահարկումները՝ ՀՀ-ն այդ տեղեկամատյանները տրամադրել է նաև որոշ միջազգային գործընկերների, որոնք ևս, ըստ անհրաժեշտության, կարող են ներգրավվել դրանց ճշգրտության հավաստման գործընթացին։ Իր հերթին, թեմայի շահարկման փոխարեն Ադրբեջանն ունի հնարավորություն փոխադարձել հումանիտար հարցերի կարգավորման հարցում հայկական կողմի մոտեցումը և ցուցաբերել վստահության ձևավորման ուղղությամբ իրական հանձնառություն»։

МИД: «Армения предоставила формуляры минных полей также некоторым международным партнерам, которые при необходимости могут быть привлечены к процессу проверки их точности»
12/02/2024 22:49
Новые формуляры минных полей были переданы азербайджанской стороне 26 января в качестве меры укрепления доверия. Об этом в ответ на запрос "Фактинфо" сообщили в  МИД Армении.
Напомним, сегодня азербайджанская сторона сообщила о получении 8 новых формуляров и пожаловалась, что они якобы неточные.
«Принимая во внимание ненужные спекуляции на эту тему со стороны Азербайджана, Армения предоставила эти формуляры также некоторым международным партнерам, которые при необходимости могут быть привлечены к процессу проверки их точности.
Вместо того чтобы спекулировать темой, у Азербайджана есть возможность ответить взаимностью на подход армянской стороны в решении гуманитарных вопросов и продемонстрировать реальную приверженность укреплению доверия», – отметили в МИД.