Վահան Քերոբյանն ազատվել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնից
Ստացվեց այնպես, որ ես էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնում այլևս չեմ ծառայելու Ձեզ։ Այս 3-ից ավելի տարվա ընթացքում աշխատել եմ անմնացորդ նվիրվածությամբ, լցված սիրով Հայաստանի յուրաքանչյուր բնակչի նկատմամբ։ Աշխատել եմ շաբաթական առնվազն վեց օր, միջինում առավոտյան 8-ից՝ երեկոյան 9-ը, երեք տարվա ընթացքում՝ ընդհանուր առմամբ, 15-16 օգտագործված արձակուրդային օրերով։ Իմ աշխատանքի յուրաքանչյուր օրն ապրել եմ օր առաջ հզոր Հայաստան ունենալու գերիշխող մղումով։ Եղել եմ վճռական, ազնիվ ու նվիրված հայրենիքին։
2020թ․ համեմատ՝ 2023թ․ Հայաստանի ՀՆԱ-ն ԱՄՆ դոլարով աճել է մոտ 100%-ով, իսկ ՀՀ դրամով` մոտ 50%-ով։ Հայաստանը մեկ շնչին բաժին ընկնող ՀՆԱ-ի ցուցանիշով այս ընթացքում 112-րդ տեղից բարձրացել է 86-րդը։ Մենք այս ցուցանիշով առաջին անգամ անցել ենք Ադրբեջանին, Բելառուսին, բազմաթիվ այլ երկրների։ Էկոնոմիկայի նախարարության բյուջետավորված ծրագրերը 2019-ի 12.5մլրդ դրամից աճել են 91մլրդ դրամի` 2024թ համար։ Կտրուկ աճել է աշխատանքի արտադրողականությունը, ներդրումների ծավալը, Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը։
Երբ 2020թ նոյեմբերի 20-ին ստանձնում էի նախարարի պաշտոնը, մեծ էր հավանականությունը, որ մի քանի օր կամ ամիս կմնամ այդտեղ. իշխանափոխության հավանականությունը շատ մեծ էր։ Այս ժամանակահատվածում բազմաթիվ անհամաձայնությունների պատճառով բազմիցս ուզել եմ լքել այս աշխատանքը, սակայն ստորադասել եմ իմ անձը, որպեսզի առավելագույնի հասցնեմ իմ ծառայության արժեքն իմ երկրին։

Ваан Керобян освобожден от должности министра экономики Республики Армения
Так получилось, что я больше не буду служить Вам на должности министра экономики. В течение этих трех с лишним лет я работал с непоколебимой преданностью, наполненный любовью к каждому гражданину Армении. Я работал минимум шесть дней в неделю, в среднем с 8 утра до 9 вечера, всего воспользовался 15-16 днями отпуска за три года. Каждый день своей работы я проживал с доминирующим стремлением как можно скорее иметь сильную Армению. Я был решительным, честным и преданным Родине.
По сравнению с 2020 годом ВВП Армении в 2023 году увеличился примерно на 100% в долларах США и примерно на 50% в драмах. За этот период Армения поднялась со 112-го места на 86-е место по ВВП на душу населения, мы впервые опередили по этому показателю Азербайджан, Белоруссию и многие другие страны. Бюджетные программы Минэкономики увеличились с 12,5 млрд драмов 2019 года до 91 млрд драмов на 2024 год. Производительность труда, объем инвестиций и внешнеторговый оборот Армении резко увеличились.
Когда я вступил в должность министра 20 ноября 2020 года, была большая вероятность, что я останусь там на несколько дней или месяцев: вероятность смены власти была очень велика. Из-за множества разногласий за это время мне неоднократно хотелось уйти с этой работы, но я подчинил свою волю максимизации ценности моего служения своей стране.