Արցախ վերադառնալու իրական հնարավորություն կա. Վարդան Օսկանյան
Արցախի հարցերով հանձնախմբի համակարգող, Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը իրատեսական է համարում արցախահայության վերադարձը, ավելին՝ կարծում է, որ այդ մասին չբարձրաձայնելը անթույլատրելի է։
«Այնպես չէ, որ զրոյից ենք սկսում, վերադարձի իրավունքը կա, դիվանագիտական ճիշտ միջոցներով մենք կկարողանանք մի փոքր ավելին ստանալ, որպեսզի արցախահայությունն իսկապես ինքնավստահ զգա, որ այնտեղ իրենց գոյությունը, անվտանգությունը, ինքնության բախման խնդիրները իսկապես կարգավորված և երաշխավորված են», - «Ազատության» հետ զրույցում ասել է նա։
«Ազատություն». - Դուք համակարգում եք Արցախի ժողովրդի հիմնարար իրավունքների պաշտպանության անվանումով հանձնախումբը, այսինքն՝ Դուք իրատեսակա՞ն եք համարում, որ հայերի վերադարձը հիմա հնարավոր է, եթե ստանձնել եք այդ գործը։
Վարդան Օսկանյան. - Իհարկե, եթե այդպես չհամարեի, չէի ստանձնի, երկրորդը՝ անկախ ամեն ինչից, այս հարցը չբարձրացնել, չխոսելը, նույնիսկ ծայրահեղության գնամ, ասեմ՝  հանցագործություն կլինի։ Այս վերքը դեռ թարմ է, մեր հայրենակիցներն իսկապես էթնիկ զտմամբ ու սպառնալիքներով վռդնվել են ուղղակի, իրենց տներն են թողել, գերեզմանները, ունեցվածքը։ Մեր ամբողջ հայ ժողովրդի պատմական ժառանգության մի մասն է այնտեղ, և չխոսել դրանց վերադարձի մասին, այդ պահանջատիրությունը չունենալ, ես կարծում եմ, որ իսկապես մեղսունակություն է և՛ քաղաքական տեսակետից, և՛ իրավական, և՛ բարոյական տեսակետից, և՛ հայ ժողովրդի հպարտության տեսակետից։
Բոլոր առումներով այս հարցը պետք է այսօր բարձրացնել, հետապնդել, որովհետև դա նաև ռեալ խնդիր է, դրա մասին ոչ միայն մենք ենք խոսում, աշխարհն է խոսում, կա միջազգային դատարանի որոշում, Միացյալ Նահանգներն արտահայտվել է, որ պետք է վերադառնան, Եվրոպան է ասել, Ռուսաստանն է ասում, նույն ինքը՝ Ադրբեջանն է ասում, որ իրավունք ունեն գալու, չէ՞, բայց իր ընկալումը մի քիչ այլ է. միջազգային հանրությանը մի քիչ ավելին է, քան Ադրբեջանինն է։ Իսկ մեր դրած խնդիրը այդ երկուսից էլ մի քիչ ավելին է, որովհետև եթե այդ երկուսի պայմաններով այսօր արցախահայությունը վերադառնա, չէին թողի  գային էլի, որովհետև նոր բան չի առաջարկվում, այնպես որ նրանց վերադարձի համար մի քիչ ավելին է պետք, քան այն, ինչը որ կա։ Այնպես չէ, որ զրոյից ենք սկսում, վերադարձի իրավունքը կա, դիվանագիտական ճիշտ միջոցներով մենք կկարողանանք մի փոքր ավելին ստանալ, որպեսզի արցախահայությունն իսկապես ինքնավստահ զգա, որ այնտեղ իրենց գոյությունը, անվտանգությունը, ինքնության բախման խնդիրները իսկապես կարգավորված և երաշխավորված են։
Ես դրա ռեալ հնարավորությունը տեսնում եմ․ եթե հավանականության ինչ-որ մի սանդղակ դնեն, եթե Հայաստանի իշխանությունները այն, ինչը ես ձևակերպեցի, իրենց վրա վերցնեն և հետապնդեն, դրա հավանականությունը շատ մեծ կլինի, 60-70 տոկոս։ Առանց Հայաստանի իշխանությունների աջակցության, իհարկե, այդ տոկոսը շատ ավելի նվազ է՝ 50-ից ներքև է, բայց չէի ասի, որ զրո է, նույնիսկ եթե 10 է, իսկ ես կարծում եմ, որ ավելին է, ուրեմն այդ հարցը պետք է հետապնդել։
Հուսով եմ, որ Հայաստանի իշխանությունները ինչ-որ պահի իրենք էլ կզգան, որ այս հարցի բարձրացումը ոչ միայն մեր իրավունքներից է բխում, այլ նաև դիվանագիտական պահանջ է, խաղաղության պահանջն է։

Вардан Осканян: Существует реальная возможность возвращения армян в Арцах
Координатор Комиссии по вопросам коллективной репатриации и защиты других основных прав народа Арцаха, бывший министр иностранных дел Армении Вардан Осканян считает возвращение арцахских армян реалистичным, более того, он считает, что молчать об этом недопустимо.
«Мы не начинаем с нуля, есть право на возвращение, с помощью правильных дипломатических средств мы можем добиться немного большего, чтобы армяне Арцаха почувствовали себя по-настоящему уверенными в том, что их существование, безопасность, противоречивые проблемы идентичности действительно решены и гарантированы там", - сказал он в беседе с радиостанцией "Свобода".
"Свобода": - Вы координируете комиссию «Защита основных прав народа Арцаха», то есть считаете ли вы реальным, что возвращение армян теперь возможно, если вы взяли на себя эту задачу?
Вардан Осканян: - Конечно, если бы я так не думал, я бы за это не взялся. Во-вторых, несмотря ни на что, не поднимать этот вопрос, не говорить о нем, даже если я дойду до крайности, это будет преступлением. Эта рана еще свежа, наших соотечественников действительно были изгнаны этническими чистками и угрозами, они оставили свои дома, могилы, имущество. Это часть исторического наследия всего армянского народа, и не говорить об их возвращении, не требовать этого, я думаю, действительно является преступлением и с политической точки зрения, и с юридической точки зрения, и с моральной точки зрения и с точки зрения гордости армянского народа.
Во всех аспектах этот вопрос сегодня должен подниматься и развиваться, потому что это тоже реальная проблема, не только мы об этом говорим, об этом говорит мир, есть решение международного суда, США высказались, что они должны вернуться, Европа говорит, Россия говорит, сам Азербайджан говорит, что они имеют право приехать, не так ли? да, но его восприятие несколькоо иное: то, что говорит международное сообщество, немного больше, чем то, что говорит Азербайджан. И задача, которую мы поставили, немного больше этих двоих, потому что, если арцахские армяне вернутся сегодня по условиям тех двоих, им бы не пришлось покинуть, потому что ничего нового не предлагается, поэтому для их возвращения нужно немного больше, чем то, что есть. Мы не начинаем с нуля, есть право на возвращение, с помощью правильных дипломатических средств мы можем добиться немного большего, чтобы армяне Арцаха почувствовали себя по-настоящему уверенными в том, что их существование, безопасность, противоречивые проблемы идентичности действительно решены и гарантированы там.
Я вижу реальную возможность этого. если они поставят шкалу вероятности, если власти Армении возьмут на себя то, что я сформулировал, и будут к этому стремиться, то вероятность этого будет очень высока, 60-70%. Без поддержки властей Армении, конечно, этот процент намного ниже, ниже 50%, но я бы не сказал, что он равен нулю, даже если он будет 10%, а я думаю, что он выше, этот вопрос должен быть поднят.
Я надеюсь, что в какой-то момент сами власти Армении почувствуют, что поднятие этого вопроса является не только вопросом наших прав, но и дипломатическим требованием, требованием мира.