ԵԱՏՄ-ն դեռ հեռու է միասնական արժույթ ներդնելուց, պետք է զարգացնել միասնական վճարային համակարգերը
Եվրասիական տնտեսական միությունը  (ԵԱՏՄ) դեռևս հեռու է միասնական արժութային համակարգ՝ նույն դրամը ներդնելուց, սակայն անհրաժեշտ է զարգացնել միասնական վճարային համակարգերը, որը թույլ կտա համաշխարհային այս վիճակում, երբ կիրառվում են պատժամիջոցներ, այլ երկրների հետ իրականացնել փոխանցումներ, ձևավորել բարենպաստ բիզնես միջավայր։
Այս մասին Սանկտ-Պետերբուրգի պետական տնտեսագիտական համալսարանում այդ և ևս հինգ երկրների համալսարանների ուսանողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ՀՀ նախկին վարչապետ (2008-2014), Եվրասիական տնտեսական կոլեգիայի նախկին նախագահ, Եվրասիական զարգացման բանկի կառավարման փոխնախագահ Տիգրան Սարգսյանը։
«Միասնական արժութային համակարգի ներդրումը քննարկվում է վերջին տաս տարվա ընթացքում, ինչ ձևավորվել է Եվրասիական տնտեսական միությունը։ Այս հարցը հատկապես ակտուալ է Եվրամիության օրինակով, երբ խորը տնտեսական ինտեգրացիայի դեպքում ներդրվեց եվրոն։ Բայց մենք այս պահին շատ հեռու ենք միասնական դրամային համակարգ ստեղծելուց», - ասել է նա։
Ըստ Սարգսյանի, այսօր բավական ակտուալ է միասնական վճարային համակարգի ստեղծումը հատկապես պատժամիջոցների առկայության դեպքում։ «ԵԱՏՄ-ին անհրաժեշտ է միասնական վճարային համակարգ, որպեսզի հեշտացվեն գործընթացներն այն երկրների հետ, որոնք համագործակցում են կազմակերպության հետ», - հավելել է նա։

ЕАЭС еще далек от введения единой валюты, необходимо развивать единые платежные системы
Евразийский экономический союз (ЕАЭС) еще далек от введения того же драма в единую валютную систему, но необходимо развивать единые платежные системы, которые позволят в этой глобальной ситуации, когда применяются санкции, осуществлять переводы с другими странами, чтобы сформировать благоприятную деловую среду.
Об этом в Санкт-Петербургском государственном экономическом университете во время встречи со студентами этого вуза и пяти других стран заявил Тигран Саргсян, бывший премьер-министр Республики Армения (2008-2014 гг.), бывший председатель Коллегии Евразийской экономической комиссии, заместитель председателя правления Евразийского банка развития.
«Введение единой валютной системы обсуждается на протяжении последних десяти лет, с момента образования Евразийского экономического союза. Особенно актуален этот вопрос на примере Евросоюза, когда евро было введено в случае глубокой экономической интеграции. Но на данный момент мы далеки от создания единой драм-системы", - сказал он.
По словам Саргсяна, создание единой платежной системы сегодня весьма актуально, особенно в условиях санкций. "ЕАЭС нужна единая платежная система, чтобы облегчить процессы со странами, которые сотрудничают с организацией", - добавил он.