2016-ի ապրիլի Հայաստանն էր իրական ազգային ու համախմբված` հանուն Արցախի ու մեր հաղթանակի․ Շարմազանով
Չկար կուսակցական շահ, կար Հայաստան-Արցախ միասնություն ու վերջ․ այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է ՀՀԿ խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Պատերազմները հաղթում կամ պարտվում են նախ մայրաքաղաքներում…
Ինձ հաճախ են հարցնում, ո՞ր Հայաստանում կուզենայի ապրել։
Ասեմ՝ այդպիսի Հայաստանում մենք բոլորս ապրել ենք, ապրել ենք համախմբված ու միասնական։
2016-ի ապրիլի Հայաստանն էր իրական ազգային ու համախմբված Հայաստանը։
Այդ Հայաստանի խորհրդարանում բոլոր քաղաքական ուժերը համախմբված էին հանուն Արցախի ու մեր հաղթանակի։
Բոլորս մի կողմ դրեցինք ներքաղաքական տարաձայնությունները։
Մենք՝ իշխանություններս, բաց էինք ընդդիմության համար, բոլորս միասին էինք, բոլորը խորհրդարանում դարձել էինք քույրեր եւ եղբայրներ, որոնք կանգնած էին իրենց ծնողի՝ ՀՀ-ի թիկունքին, պաշտպանելու իր զավակին՝ Արցախին։
Հիշում եմ՝ պետք է շտապ հայտարարության տեքստ գրեինք։ Հայտարարության ընդունումն անիմաստ կլիներ, եթե բոլոր խմբակցությունները միասնաբար հանդես չգային։
Աժ նախագահ Գալուստ Սահակյանը վատառողջ էր եւ գտնվում էր հիվանդանոցում։
Խորհրդարանում միասնականությունն ապահովելու պատասխանատվությունն ընկած էր ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանի, ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանի եւ ձեր խոնարհ ծառայի վրա։
Որոշեցինք իմ աշխատասենյակում հավաքվել ընդդիմադիր խմբակցությունների հետ միասին։ 20 րոպե հետո բոլոր խմբակցությունների ղեկավարներն իմ աշխատասենյակում էին, հրավիրել էինք նաեւ ՊՆ եւ ԱԳՆ ղեկավարությանը։ Տեքստը հավաքեցինք բոլորս՝ միասնաբար:
Լրագրողները սպասում էին միջանցքում։ Շունչները պահած սպասում էին լուրերի։ Դուրս եկանք լրագրողների մոտ բոլորս…, հարցերն ուղղեցին նախ ինձ։ Պատասխանեցի, որ մենք՝ բոլորս մի նավի մեջ ենք ու զիջեցի հարցերին պատասխանելու իրավունքն ընդդիմությանը։
Խոսեց Լեւոն Զուրաբյանը…, այսօրվա նման հիշում եմ։ Ասեց՝ ես քարը քարին չեմ թողել՝ քննադատելով Շարմազանովին ու ողջ ՀՀԿ ֆրակցիային, բայց այսօրվանից մենք՝ բոլորս նույն խրամատում ենք։ Նույն գնահատականներն էին տալիս բոլոր ուժերը։
Աժ-ից բոլորս՝ միասին այցելեցինք Մուրացանի զինվորական հսսպիտալ՝ տեսակցելու մեր հերոս զինվորներին։
Վահրամ Բաղդասարյան, Կորյուն Նահապետյան,Ստեփան Դեմիրճյան, Լեւոն Զուրաբյան, Միքայել Մելքումյան, Միքայել Մանուկյան, Մհեր Շահգելդյան, Հրայր Թովմասյան, Արտակ Զաքարյան, Հովհաննես Սահակյան, Էդուարդ Շարմազանով…, բոլորս միասին այցելեցինք հայ զինվորներին՝ Մուրացանի հոսպիտալում։
Բոլոր պատգամավորներն էին հայ զինվորի կողքին՝ առանց բացառության։ Չկար կուսակցական շահ, կար Հայաստան-Արցախ միասնություն ու վերջ։
Չկար ընդդիմություն ու իշխանություն։
Բարձր գնահատելով այն ժամանակվա ընդդիմության դրական դերը՝ նշեմ, որ նման կառուցողականության հասանք նախ եւ առաջ 2016-ի իշխանությունների ու, մասնավորապես, նախագահ Սերժ Սարգսյանի պետականամետ վարքագծի հետեւանքով։
Մենք Նիկոլի նման չբաժանեցինք քաղաքական ուժերին նախկինների ու ներկաների, սեւերի ու սպիտակների, «դավաճանների» ու վհուկների որս չսկսեցինք։ Դրա համար էլ հաղթեցինք։ Հաղթեցինք, քանի որ մայրաքաղաքում միասնական էինք։
Իսկ հաղթում կամ պարտվում են նախ եւ առաջ մայրաքաղաքում, այլ ոչ թե ռազմաճակատում»,- գրել է Շարմազանովը։

Шармазанов: В апреле 2016 года Армения была поистине национальной и единой ради Арцаха и нашей победы
02/03/2024 12:46
Не было партийного интереса, было единство Армения-Арцах и всё. Об этом на своей странице в Facebook написал пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов.
«Войны выигрываются или проигрываются прежде всего в столицах...
Меня часто спрашивают, в какой Армении я бы хотел жить?
Скажу вам, что мы все жили в такой Армении, жили дружно и сплоченно.
В апреле 2016 года Армения была поистине национальной и единой.
В парламенте этой Армении все политические силы объединились ради Арцаха и нашей победы.
Мы все отложили в сторону свои внутриполитические разногласия.
Мы, власти, были открыты для оппозиции, мы были все вместе, мы все стали братьями и сестрами в парламенте, которые встали за свою родительницу – Республику Армения, чтобы защитить свое дитя – Арцах.
Помню, нам нужно было написать текст срочного заявления. Принятие заявления было бы бессмысленным, если бы все фракции не действовали сообща.
Председатель Национального собрания Галуст Саакян был нездоров и находился в больнице.
Ответственность за обеспечение единства в парламенте лежала на вице-спикере НС Эрмине Нагдалян, руководителе фракции РПА Ваграме Багдасаряне и вашем покорном слуге.
Мы решили собраться с оппозиционными фракциями в моем кабинете. Через 20 минут главы всех фракций были у меня в кабинете, мы также пригласили руководство Минобороны и МИД. Текст заявления был собран нами всеми вместе.
Журналисты ждали в коридоре. Они ждали новостей, затаив дыхание. Мы все вышли к журналистам... Вопросы в первую очередь были адресованы мне. Я ответил, что мы все в одной лодке и уступил право отвечать на вопросы оппозиции.
Левон Зурабян говорил... Я помню это как сегодня. Он сказал: Я не оставил камня на камне, критикуя Шармазанова и всю фракцию РПА, но с сегодняшнего дня мы все в одном окопе. Все силы дали одинаковую оценку.
Все мы из Национального собрания, вместе отправились в военный госпиталь Мурацана, чтобы посетить наших героических солдат.
Ваграм Багдасарян, Корюн Нагапетян, Степан Демирчян, Левон Зурабян, Микаел Мелкумян, Микаел Манукян, Мгер Шахгельдян, Грайр Товмасян, Артак Закарян, Ованес Саакян, Эдуард Шармазанов... мы все посетили армянских солдат в госпитале Мурацана.
Все депутаты, без исключения, были рядом с армянским солдатом. Не было партийного интереса, было единство Армения-Арцах и всё.
Не было оппозиции и власти.
Высоко оценивая тогда положительную роль оппозиции, должен отметить, что такой конструктивности мы достигли, прежде всего, благодаря прогосударственному поведению властей в 2016 году и, в частности, президента Сержа Саргсяна.
Как и Никол, мы не делили политические силы на бывших и нынешних, черных и белых, «предателей» и ведьм. Вот почему мы победили. Мы победили, потому что были едины в столице.