Արցախի ԱԺ-ն դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից հայկական հետքի վերացման բարբարոսական գործողությունները
Ադրբեջանի կողմից Արցախում սանձազերծված լայնամասշտաբ պատերազմից ու ամբողջական բռնազավթումից հետո վտանգված են Արցախի միջնադարյան բազում հոգևոր կենտրոններ, կրթահամալիրներ ու հուշակոթողներ, պատմամշակութային արժեքներ հանդիսացող շենքեր ու շինություններ․ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը հայտարարություն է տարածել։
«Չնայած խաղաղության մասին միջազգային տարբեր հարթակներում սեփական բարձրակոչ հայտարարություններին՝ Ադրբեջանն անթաքույց փորձում է հայ ժողովրդի նկատմամբ իր ցեղասպանական ծրագրերը եզրակետին հասցնել: Դա հիմնականում արտահայտվում է հայկական քրիստոնեական պատմամշակութային, ազատագրական պայքարի և պետականակերտման խորհրդանիշ հանդիսացող հուշարձանների պղծմամբ, ոչնչացմամբ կամ էլ այսպես կոչված «աղվանական ծագման» հորջորջմամբ:
Վանդալիզմի վերջին դրսևորումներն են Ստեփանակերտի Աստմածամոր Սուրբ Հովանի Մայր Տաճարի պղծումը, Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի և Ազատամարտիկների միության շենքերի հիմնահատակ ավերումը:
Ըստ զինված հակամարտությունների ժամանակ արժեքների մասին 1954 թվականի Հաագայի կոնվենցիայի 4-րդ հոդվածի՝ արգելված է մշակութային ժառանգության հանդեպ վանդալիզմի, գողության, կողոպուտի, յուրացման, թշնամանքի և հաշվեհարդարի որևէ գործողություն: Թեև ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կողմից մի քանի անգամ կոչեր են հնչել Արցախի պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացմանը վերջ դնելու համար և խոստումներ եղել առաքելություն ուղարկելու, սակայն որևէ առաքելություն առ այսօր այդպես էլ չի ժամանել Արցախ, Ադրբեջանի կողմից արհեստական խոչընդոտների ստեղծման պատրվակով, և միզազգային հանրության անտարբերությունը և անուշադրությունն ազատություն են տվել ագրեսորի վանդալիզմին՝ դառնալով տարածաշրջանում նոր պատերազմների հրձիգ:
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը դատապարտում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հայկական հետքի վերացման բարբարոսական գործողությունները և իրավապաշտպան կազմակերպություններից, ՀՀ իշխանություններից պահանջում ադրբեջանական հակամշակութային բոլոր գործողությունների փաստերը մեկ առ մեկ ներկայացնել միջազգային իրավասու մարմիններին և ատյաններին՝ խնդրին տալով միջազգային հնչեղություն»:

Национальное собрание Арцаха осудило вандализм Азербайджана
«После развязанной Азербайджаном широкомасштабной войны и полной оккупации Арцаха многие историко-культурные ценности Арцаха, средневековые духовные центры, образовательные комплексы, здания и сооружения, оказались под угрозой.
Несмотря на громкие заявления о мире на различных международных площадках, Азербайджан открыто пытается довести геноцид в отношении армянского народа до конца. В основном это выражается в осквернении, разрушении памятников, являющихся символами армянской христианской истории и культуры, освободительной борьбы и государственного строительства, или же в попытке их «албанизировать».
Недавним проявлением вандализма стало разрушение Национального собрания Арцаха и Союза добровольцев Арцаха.
Согласно Гаагской конвенции о защите культурных ценностей в случае вооруженного конфликта от 1954 года, запрещены любые акты вандализма, кражи, грабежа, присвоения культурного наследия.
Хотя со стороны ЮНЕСКО несколько раз звучали призывы положить конец разрушению историко-культурного наследия Арцаха, а также давались обещания отправить миссию, однако ни одна миссия в Арцах до сих пор не прибыла под предлогом искусственных препятствий со стороны Азербайджана.
Национальное Собрание Арцаха осуждает действия властей Азербайджана и требует от властей Армении представить факты всех этих действий Азербайджана международным властям и судам».