Ներկայացվել են Արցախից բռնի տեղահանված բնակչության համար 2024-ին իրականացվող պետական բյուջեի ծրագրերը
13/03/2024 12:11
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը ներկայացրել է Արցախից բռնի տեղահանված բնակչության համար 2024 թվականին իրականացվող պետական բյուջեի ծրագրերը։
Կառավարությունը նախատեսում է 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ից հետո Արցախից բռնի տեղահանված բնակչության համար 2024 թվականին իրականացնել 48 միլիարդ 670 միլիոն դրամի չափով օժանդակության ծրագրեր։
Աջակցության ծրագրերի համար նախատեսված գումարի շուրջ 46%-ը կամ 22 միլիարդ 461 միլիոն դրամ կուղղվի կենսաթոշակների տրամադրմանը՝ այդ թվում աշխատանքային կենսաթոշակով ապահովելով 20 հազար 439 շահառուի և զինվորական կենսաթոշակով ապահովելով 1 217 անձի։
Արցախից բռնի տեղահանվածներին ժամանակավոր կացարանում բնակվելու և կոմունալ ծառայությունների ծախսերի կատարմանն օժանդակելու համար նախատեսվում է հատկացնել 15 միլիարդ դրամ՝ աջակցելով 100 հազար բնակչի։

Представлены программы госбюджета на 2024 год для вынужденных переселенцев из Арцаха
Министерство финансов Республики Армения представило программы госбюджета на 2024 год для вынужденно переселенного населения Арцаха.
Правительство планирует в 2024 году реализовать социальные программы на сумму 48 млрд 670 млн драмов для населения, вынужденно перемещенного из Арцаха после 19 сентября 2023 года.
На пенсионное обеспечение будет направлено 46% или 22 млрд 461 млн драмов от суммы, запланированной на программы поддержки, в том числе предоставив 20 тыс. 439 бенефициарам трудовые пенсии и 1 217  бенефициарам - военные пенсии.
Для оказания поддержки вынужденным переселенцам из Арцаха для оплаты проживания во временном жилье, а также для оплаты коммунальных услуг планируется выделить 15 миллиардов драмов, оказав поддержку 100 тысячам жителей.