«Եվրոպան» մեզ պաշտպանել չի կարող և չի ուզում. Հարավային Կովկասում բռնկված հրդեհը Բրյուսելի միզող տղան հանգցնել ի վիճակի չէ. Արմեն Աշոտյան
18/03/2024 12:47
ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ից հերթական հոդվածն է ներկայացրել։
«Իշխանությունների համառ ջանքերով Հայաստանի հանրային և քաղաքական օրակարգի մեջ ներմուծվել է մեր երկրի հնարավոր ինտեգրման հարցը Եվրոպական միությանը (ԵՄ), որին նոր թափ հաղորդեց Եվրոպական խորհրդարանի վերջին բանաձևը։ Ավելին, Փաշինյանը հրապարակավ հայտարարեց, որ ցանկանում է այս հարցը դարձնել հանրային լայն քննարկման առարկա։
Իրականում ինչո՞ւ է Նիկոլը ցանկանում, որ Հայաստանի եվրոպական ապագայի թեման իրենով լցնի Ֆեյսբուքը, TV-ները և համացանցը։ Նրա ակնկալիքներն ակնհայտ են.
1. Երկրի լրջագույն խնդիրներից ուշադրությունը շեղել այս «հաճելի», բայց «օդ» թեմայով` քողարկելով սեփական ձախողումները։
2. Իր պատճառով ի հայտ եկած և եկող արհավիրքները փաթեթավորել Հայաստանի «եվրոպական երազանքի» ճռճռան և գունավոր թղթով։
3. Շարունակել փորձերը Ռուսաստանին հավասարակշռությունից հանելու և ռուսական կողմի հնարավոր կտրուկ ռեակցիան դարձնել վերջնական ապահարզանի առիթ։
4. Գուցե ամենակարևորը. կրկին պառակտել հայ ժողովրդին` ստեղծելով նոր բաժանարար հաստ գիծ պոտենցիալ ռուսամետների և արևմտամետների միջև։ Այս պառակտիչ ցանկությունն ամենավտանգավորն է, որովհետև խոր սեպ է խրելու մեր մեջ` դարձնելով մեզ բզկտված քաղաքակրթություն։
Վերջին հանգամանքի ռիսկերը դուրս են գալիս Հայաստանի սահմաններից, և Նիկոլի ուզած պառակտումը տարածվելու է նաև Սփյուռքի վրա։ Իսկ դրսի խաղացողներին` թե՛ Արևմուտքին, թե՛ Ռուսաստանին, դաշտ են բացելու նոր բազմաթիվ ազդեցությունների համար համապատասխան բևեռների միջոցով։ Արդյունքում` անխուսափելի է, որ այս քննարկումները նոր մեխեր են մխրճելու Հայաստանի ինքնիշխանության դագաղի մեջ։
Այո՛, Հայաստանը եվրոպական երկիր է, բայց այդպիսին լինելու համար պարտադիր չէ մտնել ԵՄ, մանավանդ, որ իրականում մեզ այնտեղ ոչ մեկը չի սպասում։ Անգամ Եվրախորհրդարանի բանաձևում տեղ գտած ձևակերպումները խիստ պայմանական են, խիստ ուղենիշային, բայց, միաժամանակ, շարքային քաղաքացիների համար շատ ականջահաճո։
Մեր քաղաքացիների մեծ մասը չգիտի, որ այս պահին ԵՄ անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ ունի 10 երկիր, այդ թվում` տարիներ շարունակ վերջնական որոշմանը սպասող Թուրքիան, Վրաստանը, Ուկրաինան, Մոլդավան։
Մեր քաղաքացիները չգիտեն, որ Արևմտյան Բալկանները` Մակեդոնիան, Չեռնոգորիան, Սերբիան, Ալբանիան, Բոսնիան և, որոշ առանձնահատկություններով՝ Կոսովոն, անկախ բազում լծակներից և եվրոպական ֆինանսական միջոցներից, մոտ ապագայում անգամ չեն դառնալու ԵՄ անդամ։
Մեր քաղաքացիները նաև չգիտեն, որ ԵՄ անդամ դառնալու համար Հայաստանը պիտի բավարարի, այսպես կոչված, Կոպենհագենյան չափանիշներին, որոնք ներառում են քաղաքական, տնտեսական և իրավական լրջագույն ինդիկատորներ։
Այսօրվա Հայաստանը լիարժեք չի իրացնում նույնիսկ ՀՀ-ԵՄ գործող համաձայնագիրը` CEPA-ն, ուր մնաց՝ այս տեմպերով կարողանա բավարարել ԵՄ ստանդարտներին։
ԵՄ ներսում ընդլայնման թեման առհասարակ պոպուլյար չէ. եվրոպացիները գրեթե բոլոր երկրներում դեմ են միավորման սահմանների ընդլայնմանը` կանխատեսելով բազմաթիվ նոր տնտեսական, սոցիալական, անվտանգային, միգրացիոն և այլ խնդիրներ։ Ուստի ԵՄ անդամի թեկնածուի կարգավիճակ եվրոպական էլիտան կարող է շնորհել քաղաքական որոշմամբ, զուտ սեփական հաշվարկի հիման վրա, ինչպես եղավ նույն Վրաստանի, Ուկրաինայի և Մոլդավայի դեպքում։ Սակայն վերջնական անդամության հարցը լուծվելու է բացառապես ստանդարտներին համապատասխանության և բարենպաստ հանրային կարծիքի դեպքում:
Նույն եվրոպական արժեքներն այնքան են արժեզրկվել և դարձել գեոպոլիտիկայի զոհ, որ չեմ բացառում, որ եթե նույնիսկ Լուկաշենկոն հակառուսական հայտարարություններ սկսի անել, ապա իսկույն կհռչակվի դեմոկրատիայի Батька:
Հայտնի է, որ Բրյուսելի ամենահայտնի սիմվոլներից է միզող տղայի արձանը, ով, ըստ լեգենդի, ճիշտ ժամանակին և ճիշտ տեղում է բավարարել սեփական կարիքը` փրկելով քաղաքը վերահաս հրդեհից։ Ցավոք, Հարավային Կովկասում բռնկված հրդեհը Բրյուսելի միզող տղան հանգցնել ի վիճակի չէ»,- նշված է հոդվածում։

Армен Ашотян: «Европа» не может и не хочет нас защищать: Писающий мальчик Брюсселя не в состоянии потушить пожар, вспыхнувший на Южном Кавказе
Вице-президент РПА Армен Ашотян опубликовал очередную статью из УИУ Нубарашен:
«Благодаря настойчивым усилиям властей вопрос возможной интеграции нашей страны в Европейский Союз (ЕС) был внедрен в общественно-политическую повестку дня Армении, чему новый импульс придала последняя резолюция Европарламента. Более того, Пашинян публично заявил, что хочет сделать этот вопрос предметом широкого общественного обсуждения.
Собственно, почему Никол хочет, чтобы тема европейского будущего Армении заполонила Facebook, телевидение и Интернет? Его ожидания очевидны:
1. Отвлечь внимание от наиболее серьезных проблем страны на эту "приятную", но "пустую" тему, замаскировав собственные неудачи.
2. Обернуть возникшие и грядущие из-за него бедствия скрипучей и красочной бумагой «европейской мечты» Армении.
3. Продолжать попытки вывести Россию из равновесия и сделать возможную резкую реакцию российской стороны поводом для окончательного разрыва.
4. Пожалуй, самое важное: снова разделить армянский народ, создав новую разделительную линию между потенциальными пророссийскими и прозападниками. Это стремление к разделению наиболее опасно, поскольку оно вбивает в нас глубокий клин, делая нас разделенной цивилизацией.
Риски последнего обстоятельства выходят за пределы Армении, и раскол, которого хочет Никол, распространится и на Диаспору. Этот раскол откроет поле для многочисленных новых влияний внешних игроков, как Запада, так и России, через соответствующие полюса. В результате эти дискуссии неизбежно забьют новые гвозди в гроб суверенитета Армении.
Да, Армения – европейская страна, но для того, чтобы быть таковой, не обязательно вступать в ЕС, тем более что нас там на самом деле никто не ждет. Даже формулировки в резолюции Европарламента весьма условны, весьма показательны, но в то же время очень приятны для слуха рядовых граждан.
Большинство наших граждан не знают, что на данный момент статус кандидатов на членство в ЕС имеют 10 стран, в том числе Турция, Грузия, Украина и Молдова, которые годами ждут окончательного решения.
Наши граждане не знают, что Западные Балканы - Македония, Черногория, Сербия, Албания, Босния и, с некоторыми особенностями, - Косово, несмотря на множество рычагов и европейских финансовых средств, даже в грядущем будущем не станут членами ЕС.
Наши граждане также не знают, что для того, чтобы стать членом ЕС, Армения должна соответствовать так называемым Копенгагенским критериям, которые включают в себя самые серьезные политические, экономические и правовые индикаторы.
Сегодняшняя Армения не в полной мере выполняет даже действующее соглашение Армения-ЕС - CEPA, не говоря уже о том, чтобы такими темпами соответствовать стандартам ЕС.
Тема расширения внутри ЕС вообще не популярна. Европейцы почти во всех странах выступают против расширения границ союза, прогнозируя множество новых экономических, социальных проблем, проблем безопасности, миграции и других. Поэтому статус кандидата в члены ЕС европейская элита может предоставить политическим решением, исключительно исходя из собственных расчетов, как это было с Грузией, Украиной и Молдовой. Однако окончательное членство будет приниматься исключительно на основании соответствия стандартам и положительного общественного мнения.
Те же европейские ценности настолько девальвировались и стали жертвой геополитики, что я не исключаю, что даже если Лукашенко начнет делать антироссийские заявления, его тут же объявят батькой демократии.
Известно, что одним из самых известных символов Брюсселя является статуя писающего мальчика, который, согласно легенде, удовлетворил собственную нужду в нужное время и в нужном месте, спасая город от надвигающегося пожара. К сожалению, писающий мальчик Брюсселя не в состоянии потушить пожар, вспыхнувший на Южном Кавказе", - говорится в статье.