Հանրային ռադիոյի տնօրեն Գարեգին Խումարյանի հոդվածում էթիկայի խախտում չկա. Հրապարակվել է փորձագիտական կարծիքը
22/03/2024 13:20
Հայաստանի Հանրային ռադիոյի տնօրենի Գարեգին Խումարյանի «Ցլերի, Հռչակագրի, մեր ինքնության մասին» հոդվածքում լրագրողների էթիկական սկզբունքների կանոնագրի դրույթների խախտում չկա։ Սա փորձագիտական կարծիք է, որն արձանագրել է Հայաստանի ԶԼՄ-ների էթիկայի Դիտորդ մարմինը։
Հիշեցնենք՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հանրային ռադիոյի «Անվտանգային միջավայր» հանղորդմանը տված հարցազրույցից հետո, ռադիոյի տնօրեն Գարեգին Խումարյանը հոդված էր հրապարակել՝ գնահատական տալով հաղորդավարի աշխատանքին։
Բացի այդ, Գարեգին Խումարյանն իր անհամաձայնությունն էր հայտնել հաղորդման ընթացքում Հայաստանի անվտանգության վերաբերյալ Նիկոլ Փաշինյանի հայտնած դիրքորոշմանը։
Հոդվածը բազմաթիվ քննարկումների առիթ դարձավ սոցիալական հարթակներում։
Լուրեր տարածվեցին նաև, թե Հանրային ռադիոյի տնօրենը դրանից հետո պատրաստվում է թողնել պաշտոնը։ Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում Գարեգին Խումարյանը հերքեց այդ լուրը։
Խումարյանի հոդվածի հրապարակումից հետո Հանրային հեռարձակողի խորհուրդը հանդես եկավ հայտարարությամբ, նշելով, թե խորհրդի կարծիքով՝ ռադիոընկերության տնօրենը առերևույթ չարաշահել է իր լիազորություններն ու պաշտոնեական դիրքը, օգտագործելով Հանրային ռադիոյի հեղինակությունը և պաշտոնական կայքը՝ սեփական կարծիքը անվիճարկելիորեն ներկայացնելու և առավելագույն արձագանք ապահովելու համար։
«Բացի այդ, ամբողջ աշխարհում պետության առաջին դեմքերի հետ հարցազրույցները չեն ենթադրում բանավեճ, ինչը Գարեգին Խումարյանը որպես առիթ էր օգտագործել հարցազրուցավար Բարեղամ Ղուկասյանի աշխատանքը «վատ ժուռնալիստիկա» որակելու և ունկնդիրների «սպասելիքները չարդարացնելու» համար, որը նույնպես մտահոգիչ է։
Ըստ այդմ, Խորհուրդն առաջիկայում քննության կառնի Հանրային ռադիոընկերության տնօրեն Գարեգին Խումարյանի գործողությունների համապատասխանելիությունը էթիկական և իրավական նորմերին», - նշված էր հայտարարության մեջ։
Ավելի ուշ Խորհուրդը դիմել է Հայաստանի ԶԼՄ-ների Էթիկայի Դիտորդ մարմնին՝ Հանրային ռադիոյի գործադիր տնօրեն Գարեգին Խումարյանի գործողությունների վերաբերյալ փորձագիտական կարծիք ստանալու ակնկալիքով։
Նախօրեին Հայաստանի ԶԼՄ-ների Էթիկայի Դիտորդ մարմինը հրապարակել է փորձագիտական կարծիքը, որն արձանագրում է, որ «Ցլերի, Հռչակագրի, մեր ինքնության և օրեր առաջ այս տաղավարում տեղի ունեցածի մասին» հոդվածը հիմք չի տալիս Դիտորդ մարմնին՝ արձանագրելու Հայաստանի լրատվամիջոցերի և լրագրողների էթիկական սկզբունքների կանոնագրի դրույթների խախտում։
«Գարեգին Խումարյանի հոդվածում արտահայտված են հեղինակի կարծիքն ու գնահատողական դատողությունները։ Մեկնաբանություններն ու վերլուծությունները հիմնված են ստույգ փաստերի և տեղեկությունների վրա։ Հանրային ռադիոյի եթերում հեռարձակվել է ՀՀ վարչապետի հարցազրույցը, իսկ օրեր անց այդ հարցազրույցի՝ հանրային հնչեղություն ունեցող և հանրային բանավեճ հարուցած արտահայտությունների և պնդումների վերաբերյալ գործադիր տնօրենի հոդվածը, ինչը համապատասխանում է բազմակարծության օրենսդրական պահանջին և Էթիկայի կանոնագրով սահմանված՝ կարծիքների փոխանակման ազատությանը»,-նշված է Հայաստանի ԶԼՄ-ների Էթիկայի Դիտորդ մարմնի փորձագիտական կարծիքում։

В статье директора общественного радио Гарегина Хумаряна нет нарушения этики: Опубликовано экспертное змнение
22/03/2024 13:48
В статье директора Общественного радио Армении Гарегина Хумаряна "О быках, декларации, нашей идентичности" нет нарушений положений Кодекса профессиональной этики журналиста. Это экспертное мнение, зафиксированное Органом по мониторингу этики СМИ Армении.
Напомним: после интервью премьер-министра Никола Пашиняна в программе "Безопасная среда" Общественного радио директор радио Гарегин Хумарян опубликовал статью, оценив работу ведущего.
Кроме того, Гарегин Хумарян в ходе программы выразил несогласие с позицией Никола Пашиняна относительно безопасности Армении.
Статья стала поводом для множества обсуждений в социальных сетях.
Также распространились слухи, что после этого директор Общественного радио собирается уйти в отставку. В беседе с корреспондентом Aysor.am Гарегин Хумарян опроверг эту новость.
После публикации статьи Хумаряна Совет Общественного вещателя выступил с заявлением, в котором отметил, что, согласно Совету, директор радиокомпании, откровенно злоупотребил своими полномочиями и служебным положением, используя авторитет и официальный сайт Общественного радио для изложения собственного мнения и обеспечения максимального отклика.
«Кроме того, интервью с первыми лицами государства во всем мире не предполагают дискуссии, что Гарегин Хумарян использовал как возможность назвать работу интервьюера Барегама Гукасяна «плохой журналистикой» и «не оправдавшей ожиданий» слушателей, что тоже вызывает беспокойство.
В связи с этим в ближайшее время совет рассмотрит вопрос соответствия действий директора Общественной радиокомпании Армении Гарегина Хумаряна этическим и правовым нормам»,- отмечалось в заявлении.
Позже Совет обратился в Орган по мониторингу этики СМИ Армении, надеясь получить экспертное заключение о действиях исполнительного директора Общественного радио Гарегина Хумаряна.
Накануне Наблюдательный совет по этике СМИ Армении опубликовал экспертное заключение, в котором зафиксировано, что статья «О быках, декларации, нашей идентичности и произошедшем несколько дней назад в этом павильоне», не дает оснований чтобы зафиксировать нарушения положений Кодекса профессиональной этики СМИ и журналистов Армении.
«В статье Гарегина Хумаряна выражено авторское мнение и оценочные суждения. Комментарии и анализ основаны на точных фактах и ​​информации. Интервью премьер-министра Армении транслировалось по Общественному радио, а через несколько дней после этого интервью - статья исполнительного директора о высказываниях и утверждениях, имевших общественный резонанс и вызвавших общественную дискуссию, что соответствует законодательному требованию плюрализма и свободе обмена мнениями, определенной Кодексом этики»,- говорится в экспертном заключении Органа по мониторингу этики СМИ Армении.