Փաշինյանի գործունեությունն ապօրինի է, իսկ տավուշցիների ժողովրդական ընդվզումը, իրավունքների պաշտպանությունը՝ օրինական․ Սեյրան Օհանյան
23/03/2024 20:06
«Ես երեկ եղել եմ Ոսկեպարում, հանդիպել եմ Ոսկեպարի մեր հայրենակիցների հետ: Բավականին բարդ վիճակ է, վրդովված է ժողովուրդը: Վրդովված է ոչ թե նրանից, որ թշնամի կա դիմացը, այլ վրդովված է նրանից, որ երկրի ղեկավարությունը գալիս է սահման և փոխանակ ոգևորի, համապատասխան պայմաններ ստեղծի՝  երկրի անվտանգությունը ամրապնդելու համար, համայնքները հանձնելու պատրվակով՝ վախեցնում է պատերազմով»,- Հրազդանի բնակիչների հետ հանդիպմանն ասել է ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանը։
Նա շեշտել է՝ եթե խոսքը գնում է սահմանների ճշգրտման մասին, ապա այդ սահմանները ճշգրտելիս առաջինը Փաշինյանը պետք է հաշվի առնի, որ հակառակորդը մեր տարածքում է գտնվում։
«Հակառակորդը մեր տարածքում է գտնվում, կառավարության ղեկավարն ասում է, որ որևիցե մի քարտեզի շուրջ պայմանավորվածության չեն եկել և  քարտեզի վրա չեն աշխատել, ու հետո,  այդ ամենը հաշվի չառնելով, շրջանցելով՝ գնում, գյուղացիներին սպառնում է՝ եթե դուրս չգաք, մեկ շաբաթ, 10 օր, մեկ ամիս՝ հակառակորդը կարող է հարձակվել։
Ես ոսկեպարցիներին ու հարևան գյուղերի բնակիչներին ասել եմ հետևյալը՝ նրա գործունեությունն ապօրինի է, իսկ ձեր ժողովրդական ընդվզումը, ձեր իրավունքների պաշտպանությունը, քաղաքացիական պահվածքը՝ օրինական․ սահմանադրական ձեր իրավունքն է»,- ընդգծել է Սեյրան Օհանյանը։

Сейран Оганян: Деятельность Пашиняна незаконна, а народное восстание и защита своих прав тавушцев, законны
23/03/2024 20:34
«Вчера я был в Воскепаре, встретился с нашими соотечественниками из Воскепара. Это довольно сложная ситуация, народ возмущен. Он возмущен не потому, что перед ним враг, а возмущен тем, что руководство страны придходит на границу и вместо того, чтобы воодушевить народ, создать соответствующие условия для укрепления безопасности страны, под предлогом сдачи общин пугает их войной»,- на встрече с жителями Раздана заявил заявил экс-министр обороны Армении, руководитель парламентской фракции «Армения» Сейран Оганян.
Он подчеркнул, что если речь идет об корректировке границ, Пашиняну при корректировке этих границ следует в первую очередь учитывать тот факт, что враг находится на нашей территории.
«Противник находится на нашей территории, глава правительства говорит, что они пока не договорились по поводу карт, по которым будет проводиться делимитация границы, а затем, не учитывая все это, идет и грозит сельчанам: если не покинете села, то через неделю, 10 дней, месяц противник может напасть.
Я сказал жителям Воскепара и жителям соседних сел следующее: его деятельность незаконна, но ваше народное восстание, защита своих прав и гражданское поведение законны: это ваше конституционное право», - подчеркнул Сейран Оганян.