Գյուղերի հանձնումն ունի ծանր հետևանքներ․ մեծ թվով գյուղեր անվտանգության առումով խիստ խոցելի են դառնում
01/04/2024 09:53
Եվս 2 պատկերավոր քարտեզ, որոնք ցույց են տալիս, թե ի՞նչ է սպասվում Տավուշի մարզի բնակավայրերին և հանրապետական, միջպետական նշանակության ենթակառուցվածքներին` 4+4 տարբերակով (Ադրբեջանի հետ սահմանագիծ ունեցող 4 գյուղերն առաջին փուլով և, այսպես կոչված, 4 անկլավները 2-րդ փուլով) հանձնելու դեպքում, գրել է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Առաջին քարտեզում Ադրբեջանի հռչակած Սոֆուլու և Բարխուդարլու բնակավայրերն են, որոնք, ըստ ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքի, մեր համայնքների մաս են կազմում և հատում են (փակում) Իջևանից դեպի Ազատամուտ-Կայան-Վազաշեն-Բերդ գնացող ճանապարհը:
Այլընտրանքային համարվող Ճամբարակ-Բերդ ճանապարհը չնայած հիմնանորոգվում է, սակայն ռելիեֆի, կլիմայի առումով խնդրահարույց է, իսկ դրա մի քանի հատվածները շատ մոտ են առաջնագծին և տարբեր ժամանակներում Ադրբեջանը ճանապարհի որոշ հատվածներ կրակի տակ է առել:
Ի դեպ, Սոֆուլուն ու Բարխուդարլուն շատ մոտ են գտնվում Իջևանից դեպի Աչաջուր, Սևքար ու այնտեղից Ոսկեպար, Բաղանիս և Նոյեմբերյան գնացող ճանապարհին:
Երկրորդ քարտեզում, բաց կանաչ գույնով փորձել եմ ցույց տալ, այսպես կոչված, «սեռի զոնաները», որոնք կձևավորվեն 8 գյուղերի հանձնումից:
Ինչպես երևում է քարտեզից, այս գյուղերի հանձնումն ունի ուղղակի և անուղղակի ծանր հետևանքներ, որի պայմաններում մեծ թվով գյուղեր հայտնվում են մեկուսացման, կիսամեկուսացման մեջ (հանրապետական, մարզային լոգիստիկ ուղիներից դուրս) և որ այստեղ ամենավտանգավորն է` անվտանգության առումով խիստ խոցելի են դառնում:
Այն, ինչի մասին ասում եմ` որոշակի համեմատության մեջ արտահայտված է Սյունիքի մարզում` հատկապես Գորիսից Կապան հատվածում:
Այս իրավիճակն առաջացավ 2020 թվականի դեկտեմբերից հետո, երբ իշխանությունը հանձնեց Գորիսից Կապան ճանապարհատվածի տարբեր կտորներ` Որոտան և Շուռնուխ գյուղերի հարակից թևերում, իսկ այդ տարածքներում գտնվող բնակավայրերի կյանքը, այդ թվում` Գորիս և Կապան քաղաքի, շրջադարձային փոփոխության ենթարկվեց:

Сдача деревень имеет серьезные последствия: большое количество деревень становятся очень уязвимыми с точки зрения безопасности
01/04/2024 10:36
Еще две графические карты, на которых показано, что будет с населенными пунктами и инфраструктурами  Тавушской области республиканского, межгосударственного значения при варианте 4+4 (4 села, граничащих с Азербайджаном на первом этапе и 4 так называемых анклава на втором этапе), написал депутат НС Тигран Абрамян.
"На первой карте - объявленные азербайджанскими населенные пункты Софулу и Бархударлу, которые согласно Закону Республики Армения "Об административно-территориальном делении" входят в состав наших общин и пересекают (закрывают) дорогу из Иджевана в Азатамут-Каян-Вазашен-Берд.
Хотя дорога Чамбарак-Берд, которая рассматривается как альтернативная, реконструируется, она проблематична с точки зрения рельефа и климата, а некоторые ее участки расположены очень близко к линии фронта, и в разное время Азербайджан подвергал некоторые участки дороги обстрелу.
Кстати, Софулу и Бархударлу расположены совсем рядом с дорогой из Иджевана в Ачаджур, Севкар и оттуда в Воскепар, Баганис и Ноемберян.
На второй карте светло-зеленым цветом я попытался показать так называемые «серые зоны», которые будут сформированы в результате сдачи 8 сел.
Как видно из карты, сдача этих сел имеет прямые и косвенные серьезные последствия, в этих условиях большое количество сел оказываются изолированными, полуизолированными (вне республиканских, региональных логистических маршрутов) и самое опасное здесь то, что они становятся очень уязвимыми с точки зрения безопасности.
Такая ситуация возникла после декабря 2020 года, когда власти сдали различные участки дороги от Гориса до Капана в прилегающих участках сел Воротан и Шурнух, а жизнь населенных пунктов на этих территориях, в том числе городов Горис и Капан, полностью изменилась.