ՀՀ կառավարությունը ժողովրդի աչքին «թոզ է փչում»
«Արցախյան 3-րդ պատերազմում զոհված և անհայտ կորած զինծառայողների հարազատների միություն» ՀԿ նախագահ Արմեն Ասրյանը Մեդիակենտրոնում հրավիրված ասուլիսին դիմելով ՀՀ կառավարությանը՝ նշեց, թե ինչու են խուսափում հանդիպել Արցախի ժողովրդի կարիքների ապահովման նախաձեռնության անդամների հետ, որը ավելի քան 4 տասնյակ ՀԿ-ների և ակտիվ անհատների խորհուրդ է։
«ՀՀ կառավարությանն եմ դիմում, եթե այդպես ազնիվ եք ու ցանկանում եք լսել ժողովրդի կարծիքը, այս նախաձեռնության մեջ մարդիկ կան, որ պրոֆեսիոնալ կարող են մոտենալ այդ հարցին, բայց դուք խուսափում եք մեզնից, ինչի՞ համար։ Եթե այդպես ազնիվ եք, իրական մտահոգված եք արցախցիների հարցին իրատեսական լուծում տալու հարցով, ապա ի՞նչն է խոչընդոտում նախաձեռնության անդամների հետ հանդիպել։ Բազմիցս հայտարարել ենք մեր ցանկության մասին։ Նրանք իրականում իրականացնում են իմիտացիա, ժողովրդի աչքին թոզ են փչում»,-ասաց նա։
Արցախի ժողովրդի կարիքների ապահովման նախաձեռնության ներկայացուցիչ Սոնա Համբարձումյանը նշեց, որ մարտի 20-ի հանրահավաքից հետո իրենք կառավարությանն ուղղել են հանրագիր, ապա նաև ԱԺ-ից խնդրել լսումներ անցկացնել, սակայն այդպես էլ որևէ արձագանք չեն ստացել։
«Կառավարությանն ուղղված մեր հանրագիրը ո՛չ հրապարակվեց, ո՛չ հետ ուղարկվեց»,-ասաց Սոնա Համբարձումյանը։
Ըստ նրա՝ կառավարությունը որպես այդպիսին  բնակարանային ապահովման որևէ նախագիծ չի ներկայացրել և ուստի իրենք էլ չեն կարողանում իրենց դիտողությունները ներկայացնել։
«Սա դիտում ենք որպես հանրային քննարկմանը քաղաքացիներին ոչ պատշաճ վերաբերմունք»,-ասաց նա։
Մարտի 6-ից հետո, իհարկե, որոշակի հանրային քննարկումներ և հանդիպումներ արցախցիների հետ կառավարությունը նախաձեռնել է, բայց դրանք ներկայացուցչական չեն եղել։
«Հաճախակի տեսնում ենք, որ իշխանությունները հանրային քննարկման իմիտացի են անում»,-ասաց նա և նշեց, որ կարևոր է հանդիպումը ոչ միայն արցախցիների հետ, այլև ՀԿ-ների հետ, որ ներկայացուցչական մասնագիտացված խմբեր են, նաև  ԱՀ պետական մարմինների հետ է կարևոր հանդիպումը, որը, ըստ նրա, Արցախի լեգիտիմ ներկայացուցիչներն են։
«Այս նախաձեռնությունը, որ շուրջ 40 ՀԿ-ներ ունի, բազմահազարանոց հավաք է ունեցել, հետևաբար, ներկայացնում է հազարավոր, եթե ոչ տասնյակ հազարավոր անձանց կարծիքը, բայց այս նախաձեռնության հետ որևէ հանդիպում չի եղել։ Մենք մի քանի անգամ առաջարկել ենք, հստակորեն կառավարությունը խուսափում է մեզ հետ հանդիպել, քննարկել՝ ինչ-ինչ պատճառներից ելնելով»,-ասաց նա։

Правительство Республики Армения «пускает пыль в глаза» народу
Президент общественной организации "Союз родственников воинов, погибших и без вести пропавших в дни третьей Арцахской войны" Армен Асрян, обращаясь к правительству Республики Армения на пресс-конференции, состоявшейся в Медиа-центре, упомянул, почему они избегают встреч с членами инициативы по обеспечению потребностей народа Арцаха, в которой участвуют более 40 арцахских организаций и является советом активных частных лиц.
"Я обращаюсь к правительству Республики Армения, если вы такие честные и хотите прислушаться к мнению народа, в этой инициативе есть люди, которые могут подойти к вопросу профессионально, но вы избегаете нас, почему?" Если вы настолько честны, если вы действительно озабочены реальным решением вопроса арцахцев, то что мешает вам встретиться с участниками инициативы? Мы неоднократно заявляли о своем желании. Фактически они проводят имитацию, пускают пыль в глаза народу", - сказал он.
Представитель инициативы по обеспечению потребностей народа Арцаха Сона Амбарцумян отметила, что после митинга 20 марта они направили петицию правительству, а также просили Национальное собрание провести слушания, однако они не получили никакого ответа.
"Наша петиция, адресованная правительству, не была ни опубликована, ни отправлена ​​обратно", - сказала Сона Амбарцумян.
По ее словам, правительство как таковое не представило ни одного проекта по жилищному обеспечению и поэтому они не могут представить свои замечания.
"Мы рассматриваем это как ненадлежащее обращение с гражданами во время публичных обсуждений", - сказала она.
После 6 марта, конечно, правительство инициировало определенные общественные дискуссии и встречи с арцахцами, но они не были представительными.
"Мы часто видим, что власти имитируют общественную дискуссию", - сказала она и отметила, что важно встречаться не только с арцахцами, но и с НПО, которые являются представительными специализированными группами, а также важна встреча с государственными органами Республики Арцах, которые, по ее словам, являются законными представителями Арцаха.
«Эта инициатива, в которой участвуют около 40 НПО, имела многотысячный смитинг, поэтому представляет мнение тысяч, если не десятков тысяч людей, но никакой встречи с этой инициативой не было. Мы предлагали несколько раз, очевидно, что правительство по каким-то причинам избегает встреч и дискуссий с нами", - сказала она.