2023-ին Հայաստանում ապաստան է հայցել 817 մարդ․ Արմեն Ղազարյան
2023 թ.-ին Հայաստանում ապաստան է հայցել 817 մարդ. ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստի ժամանակ հայտնեց ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության պետ Արմեն Ղազարյանը։
Նրա խոսքով` 2020 թ.-ին ապաստան հայցողների դիմումների թիվը կազմել է 206, 2021 թվականին` 260, իսկ 2022-ին` 968։ Կտրուկ աճը պայմանավորված է եղել Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների հետ։
«2023 թ.-ին միտումը պահպանվել է, բայց կա որոշակի նվազում` 817։ Մինչև 2022 թվականն ավանդաբար առաջին տեղերում եղել են Մերձավոր Արևելքի երկրների քաղաքացիները` Սիրիա, Իրաք, Եգիպտոս և այլն»,- ասաց Ղազարյանը։
2022-2023 թվականներին առաջին տեղը զբաղեցրել են Ուկրաինայի քաղաքացիները, երկրորդ և երրորդ տեղերում են Սիրիան և Իրաքը։
Անդրադառնալով Հնդկաստանի քաղաքացիներին` ՄՔԾ պետը նշեց, որ նրանցից ապաստան ստանալու դիմում չի ստացվել։ Նախորդ տարիներին ընդամենը 1-2 դեպք է եղել։

Убежище в Армении в 2023 году запросили 817 человек
Убежище в Армении в 2023 г. запросили 817 человек. Об этом начальник Службы миграции и гражданства МВД Армении Армен Казарян заявил в ходе заседания постоянной парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам.
Как отметил Казарян, в 2020 году число запросов на убежище составило 206, в 2021 г. – 260, в 2022 г. – 968. Резкий рост был связан с боевыми действиями на Украине.
"В 2023 г. тенденция сохранилась, есть определенное снижение – 817. До 2022 г. традиционно на первых местах были граждане стран Ближнего Востока – Сирии, Ирака, Египта", – сказал Казарян.
В 2022-2023 гг. на первое место вышли граждане Украины, второе и третье занимали опять же граждане Сирии и Ирака.
Что касается граждан Индии, то от них запросов на предоставление убежища в прошлом году не поступало. В предыдущие годы было всего пару случаев.