ՀՀ կառավարությունը կների Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց ոսկու գրավադրմամբ վարկերը
«Նախորդիվ որոշումներով կառավարությունն այդ պարտավորությունների մի զգալի մասը վերցրեց իր վրա, սա այդ որոշման տրամաբանական շարունակությունն է, քանի որ ստացվում է, որ մենք քաղաքացիների պարտավորությունները վերցրել ենք, բայց գրավները պահում ենք մեզ մոտ։ Մենք քննարկեցինք ու որոշում կայացրեցինք, որ անտրամաբանական է, մանավանդ, այս իրադրության մեջ, երբ փորձում ենք ամեն ինչ անել, որ ԼՂ-ից բռնի տեղահանաված մեր քույրերն ու եղբայրները հնարավորինս լավ պայմաններում հայտնվեն»,- ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանն էլ ասաց, որ այս որոշումը վերաբերում է ոսկու գրավադրմամբ մոտ 6 հազար վարկի։
«Գրավադրված ոսկիների մի մասը մինչև ԼՂ-ից բռնի տեղահանումը, որոշ վարկառուներ ստացել են, հիմա 1800 քաղաքացու մասով  ոսկիները գտնվում են բանկերում, որի գրավի իրավունքը պատկանում է կառավարությանը, հիմա այս 1800 վարկառուի ոսկիները վերադարձնում ենք իրենց»,- նշեց նախարարը։
Այս պահին կվերադարձվեն մինչև 5 միլիոն մնացորդային վարկերը, 5 միլիոնից ավելի 5 վարկ կա, որը հավելյալ ուսումնասիրման կարիք ունի։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, թե մինչև որոշման ստորագրումը, պետք է ևս մեկ անգամ անդրադանալ այս թեմային։
«Պետք է հստակ պատասխաններ ունենանք»,- ասաց նա։
Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանն էլ նշեց, որ վարկերի զգալի մասը Արցախի բանկերը կամ ֆինանսական կազմակերպությունները հետ են տվել։
«Մենք խոսում ենք մնացորդային մասի մասին, մի մասը տեղափոխվել է Հայաստան, բայց զգալի մասը տվել են Արցախում»,- նշեց ԿԲ նախագահը։
Վարկառուները գրավը հետ ստանալու համար պետք է դիմում ներկայացնեն ՀՀ ֆինանսների նախարարություն, որը կարող են անել թե՛ առցանց, թե՛ այցելելով նախարարություն։ Դրա հիման վրա Ֆիննախը պարտքի ներման համաձայնագիր կկազմի ու կտրամադրի քաղաքացիներին, կներկայացնի օրն ու ժամը, թե երբ ու որտեղից կարող են հետ ստանալ գրավները։

Правительство Армении вернет переселенцам из Нагорного Карабаха золото, под которое они брали кредиты до сентября 2023 года
04/04/2024 12:39
Правительство Армении вернет насильственно перемещенным жителям Нагорного Карабаха золото, оставленное в банках под залог кредитов. Постановление об этом было принято на заседании правительства в четверг.
Решение распространяется только на кредиты, взятые постоянными жителями Нагорного Карабаха до агрессии Азербайджана в сентябре 2023 года.
Министр финансов Ваге Ованнисян напомнил, что решением, принятым в декабре 2023 года, жителям Карабаха были прощены долги по кредитам, а банки получили от правительства гособлигации на 70% этих задолженностей.
Это решение распространялось и на потребительские кредиты под залог золота. Общий объем таких кредитов составлял примерно 2,8 млрд драмов (около $6,9 млн), примерно у 6 тысяч заемщиков.
Но в решении не уточнялось, что банки должны вернуть это залоговое имущество гражданам. В результате, хоть кредиты (или остатки по ним) и были прощены, заложенное золото (общим весом около 30 кг) осталось в ведении банков.
Министр также уточнил, что списанию не подлежат кредиты в размере более 5 млн драмов (около $12,5 тыс - ред), но таких насчитывается всего 5, тогда как большинство (около 5 240) были менее чем на 500 тысяч драмов (около $125 тыс).
Отметим, что по состоянию на конце декабря 2023 года общие кредитные задолженности субъектов НК (правительства и государственных фондов, предприятий и физических лиц) составляет около 315 млрд драмов ($783 млн). Невозможность их обслуживать чревата большими рисками для финансовой системы Армении.
Поэтому правительство решило взять на себя 70% этих задолженностей, а банки согласились списать со своего баланса остальные 30% - но не простили их, а передали правительству право требования по ним. Кредиты, не вызывающие сомнений, правительство простило сразу. Остальные оно изучит дополнительно.