Չգիտեմ՝  ինչու են մտահոգված Թուրքիան և Ադրբեջանը. դա տնտեսական  համագործակցությանն ուղղված հանդիպում է. Պատգամավոր
05/04/2024 13:51
Չգիտեմ՝ ինչու են մտահոգված Թուրքիան և Ադրբեջանը. դա տնտեսական համագործակցությանն ուղղված հանդիպում է. Պատգամավոր
Հանդիպումից սպասվող ակնկալիքները պետք է լինեն համաչափ, լրագրողների հետ զրույցում անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լեյենի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի բրյուսելյան հանդիպմանը՝ ասաց ՔՊ-ական պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանը։
Նա նշեց, որ հանդիպումը ի սկզբանե նախատեսված է եղել տնտեսական համագործակցության խորացման օրակարգով, և ակնկալիքներն էլ պետք է ձևավորվեն ըստ  դրանց.«Ես չեմ կարծում, որ բան է փոխվել։ Ամեն ինչ, ըստ եղածի, գնահատվել է։ ՀՀ-ն երբևէ որևէ երկրի դեմ որևէ օրակարգ չի սպասարկում, այլ սպասարկում է իր սեփական շահերը»։
Դիտարկմանը, թե այս հանդիպումից մտահոգված են Ադրբեջանն ու Թուրքիան՝ պատգամավորը պատասխանեց.«Չգիտեմ, թե ինչու են մտահոգված Թուրքիան և Ադրբեջանը։ Բայց նշեմ, որ ԱՄՆ-ի կողմից էլ է հայտարարություն եղել, որ դա տնտեսական համագործակցությանն ուղղված հանդիպում է։ Կարծում եմ՝ բոլոր կողմերը պետք է ճիշտ գնահատեն հանդիպումը, ակնկալիքներն ու հնարավորությունները»։

Я не знаю, чем обеспокоены Турция и Азербайджан: эта встреча направлена на экономическое сотрудничество - депутат
05/04/2024 14:07
Ожидания от встречи должны быть соразмерными, сославшись на брюссельскую встречу премьер-министра Армении Никола Пашиняна, председателя Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен и госсекретаря США Энтони Блинкена, заявила депутат от партии "Гражданский договор" Цовинар Варданян.
Она отметила, что встреча изначально планировалась с повесткой дня углубления экономического сотрудничества, и ожидания должны формироваться исходя из них, «Я не думаю, что что-то изменилось. Все оценено как есть. Армения не служит интересам какой-либо страны, а служит своим собственным интересам».
На замечание, что Азербайджан и Турция обеспокоены этой встречей, депутат ответила: «Я не знаю, почему Турция и Азербайджан обеспокоены. Но должна отметить, что со стороны США было заявление о том, что эта встреча направлена на экономическое сотрудничество. Думаю, все стороны должны правильно оценить эту встречу, ожидания и возможности».