Ադրբեջանին կոչ ենք անում դադարեցնել իրադրության սրմանը հասնելու գործողությունները․ ՀՀ ԱԳՆ
Սահմանային միջադեպի կապակցությամբ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել, Ադրբեջանին կոչ անելով դադարեցնել իրադրության սրմանը հասնելու գործողությունները։
«Ապրիլի 5-ի լույս 6-ի գիշերն Ադրբեջանի Հանրապետության Զինված ուժերի սադրիչ գործողություններն արդարացում չունեն: Սահմանի բազմաթիվ հատվածներում անկանոն կրակահերթեր բացելով, մի քանի տասնյակ զինվորական ավտոմեքենաների շարժերով Ադրբեջանն ակնհայտորեն հետապնդել է սադրիչ նպատակ. Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի ստորաբաժանումներին դրդել համանման հակադարձ գործողությունների, վերջին շրջանի ադրբեջանական ապատեղեկատվությունը «հիմնավորող» փաստեր ստանալու համար:
Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի ստորաբաժանումները, գնահատելով իրադրությունը, հետագա սրմանը նպաստող գործողություններ չեն արել, ինչից հետո իրադրությունը սահմանագծում հանդարտվել է:
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը վերահաստատում է, որ Հայաստանը տարածաշրջանում իրադրության սրմամբ հետաքրքրված չէ և Ադրբեջանին կոչ է անում դադարեցնել իրադրության սրմանը հասնելու գործողությունները:
Չարդարացված ենք համարում նաև Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում պաշտպանական կառույցների ստեղծման վերաբերյալ Ադրբեջանի գնահատականները, քանի որ բանակի և բանակային ենթակառուցվածքների բարեփոխումները ցանկացած երկրի ինքնիշխան իրավունքն է: Միևնույն ժամանակ հիշեցնում ենք, որ Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանից զորքերի հայելային հետքաշման, սպառազինությունների վերահսկման փոխադարձ մեխանիզմների ներդրման, չհարձակման պայմանագիր կնքելու, պետական սահմանին հարակից տարածքներն ապառազմականացնելու Հայաստանի Հանրապետության առաջարկները Ադրբեջանի կողմից շարունակում են մնալ անարձագանք:
Անհասկանալի են նաև Հայաստանին ուղղված մեղադրանքները պաշտպանական նպատակներով սպառազինությունների ձեռքբերման առիթով, որովհետև Ադրբեջանը Հայաստանի Հանրապետությունից անգամներով ավել սպառազինություն է ձեռքբերում, ինչի մասին Հայաստանը համապարփակ տեղեկատվություն է ստանում:
Այս առիթով պաշտոնապես վերահաստատում ենք Հայաստանի Հանրապետության նվիրումը խաղաղության օրակարգին, ինչպես նաև դրանից բխող սպառազինությունների փոխադարձ վերահսկման մեխանիզմների ստեղծման և երկու երկրների միջև սահմանի հարակից տարածքներն ապառազմականացնելու` Ադրբեջանին ուղղված մեր առաջարկը»:

МИД Армении: Призываем Азербайджан прекратить действия, направленные на обострение ситуации
В связи с пограничным инцидентом МИД Республики Армения распространило заявление, в котором призвало Азербайджан прекратить действия, направленные на обострение ситуации.
«Провокационные действия Вооружённых Сил Азербайджанской Республики в ночь с 5 на 6 апреля не имеют оправдания. Открывая нерегулярный огонь на многих участках границы, с движением десятков военной техники, Азербайджан явно преследовал провокационную цель: побудить подразделения Вооруженных Сил Республики Армения принять аналогичные меры противодействия с целью получения фактов, «обосновывающих» недавнюю азербайджанскую дезинформацию.
Подразделения ВС Республики Армения, оценив ситуацию, не предприняли никаких действий, способствующих дальнейшей эскалации, после чего ситуация вдоль границы успокоилась.
Министерство иностранных дел Республики Армения подтверждает, что Армения не заинтересована в обострении ситуации в регионе, и призывает Азербайджан прекратить действия, направленные на обострение ситуации.
Мы также считаем неоправданными оценки Азербайджана относительно создания оборонных структур на суверенной территории Республики Армения, поскольку реформирование армии и армейской инфраструктуры является суверенным правом любой страны. В то же время напоминаем, что предложения Республики Армения по зеркальному выводу войск с государственной границы Армения-Азербайджан, внедрению механизмов взаимного контроля над вооружениями, подписанию пакта о ненападении и демилитаризации территорий, прилегающих к государственной границе, остаются без ответа.
Непонятны и обвинения в адрес Армении относительно приобретения оружия в оборонных целях, поскольку Азербайджан приобретает во много раз больше оружия, чем Республика Армения, о чем  Армения получает исчерпывающую информацию.
По этому случаю мы официально подтверждаем приверженность Республики Армения мирной повестке дня, а также наше предложение Азербайджану о создании механизмов взаимного контроля над вооружениями и демилитаризации территорий, прилегающих к границе между двумя странами», - отмечается в заявлении МИД Армении.