Այս անկանոն կրակոցները հասկանալի չեն մեզ համար․ մենք փորձում ենք խաղաղություն կառուցել․ Միրզոյան
Հայաստանի Հանրապետությունը իրավիճակի լարվածությամբ, էսկալացիայով շահագրգռված չէ, արձագանքելով Ադրբեջանի ՊՆ-ի տարածած ապատեղեկատվությանը, թե Հայաստանը «զորքեր է կուտակում» սահմանին, ասաց ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ Հանրային հեռուստաընկերության եթերում։
Ինչ վերաբերում է ապրիլի 5-ի գիշերը հայկական բնակավայրերի ուղղությամբ Ադրբեջանի արձակած կրակոցներին, ապա դրանք, Միրզոյանի ձևակերպմամբ, իրենց համար անհասկանալի են։
«Այս անկանոն կրակոցները ոչ մի կերպ չեն նպաստում խաղաղության գործընթացին և հասկանալի էլ չեն մեզ համար։ Մի կողմից մենք նստում ենք լուրջ բանակցությունների սեղանի մոտ, խաղաղության գործընթաց ենք ձեռնարկում և ամբողջ աշխարհին ասում ենք, որ մենք խաղաղություն ենք ուզում, ադրբեջանական կողմն էլ գալիս է, միջնորդներին կամ հանդիպումը կազմակերպողներին, կամ մեզ՝ երկկողմ հանդիպումների ժամանակ հավաստիացնում, որ խաղաղություն է ուզում կառուցել, մյուս կողմից՝ ահա այսպիսի միջադեպեր սահմանին, տեղեկատվական արշավ, պատրվակների ստեղծում՝ էսկալացիայի համար․․․
Ես ուզում եմ մի անգամ էլ ասել՝ մենք փորձում ենք խաղաղություն կառուցել։ Հայաստանի Հանրապետությունը հավատարիմ է խաղաղության օրակարգին։ Բայց սա անելու համար մենք պետք է պատրաստակամություն տեսնենք մյուս կողմից ևս»,- ասաց Միրզոյանը։

Глава МИД Армении: Эти беспорядочные обстрелы не способствуют мирному процессу и непонятны нам
Эти беспорядочные обстрелы не способствуют мирному процессу и непонятны нам. Об этом в эфире Общественной телекомпании заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян, коснувшись нарушений режима прекращения огня со стороны Азербайджана накануне вечером.
«Очевидно, что Армения не заинтересована в обострении ситуации, а поиск оправдания эскалации – это провокация. В контексте деэскалации этой ситуации подчеркиваю заявление наблюдательной миссии ЕС. Хочу констатировать, что эта миссия стала реальным, ощутимым, эффективным фактором стабильности армяно-азербайджанской границы.
Я хочу упомянуть недавние обстрелы, даже в сторону гражданских инфраструктур. Эти беспорядочные обстрелы не способствуют мирному процессу и непонятны нам. С одной стороны, мы сидим за столом серьезных переговоров, начинаем мирный процесс и говорим всему миру, что хотим мира, азербайджанская сторона тоже приходит, уверяют посредников или организаторов встречи, или нас во время двусторонних встреч, что хочет построить мир, с другой стороны вот такие инциденты на границе, информационная кампания, создание предлогов для эскалации.
Хочу еще раз сказать: мы пытаемся построить мир, Республика Армения привержена мирной повестке дня. Но для этого нам нужно увидеть готовность и с другой стороны», - сказал он.