ԱԳ փոխնախարարը բարձր է գնահատել Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ բարձրաստիճան սերտ երկխոսության հիմքով ընթացող արդյունավետ համագործակցությունը
11/04/2024 13:59
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանն ընդունել է Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ Գործողությունների ծրագրի միջգերատեսչական կոմիտեի նիստի շրջանակում Հայաստան այցելած Եվրոպայի խորհրդի Ծրագրերի համակարգման տնօրեն Կլաուս Նոյկիրխին:
ԱԳ նախարարի տեղակալը բարձր է գնահատել Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ բարձրաստիճան սերտ երկխոսության հիմքով ընթացող արդյունավետ համագործակցությունը՝ վկայակոչելով օրեր առաջ Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղարի Հայաստան կատարած այցը և հաջորդիվ ընթացող ՀՀ-ԵԽ համատեղ միջոցառումները:
Պարույր Հովհաննիսյանն ընդգծել է Հայաստան-Եվրոպայի խորհուրդ համագործակցության առանցքը հանդիսացող Հայաստան-ԵԽ 2023-2026թթ․ Գործողությունների ծրագրի կարևորությունը, որը, ՀՀ կառավարության բարեփոխումների օրակարգին համահունչ, օրենսդրական, ինստիտուցիոնալ և փորձագիտական կարողությունների ամրապնդման միջոցով ՀՀ-ում շարունակաբար խթանում է ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների, իրավական պետության կառուցակարգերը:
Զրուցակիցները կարևորել են նաև ՀՀ-ԵԽ 2023-2026թթ. Գործողությունների ծրագրում ներառված Եվրոպայի խորհրդի համապարփակ փաթեթը՝ ուղղված ԼՂ փախստականների միջնաժամկետ և երկարաժամկետ կարիքների հասցեագրմանը, որի շրջանակում Եվրոպայի խորհուրդը փորձագիտական օժանդակություն է տրամադրում ՀՀ իշխանություններին՝ նրանց սոցիալական, առողջապահական, կրթական, բնակապահովման, զբաղվածության իրավունքները երաշխավորելու համար:

Заместитель министра иностранных дел высоко оценил эффективное сотрудничество между Арменией и Советом Европы, основанное на тесном диалоге на высоком уровне
11/04/2024 14:46
Заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян принял директора по координации программ Совета Европы Клауса Нойкирха, посетившего Армению в рамках заседания Межведомственного комитета Программы действий Армения-Совет Европы.
Заместитель министра иностранных дел высоко оценил эффективное сотрудничество, осуществляемое на основе тесного диалога высокого уровня Армения-Совет Европы, отметив состоявшийся несколько дней назад визит Генерального секретаря Совета Европы в Армению и последующие совместные мероприятия Армения-СЕ.
Паруйр Ованнисян подчеркнул важность программы действий Армения-Совет Европы на 2023-2026 гг, которая, в соответствии с повесткой дня реформ правительства Республики Армения, посредством укрепления Законодательного, институционального и экспертного потенциала, постоянно продвигает в Армении механизмы демократии, прав человека и правового государства.
Собеседники также подчеркнули важность включенного в программу всеобъемлющего пакета мер Совета Европы, направленного на удовлетворение среднесрочных и долгосрочных потребностей беженцев из Нагорного Карабаха, в рамках которого Совет Европы оказывает экспертную помощь властям Армении для обеспечения их социальных прав, прав в области здравоохранения, образования, жилья и занятости.