Այս երկրի թիվ մեկ հերոսը զինծառայողն է և նա իր առաքելությանը համարժեք վարձատրություն պետք է ստանա. Տիգրան Աբրահամյան
16/04/2024 10:30
Կառավարության վերջին որոշումներից մեկով նախատեսվում է ՆԳՆ ոստիկանության զորքերի արտաքին ծառայություն իրականացնող զինծառայողների համար 20.000-ական դրամի փոխարեն սահմանել 70․000-ական դրամ ամսական հավելում, այս մասին հիշեցրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
«Ինքս տարբեր առիթներով՝ հրապարակային և գրավոր (փակ) տեքստով, առաջարկել եմ զինծառայողների՝ առաջին հերթին դիրքապահ անձնակազմի աշխատավարձը՝ բազային կամ հավելավճարային ձևով բարձրացնել, տվել դրա բոլոր հիմնավորումները, սակայն ի պատասխան՝ մշտապես նշել են, որ այդ բարձրացումը կառավարությունը պատկերացնում է ատեստացիայի համակարգի միջոցով:
Այս 2-3 տարվա ընթացքում քննիչներից, դատախազներից մինչև ոստիկանություն, շատ դեպքերում շրջանցվել է ատեստացիայի տրամաբանությունը, և տարբեր ձևերով աշխատավարձ (հավելավճար, պարգևավճար, և այլն) է բարձրացվել ու միայն զինծառայողների դեպքում է, որ ատեստացիան «երկաթյա սկզբունք» է դարձել:
Ինձ մշտապես պատասխանում են, որ առանց որակական ցուցանիշների անհրաժեշտ մակարդակի, գումարի բարձրացումը նպատակահարմար չեն համարում, սակայն ոստիկանության կամ մյուս համակարգերի դեպքում, կարծես, այդ առաջնահերթությունը չի գործում կամ մասամբ է աշխատում:
Վերջին շրջանում, իմ բազմաթիվ ահազանգերից ու հիմնավոր առաջարկներից հետո, ՊՆ-ից հայտնեցին, որ մարտական հերթապահության գումարների հարցը քննարկվում է, սակայն իշխանությունը բանակը երրորդ պլան է մղել և զինծառայողների հետ կապված հարցը թողել վերջում:
Առանձին ոստիկանները, ովքեր տարբեր իրավիճակներում ապօրինություններով, խուլիգանություններով կամ բռնությամբ են աչքի ընկել՝ մի կողմ (օրենքի առաջ պետք է պատասխան տան), ես դեմ չեմ, որ ոստիկանությունում ևս բարձրացումներ լինեն, սակայն զինված ուժերում բարձրացումները պետք է անհամեմատ բարձր լինեն:
Բոլորը խոսում են հնարավոր պատերազմից, արտաքին վտանգներից, սակայն թշնամու դեմ մի քանի հարյուր մետրի վրա կանգնած զինծառայողի նկատմամբ իշխանության վերաբերմունքը լավագույն դեպքում ճառերով կամ խոստումներով է արտահայտվում:
Այս երկրի թիվ մեկ հերոսը մեր զինծառայողն է և նա իր առաքելությանը համարժեք վարձատրություն պետք է ստանա»,- Facebook-ում գրել է Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Герой номер один в этой стране – военнослужащий, он должен получать зарплату, соразмерную своей миссии
16/04/2024 11:09
Согласно одному из последних решений правительства, выплаты в войсках полиции Армении увеличатся, служащие в войсках полиции МВД будут получать 70 тысяч драмов в месяц вместо 20 тысяч драмов. Об этом напомнил секретарь фракции "Честь имею" НС Тигран Абрамян.
"Я неоднократно публично и в письменном (закрытом) тексте предлагал повысить зарплату военнослужащим, в первую очередь зарплату дозорного состава, в виде основной или дополнительной выплаты, дал обоснования этого, но в ответ всегда указывали, что правительство предусматривает такое повышение за счет прохождения аттестации.
За эти 2-3 года от следователей, прокуроров до полиции логика аттестации во многих случаях была обойдена, и зарплату (доплату, премию и т.д.) повышали по-разному, и только в случае военнослужащих аттестация стала "железным принципом".
Мне постоянно отвечают, что без необходимого уровня качественных показателей увеличивать сумму не считают целесообразным, но в случае с полицией или другими системами этот приоритет, похоже, не работает или работает лишь частично.
В последнее время, после моих многочисленных обращений и разумных предложений, в Минобороны сообщили, что вопрос денег на боевое дежурство обсуждается, однако власти отодвинули армию на третий план, оставив вопрос о военнослужащих на конец.
Помимо отдельных сотрудников полиции, которые в различных ситуациях были причастны к противоправным действиям, хулиганству или насилию (они должны быть привлечены к ответственности перед законом), я не против повышения зарплат и в полиции, но  в вооруженных силах эти повышения должны быть несравнимо выше.
Все говорят о возможной войне, внешних угрозах, но отношение властей к солдату, стоящему в нескольких сотнях метров от врага, выражается в лучшем случае в речах или обещаниях.
Герой номер один этой страны - наш военнослужащий, и он должен получать зарплату, соразмерную своей миссии", - написал Абрамян в Facebook.