Սա ծուղակ է, դադարեցրե՛ք այս քննարկումը, Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչված փաստ է. Մարուքյանը՝ 1,5 մլն զոհերի անունները հաշվելու հայտարարության մասին (Տեսանյութ)
16/04/2024 10:38
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը ֆեյսբուքյան եթերով կոչ է  անում դադարեցնել Հայոց ցեղասպանության զոհերի անուններն ամբողջացնելու վերաբերյալ քննարկումները։
Նա անդրադառնալով ՔՊ պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանի՝ Հայոց ցեղասպանության 1,5 մլն զոհերի անունները հաշվելու մտադրության մասին հայտարարությանը՝ նշեց, որ ծավալվող քննարկումը ծուղակ է։
«Սա ծուղակ է, դադարեցրե՛ք այս քննարկումը, Թուրքիան ցանկանում է,  որ այս հարցը քննարկման առարկա դառնա, ոչ թե լինի դատապարտման և ճանաչման հարց։ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչված փաստ է՝ գիտական, ակադեմիական, քաղաքական մակարդակով։ 30-ից ավելի երկրներ, ինչպես նաև ԱՄՆ 50 նահանգներ ճանաչել են ցեղասպանությունը։ Այն տաբու է, փակեք, ցեղասպանության քննարկման հարցը»,-նշում է նա։

"Это табу, этот вопрос нельзя обсуждать": Марукян о предложении Андраника Кочаряна уточнить списки жертв Геноцида армян (Видео)
16/04/2024 11:24
Бывший посол по особым поручениям Эдмон Марукян назвал турецкой ловушкой предложение депутата "Гражданского договора" Андраника Кочаряна составить списки жертв Геноцида армян.
Ранее депутат НС Армении от фракции "Гражданский" Андраник Кочарян заявил, что нужно уточнить и зафиксировать имена всех жертв Геноцида армян в Османской империи.
"Это ловушка, прекратите эти обсуждения. Турция хочет, чтобы именно этот вопрос стал предметом обсуждения, а не вопрос признания и осуждения Геноцида армян. Геноцид армян признан на научном, академическом, политическом уровнях. Его признали более 30 стран, 50 штатов США", - сказал Марукян.
"Геноцид признали более 30 стран, а также 50 штатов США. Это табу, этот вопрос нельзя обсуждать", - отметил Марукян.
Отметим, что Андраник Кочарян заявил, что пробел якобы нужно восполнить, иначе Турция будет и дальше утверждать, что никакого Геноцида не было.