Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն մեղադրել է Ֆրանսիային՝ «իրավիճակը սրելու» համար
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն  Ֆրանսիային մեղադրել է «ապակառուցողական գործունեության» համար՝ ի պատասխան ապրիլի 16-ին Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարության կողմից տարածած հայտարարության։
Նշենք, որ ըստ հայտարարության՝ Ֆրանսիան մեղադրել է Ադրբեջանին իր երկրի հետ հարաբերությունները վնասող միակողմանի քայլերի համար և հետ կանչել Ադրբեջանում Ֆրանսիայի դեսպան Անն Բոյոնին։
Ադրբեջանը հայտարարել է, որ Ֆրանսիան «Ադրբեջանի դեմ զրպարտչական արշավ է տանում», բայց չնայած դրան՝ իրենք միշտ բաց են եղել երկխոսության համար։ Ըստ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի՝ «Ֆրանսիան իր գործողություններով վերջին երեքուկես տարիների ընթացքում լրջորեն կասկածի տակ է դնում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերը և հրահրել է իրավիճակի սրում»։

МИД Азербайджана обвинил Францию ​​в «эскалации ситуации»
МИД Азербайджана обвинил Францию ​​в "деструктивной деятельности" в ответ на заявление Министерства Европы и иностранных дел Франции от 16 апреля.
Отметим, что, согласно заявлению, Франция обвинила Азербайджан в односторонних действиях, наносящих ущерб отношениям двух стран, и отозвала посла Франции в Азербайджане Анн Буайон.
Азербайджан заявил, что Франция «ведёт клеветническую кампанию против Азербайджана», но, несмотря на это, они всегда были открыты к диалогу. Согласно МИД Азербайджана, "своими действиями за последние три с половиной года Франция поставила под серьезное сомнение усилия, направленные на нормализацию отношений между Азербайджаном и Арменией и спровоцировала обострение ситуации".