Ռուսաստանը կորցնում է իր ազդեցությունն ու ներկայությունը Հարավային Կովկասի այս հատվածում. Անանյան
Ըստ տարածված տեղեկությունների, ռուսական խաղաղապահ ուժերը դուրս են բերվում Արցախից։ Զորաշարժը տեղի է ունենալու (ունենում) Ադրբեջանի տարածքով դեպի Ռուսաստանի Դաշնություն (Դաղստան), որը վկայում է այն մասին, որ այս տարածաշրջանում խաղաղապահ կոնտինգենտի համար նախկինում շրջագծված առաքելությունն այլևս արդիական չէ, իսկ նոր առաքելություններ «ձևակերպելը» այլևս անհնարին է: Այս մասին գրել  է ՊԵԿ նախկին նախագահ Դավիթ Անանյանը։
«Ըստ էության, Ռուսաստանը կորցնում է իր ազդեցությունն ու ներկայությունը (կամ դրանց նոմինալությունն ու պատրանքը) Հարավային Կովկասի այս հատվածում, որը հանդիսանում է Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի ղեկավարության ամենաբարձր մակարդակով որոշում։
«Նման որոշումը, կամ Ռուսաստանի հետքայլը, ակնհայտորեն, ձեռնտու է Ադրբեջանին, Թուրքիային և Արևմուտքին, և չի բխում Ռուսաստանի շահերից, ինչը ենթադրություններ է առաջացնում, որ Մոսկվան իր խաղաղապահ զորքերի դուրսբերման շուրջ միջազգային ասպարեզի այլ մասնակիցների հետ բանակցությունների արդյունքում որոշակի զիջումներ կամ խոստումներ է ստացել: Դիտարկումներն ու կանխատեսումները՝ կապված նրա հետ, թե կոնկրետ ինչ է առաջարկվել Ռուսաստանին՝ որպես փոխհատուցում նման քայլի համար, պատված են անորոշությամբ և բուռն քննարկումների ու վերլուծության առարկա են դարձել փորձագիտական հանրության շրջանում։
Սակայն այս համատեքստում պարզ և հստակ է մի բան, որ Հայաստանի շահերն ու նկրտումները, ակնհայտորեն դուրս են մնացել բանակցությունների ժամանակ քնարկված առաջնահերթությունների շրջանակից՝ առանց պատշաճ ուշադրության արժանանալու, չնայած արդարության համար պետք է արձանագրել, որ ներկա ժամանակահատվածում մեր երկրի շահերն ու ցանկությունները ձևակերպելու և միջազգային ասպարեզներում ներկայացնելու ունակություն ունեցող անձինք կամ կառույցներ գոյություն չունեն։
Ռուսաստանի կողմից իր խաղաղապահ զորքերի դուրսբերումն Արցախից մեկ անգամ ևս ընդգծում է մեր տարածաշրջանում առկա բազմամակարդակ խնդիրները՝ ցույց տալով խաղաղապահության, դիվանագիտության և միջպետական հարաբերությունների հետ կապված հարցերի կշիռն ու բարդությունը։ Այն մեզ հստակ հուշում է, որ մոտ ապագայում սպասվում են մեզանից անկախ, սակայն մեզ համար անբարենպաստ իրադարձություններ»,- գրել է նա։

Ананян: Россия теряет свое влияние и присутствие в этой части Южного Кавказа
Согласно распространенной информации, российские миротворческие силы  выводятся из Арцаха. Передвижение произойдет (происходит) через территорию Азербайджана в Российскую Федерацию (Дагестан), что свидетельствует о том, что очерченная ранее миссия для миротворческого контингента в этом регионе уже не актуальна, а «формирование» новых миссий уже невозможно. Об этом написал экс-глава КГД Давид Ананян.
Он отметил, что фактически Россия теряет свое влияние и присутствие в этой части Южного Кавказа, что является решением на высшем уровне руководства РФ и Азербайджана.
«Такое решение, или отступление России, явно выгодно Азербайджану, Турции и Западу, и не исходит из интересов России, что вызывает предположения о том, что Москва получила определенные уступки или обещания в результате переговоров с другими участниками международной арены вокруг вывода своих миротворческих войск. Наблюдения и прогнозы относительно того, что именно было предложено России в качестве компенсации за такой шаг, окутаны неопределенностью и стали предметом острых обсуждений и анализов в экспертном сообществе.
Однако в этом контексте очевидно одно: интересы и стремления Армении явно остались за рамками обсужденных в ходе переговоров приоритетов.
Вывод Россией своих миротворческих сил из Арцаха еще раз подчеркивает многоуровневость проблем нашего региона, показывая вес и сложность вопросов, связанных с миротворчеством, дипломатией и межгосударственными отношениями. Это четко подсказывает нам, что в ближайшем будущем ожидаются независимые от нас, но неблагоприятные для нас события», - написал Ананян.