Ապրելու իրավունքը վերագտնելու համար պայքարել և ապստամբել է պետք․ Անանյան
ՀՀ ՊԵԿ նախկին նախագահ Դավիթ Անանյանը գրում է. «Դավաճանությունն իր ամենալայն իմաստով ոչ միայն ենթադրում է դավաճանության ակնհայտ գործողություններ, ինչպիսիք են ընկերոջը դավաճանելը, ամուսնական դավաճանությունը կամ պետական ​​դավաճանությունը, այլ նաև ներառում է ավելի «թաքնված» ձևեր, օրինակ, երբ կոլեկտիվը խումբը կամ ժողովուրդը, սեփական անգործության կամ ապատիայի պատճառով հրաժարվում է կատարել իր քաղաքացիական և սոցիալական պարտականությունները, կամ պատմական առաքելությունը:
Այս պնդումը հիմնված է այն գաղափարի վրա, որ յուրաքանչյուր սերունդ պարտավոր է պահպանել և փոխանցել քաղաքական, մշակութային և պատմական արժեքները ապագա սերունդներին: Պատմական առումով համապարտադիր այս առաքելությանը «չմասնակցելը», ապատիան և անտարբերությունը սեփական երկրի ու նրա ժառանգության ճակատագրի նկատմամբ ներքին դավաճանական դրսևորումներ են, որոնք հետաձգում, կանգնեցնում են ազգի քաղաքացիական, սոցիալական և մշակութային զարգացումը և դրանով իսկ դավաճանում նրա ոգուն:
Դավաճանության այս ձևը, սովորաբար, դրդված չէ անձնական շահ ստանալու ցանկությամբ կամ մահվան վախից, ինչպես դավաճանության դասական օրինակների դեպքում է: Այն հաճախ արմատավորված է ավելի նուրբ և նվազ ակնհայտ խթանների վրա, ինչպիսիք են տեղեկացվածության պակասը լրացնելու ցանկության բացակայությունը, սոցիալական գործընթացներից օտարվածության զգացումը և, շատ դեպքերում նաև՝ մշակութային համատեքստի և պատմական հիշողության հետ կապի կորուստը:
Նման դավաճանությունը ոչ պակաս վտանգավոր է հասարակական օրգանիզմի համար, քան գաղտնի տեղեկատվության փոխանցման կամ դավաճանության ցանկացած ձև, քանի որ այն խարխլում է քաղաքական և սոցիալական համախմբվածության և հոգևոր ու մշակութային շարունակականության հիմնարար հիմքերը։
Սեփական պատմության և մշակութային ավանդույթների նկատմամբ հետաքրքրությունը կորցրած ժողովուրդը դառնում է խոցելի արտաքին սպառնալիքների և ներքին ճգնաժամերի նկատմամբ, քանի որ նրա անդամները զրկված են համայնքի և ինքնության զգացումից:
Եզրակացությունը մեկն է՝ ինքնադավաճանած ժողովուրդն ապրելու իրավունքը վերագտնելու համար պետք է պայքար մղի և ապստամբի ինքն իր դեմ: Սա իրականացնելու համար ազգային առաջնորդության մարտիկներ են հարկավոր, արդյո՞ք կան դրանք...»:

Ананян: Чтобы восстановить право на жизнь, придется бороться и восставать
Бывший председатель КГД Давид Ананян пишет: «Предательство в самом широком смысле включает в себя не только явные акты предательства, такие как предательство друга, супружеская измена или госизмена, но включает и более «скрытые» формы, например, когда коллектив, группа или народ отказывается выполнить свой гражданский и социальный долг, свою историческую миссию из-за собственного бездействия или апатии.
Это утверждение основано на идее о том, что каждое поколение обязано сохранять и передавать политические, культурные и исторические ценности будущим поколениям. Неучастие в этой исторически обязывающей миссии, апатия и безразличие к судьбе своей страны и ее наследию являются проявлениями внутренней измены, которые задерживают, останавливают гражданское, социальное и культурное развитие нации и тем самым предают ее дух.
Эта форма предательства обычно не мотивируется стремлением к личной выгоде или страхом смерти, как в случае с классическими примерами предательства. Оно часто коренится в более тонких и менее очевидных мотивах, таких как отсутствие желания восполнить недостаток информированности, чувство отчужденности от социальных процессов и, во многих случаях, потеря связи с культурным контекстом и исторической памятью.
Такая измена не менее опасна для социального организма, чем любая форма тайной передачи информации или измены, поскольку подрывает фундаментальные основы политической и социальной сплоченности, духовной и культурной преемственности.
Нация, потерявшая интерес к собственной истории и культурным традициям, становится уязвимой перед внешними угрозами и внутренними кризисами, поскольку ее представители лишены чувства общности и идентичности.
Вывод один: чтобы вернуть себе право на жизнь, самопредавший народ должен бороться и восстать против самого себя. Для этого нам нужны воины национального лидерства, есть ли они?…»