Պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը հանցագործության մասին հաղորդում է ներկայացրել դատախազություն
Տեղեկացնում եմ, որ այսօր Գլխավոր դատախազություն հանցագործության մասին հաղորդում եմ ներկայացրել, գրել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամ Արթուր Խաչատրյանը։
«Ինչպես հավանաբար տեղյակ եք, ուրբաթ օրն՝ ապրիլի 27-ին, Երևան - Սևան մայրուղու Հրազդանի հատվածից մի խումբ ոստիկաններ, առանց որևէ օրինական պահանջ ներկայացնելու, թեժացնելով և սադրելով լարված իրավիճակը, իմ նկատմամբ բռնություն են կիրառել, ապօրինաբար զրկել են ազատությունից և ոստիկանական մեքենայով՝ չորս ոստիկանի ուղեկցությամբ տեղափոխել են Կոտայքի մարզի Հրազդանի ոստիկանական բաժանմունք։ Հրաման տվողն ու քաշքշուկ հրահրողը ՀՀ ոստիկանության Կոտայքի մարզային վարչության պետ Ռուբեն Դավթյանն էր։
Վստահ եմ, որ հատկապես Ռ. Դավթյանը քաջատեղյակ էր, որ ես ԱԺ պատգամավոր եմ: Ի դեպ, Դավթյանը քաղաքացիական հագուստով էր և չէր ներկայացել։ Ճանապարհին ես իմ զարմանքն ու ընդվզումն էի արտահայտում, հատկապես պայմանավորված այն հանգամանքով, որ իրենք իրավունք չունեն ԱԺ պատգամավորին ազատությունից զրկելու և բերման ենթարկելու, սակայն ինձ չէին արձագանքում: Արդեն բաժանմունքում ինձ տեղեկացրեցին, որ ես բերման չեմ ենթարկվել։ Խոսքերն ավելորդ են։
Այն, ինչ տեղի ունեցավ ուրբաթ օրը, ոստիկանապետության ամենացցուն դրսևորումն էր։ Փաստորեն, Հայաստանում ոստիկանն իրեն օրենքից վեր է դասում, իրեն իրավունք է տալիս խախտել երկրի Սահմանադրությունը։ Հույս ունեմ, որ հանցագործությունն անպատիժ չի մնա։ Այլապես, այսօրվա իշխանություններին էլ ավելի բարդ կլինի հերքել, որ ոստիկանական ապօրինությունները կատարվում են իրենց անմիջական հրամանով»։

Депутат Артур Хачатрян представил сообщение о совершенном полицейскими преступлении
Сегодня я представил сообщение о преступлении в Генеральную прокуратуру Армении. Об этом в соцсетях написал депутат от блока «Армения» Артур Хачатрян.
«27 апреля группа полицейских с дороги Ереван-Севан, не предъявляя никаких законных требований, применила против меня насилие, незаконно лишила меня свободы и доставила в отделение полиции. Приказ отдал начальник Котайкского отдела полиции Рубен Давтян, который, уверен,  прекрасно знал, что я депутат. Причем он был в штатском и не представился.
По дороге я выразил свое удивление, особенно в связи с тем, что они не имеют права лишать свободы депутата, но мне не отвечали. В отделении мне сообщили, что меня не подвергли приводу.
Фактически полицейский в Армении ставит себя выше закона и позволяет себе нарушать Конституцию страны. Надеюсь, что преступление не останется безнаказанным. В противном случае нынешним властям будет еще труднее отрицать, что преступления полицейских совершаются по их прямому приказу», – написал депутат.