Հունգարիան արգելափակում է ԵՄ Խաղաղության հիմնադրամից Հայաստանին աջակցության տրամադրումը
Հունգարիան արգելափակում է Եվրամիության Խաղաղության հիմնադրամից Հայաստանին աջակցություն տրամադրելու նախագիծը, որի շուրջ դաշինքում նախնական համաձայնություն էր ձեռք բերվել։ Ինչպես հաղորդել են «Ազատության» դիվանագիտական աղբյուրները, Հունգարիան պահանջում է, որ Ադրբեջանը ևս ներառվի ծրագրում, ինչն, ըստ նույն աղբյուրի, դրված է քննարկման սեղանին՝ փակուղուց դուրս գալու համար։
Ապրիլի կեսերին «Ազատությանը» հայտնի էր դարձել, որ Բրյուսելում նախնական համաձայնություն է ձեռք բերվել Եվրամիության Խաղաղության հիմնադրամից Հայաստանին 10 միլիոն եվրոյի օգնություն տրամադրելու շուրջ։ Ըստ դիվանագիտական փաստաթղթերի, այդ գումարով պետք է մեկ գումարտակի համար նախատեսված դաշտային մոդուլային ճամբար ստեղծվեր, որը պետք է ներառեր նաև մեկ բժշկական օգնության ամբուլատորիա, ինչպես նաև համապատասխան ծառայություններ ու կարողություններ։
«Այս աջակցության նպատակն է նպաստել, որ Հայաստանի զինված ուժերը բարձրացնեն դիմադրողականությունն ու կայունության հաստատմանն ուղղված կարողությունները և դրանով իսկ առավել լավ պաշտպանեն խաղաղ բնակչությանը՝ ճգնաժամերի և արտակարգ պատահարների ժամանակ», - ասված է փաստաթղթում, որի ընդունումը մի քանի շաբաթ է՝ արգելափակվում է Հունգարիայի կողմից։

Венгрия блокирует проект поддержки Армении со стороны фонда мира Европейского Союза
Венгрия блокирует проект поддержки Армении со стороны фонда мира Европейского Союза, вокруг которого в альянсе было достигнуто предварительное соглашение. Как сообщают дипломатические источники радиостанции «Свобода», Венгрия требует, чтобы Азербайджан также был включен в программу, что, согласно тому же источнику, рассматривается в качестве выхода из тупика.
В середине апреля «Свободе» стало известно, что в Брюсселе достигнута предварительная договоренность о предоставлении Армении помощи в размере 10 миллионов евро из фонда мира Европейского Союза. Согласно дипломатическим документам, на эти деньги должен быть создан полевой модульный лагерь для одного батальона, который должен включать одну амбулаторию для оказания медицинской помощи, а также соответствующие услуги и возможности.
«Цель этой поддержки - способствовать тому, чтобы вооруженные силы Армении повысили сопротивляемость и потенциал, направленные на установление стабильности, и тем самым лучше защищали гражданское население во время кризисов и чрезвычайных ситуаций», - говорится в документе, принятие которого Венгрия блокирует уже несколько недель.
Напомним, что во время визита в Ереван глава МИД Венгрии Сиярто рассыпался в любезностях и заявлял о готовности Будапешта развивать сотрудничество с Ереваном на основании «общих культурных ценностей». Дипотношения Армении и Венгрии восстановились недавно, будучи прерваны по инициативе армянской стороны после того, как власти Венгрии передали Баку убийцу армянского офицера Гургена Маркаряна – рамиля сафарова.