Տավուշի հատվածում հայտարարված «սահմանազատումը» միջազգային պահանջների, մարդկանց անվտանգության ու իրավունքների կոպիտ խախտում է. Արման Թաթոյան
05/05/2024 13:11
Տավուշի հատվածում հայտարարված «սահմանազատումը» միջազգային պահանջների, մարդկանց անվտանգության ու իրավունքների կոպիտ խախտում է/ այս մասին ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ նախկին ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
«Իրավունքը հարմարեցվում, ծառայեցվում է քաղաքականությանն ու քաղաքական շահերին:
Սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերի հանձնաժողովի, դրա անդամների իրավասություն որևէ տեղ ամրագրված չէ, հանձնաժողովի աշխատակարգը նախատեսում է միայն կազմակերպական-ընթացակարգային կանոններ։
Տավուշի հատվածում հայտարարված «սահմանազատումը» միջազգային պահանջների, մարդկանց անվտանգության ու իրավունքների կոպիտ խախտում է: Գործընթացը գաղտնի է և հատուկ դուրս է դրված իրավական մեխանիզմներով վերահսկողությունից:
Կառավարությունն ինքն է հայտարարում, որ սահմանազատման հանձնաժողովի կանոնակարգի նախագիծ անգամ առկա չէ», - գրել է Թաթոյանը:

Арман Татоян: Объявленная на участке Тавуша «демаркация» является грубым нарушением международных требований, безопасности и прав людей
05/05/2024 13:40
Заявленная «демаркация границ» в Тавушской области является грубым нарушением международных требований, безопасности и прав людей», - об этом на своей странице в Facebook написал бывший омбудсмен Армении Арман Татоян.
«Закон адаптирован и служит политике и политическим интересам.
Полномочия членов Комиссии по пограничной безопасности и демаркации государственной границы нигде не закреплены, порядок работы комиссии предусматривает лишь организационно-процедурные правила.
Объявленная на участке Тавуша «демаркация» является грубым нарушением международных требований, безопасности и прав людей. Этот процесс является конфиденциальным и не подлежит контролю правовыми механизмами.
Само правительство заявляет, что нет даже проекта положения о комиссии по демаркации", - написал Татоян.