Ադրբեջանն այսօր մեր ոչ մի ճանապարհ չի ապաշրջափակել. Փաշինյան
Փորձ է արվում տպավորություն ստեղծել, թե նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը Ադրբեջանի և Նախիջևանի ինքնավար հանրապետության միջև կապի մասին է, ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ո՛չ, դա դրա մասին չէ, նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ կետը տարածաշրջանային տնտեսական կապերի ապաշրջափակման  մասին է։ Այդ ապաշրջափակման արդյունքում նաև ընդգծված է երկրից երկիր հաղորդակցություն ապահովելու անհրաժեշտությունը։ Ադրբեջանն այսօր մեր ոչ մի ճանապարհ չի ապաշրջափակել։ Մենք ասել ենք պատրաստ ենք և կառավարության ծրագիրը շրջանառվում է, որ մենք պատրաստ ենք անցման կետերը դնել, որպեսզի ապահովենք այդ հաղորդակցությունն Ադրբեջանի և Նախիջևանի միջև։ Այդ Ադրբեջանն է, որ չի օգտվում այդ հնարավորությունից»,-ասաց նա։
Փաշինյանը շեշտեց, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ չկա որևէ մի գրառում, որով ՀՀ ինքնիշխանությունը որևէ ձևով սահմանափակվում է.«Շատ է շահարկվում, որ այդ 9-րդ կետի համաձայն երրորդ կողմը պետք է ապահովի ՀՀ անվտնագության տարածքով։ Նման բան ընդհանրապես գոյություն չունի։ Հակառակը՝ գրված է, որ ՀՀ-ն է երաշխավորողը։ Նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում չկա, որ ՀՀ-ի որևէ տարածք պետք է դուրս լինի ՀՀ կառավարության վերահսկողությունից և որևէ կողմ, մասանավորապես ՌԴ-ն այն պետք է վերահսկի։ Նման բան չկա»։

Пашинян: Сегодня Азербайджан не разблокировал ни одну из наших дорог
Делается попытка создать впечатление, что пункт 9 трехсторонней декларации от 9 ноября касается связи между Азербайджаном и Нахичеванской Автономной Республикой, заявил на пресс-конференции премьер-министр Никол Пашинян.
"Нет, речь не об этом, пункт 9 заявления от 9 ноября касается разблокирования транспортных и экономических коммуникаций региона. При разблокировании также подчеркивается необходимость обеспечения связи между странами. Сегодня Азербайджан не разблокировал ни одну из наших дорог. Мы сказали, что готовы, и программа правительства находится в повестке дня, что мы готовы создать пропускные пункты, чтобы обеспечить сообщение между Азербайджаном и Нахичеванью. Это Азербайджан не пользуется этой возможностью", - сказал он.
Пашинян подчеркнул, что в заявлении от 9 ноября нет упоминания, которым каким-либо образом ограничивается суверенитет Республики Армения. "Есть много предположений, что согласно 9-му пункту безопасность территории Республики Армения должна обеспечивать третья сторона. Такого вообще не существует. Наоборот написано, что Республики Армения является гарантом. В пункте 9 трехстороннего заявления от 9 ноября не говорится, что какая-либо территория Республики Армения должна находиться вне контроля правительства Республики Армения и что какая-либо сторона, в частности Российская Федерация, должна ее контролировать. Такого нет».