Հայաստանը հասցվել է անվերադարձ վիճակի, եկել է ժամանակը կանգ առնելու. Արշակ Կարապետյան
«Համահայկական ճակատ» շարժման և կուսակցության առաջնորդ, ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար, գեներալ-մայոր Արշակ Կարապետյանն ուղերձ է հղել Ֆաշիզմի դեմ տարած Մեծ Հաղթանակի 79-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
«Մեր հայրերն ու պապերը ռազմաճակատում ու թիկունքում պատերազմի ծանրագույն տարիներին պատվով պաշտպանեցին հայրենիքը, փառավորեցին ու անմահացրին իրենց անունները։ Քաջությամբ և անձնուրացությամբ կանգնեցրին նացիզմը, որը հսկայական տառապանք և մահ բերեց տասնյակ միլիոնավոր մարդկանց։ Նրանք ամեն ինչ արեցին, որպեսզի մեր ապագան լինի խաղաղ, ազատ և կայուն։
Ֆաշիզմի դեմ պայքարի տարիներին ավելի քան 66 հազար հայեր արժանացել են պետական բարձր պարգևների։ Խորհրդային Միության Հերոսի կոչման արժանացան հարյուրից ավելի հայ զինվորներ և սպաներ։ Կրկնակի հերոսներ են դարձել Հովհաննես Բաղրամյանը և Նելսոն Ստեփանյանը։
Այսօր գերակշռության և բացառիկության մահաբեր գաղափարախոսությունը, որը սնուցվում է Արևմտյան էլիտաների կողմից, կրկին բաժանում է ժողովուրդներին և ոչնչացնում երկրները: Բազմաթիվ արյունալի հակամարտություններ ծնում են ազգայնականություն և ատելություն, ոչնչացնում ավանդական, բարոյական համամարդկային արժեքները։ Ուժ է ստանում որոշակի շրջանակների ձգտումը ժողովուրդներին պարտադրել նոր աշխարհակարգ՝ հիմնված բռնության և այլախոհներին ճնշելու, պատմությունն ու մշակույթը ոչնչացնելու կանոնների վրա։ Մենք հստակ տեսնում ենք նրանց ցանկությունը՝ վերաշարադրել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի արդյունքները, ստիպել մեզ մոռանալ մեր նախնիների մասին, նրանց, ովքեր իրենց կյանքի գնով պաշտպանել են մեր ապրելու իրավունքը։
Եթե մոռանանք անցյալը, ապագա չենք ունենա: Մենք՝ հայերս, ամեն օր մեր մաշկի վրա զգում ենք ատելության գաղափարախոսության հետևանքները։ Տեսնում ենք, թե ինչպես են ավերում Արցախի մեր ավանդական ժառանգությունն ու մեր հերոսների հուշարձանները, տեսնում ենք, թե ինչ ճանապարհով են փորձում տիրանալ մեր նախնյաց տարածքներին։ Սա անթաքույց ռևանշիզմ է, իսկական պատերազմ, որի հիմքում ըկած է պատմական հիշողությունից, ինքնիշխանությունից և բուն հայրենիքից մեզ զրկելու ձգտումը։ Սա մեծամասամբ 2018 թվականի պետական հեղաշրջման և դրանից բխած հանցավոր ռեժիմի հետևանքն է, որը, ի շահ իր տերերի, հայ ժողովրդին դարձրել է շահադիտական ծրագրերի իրականացման գործիք։
Հայաստանի արտաքին և ներքին թշնամիները պետք է հիշեն՝ ցանկացած հավակնություն այսպես թե այնպես իրենց համար կվերածվի սարսափելի ողբերգության։ Մեր սրբազան պարտքն է այսօր չարատավորել մեր նախնիներին։ Մեր սերունդն ի զորու է պաշտպանել իր Հայաստանն ու իր ժողովրդին, ապահովել մեր անվտանգությունը։
Մեր հայրերն ու պապերը, մայրերն ու տատիկները մեզ ժառանգություն են թողել ռուս և Ռուսաստանի այլ ժողովուրդների հետ միասնության ամենաարժեքավոր ավանդույթները: Մենք երբեք չենք մոռանում, որ հայ զինվորին բարձր են գնահատել ոչ միայն Խորհրդային Միությունում, այլև Ռուսական կայսրությունում: Հիշում ենք նաև, որ դժվարին ժամանակներում հայ ժողովրդի կողքին կռվել է միայն ռուս զինվորը։
Հիմա, երբ Հայաստանը հասցվել է անվերադարձ վիճակի, եկել է ժամանակը կանգ առնելու և դիմելու իսկապես եղբայրական, ժամանակին փորձված ընկերներին, կանգնելու ոչ թե կապիտուլյացիայի, այլ անբաժանելի անվտանգության սկզբունքներով արդար խաղաղության ճանապարհին:
Այս օրը յուրաքանչյուր հայ ընտանիք հիշում է Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակից իր հարազատներին ու մերձավորներին։ Մենք միշտ կհիշենք նրանց սխրանքը։ Հավերժ փառք բոլոր նրանց, ում կյանքը խլել է պատերազմը:
Այսօր հազարավոր մարդիկ անկեղծ երախտագիտությամբ ծաղիկներ են դնում զինվորական գերեզմաններին և հուշակոթողներին, հարգում մեր հերոս նախնիների հիշատակը, ովքեր այդ դաժան պատերազմի տարիներին ապացուցել են, որ աշխարհում չկա հայրենիքի հանդեպ սիրուց ավելի ամուր բան, իրական բարեկամությունից ավելի ուժեղ բան և միասնությունից ավելի հուսալի բան:
Անկեղծ հարգանքներս նրանց, ովքեր այսօր զենքը ձեռքին կանգնած են մեր Հայրենիքի և նրա ազգային շահերի պաշտպանության համար: Հայրենիքի պաշտպաններին մաղթում եմ փառավոր հաղթանակներ, տոկունություն և մասնագիտական նորանոր հաջողություններ, քաջառողջություն և երջանկություն: Բարօրությու՜ն ձեր ընտանիքներին»,- ասվում է ուղերձում։

Аршак Карапетян: Сейчас, когда Армению подвели к точке невозврата, настало время остановится
Лидер движения и партии «Всеармянский фронт», экс-министр обороны Армении, генерал-майор Аршак Карапетян выступил с обращением по случаю 79 годовщины победы в ВОВ:
«Братья и сёстры, дорогие армяне,
Уважаемые ветераны Великой Отечественной войны,
Защитники Армении!
Поздравляю Вас с 79 годовщиной Великой Победы над фашизмом!
Наши отцы и деды на фронте и в тылу в тяжелейшие годы войны с честью отстояли Отечество, прославили и обессмертили свои имена. Мужеством и самоотверженностью остановили нацизм, принёсший огромные страдания и смерть десяткам миллионов людей. Они сделали всё возможное, чтобы наше будущее было мирным, свободным и стабильным.
За годы борьбы с фашизмом более 66 тысяч армян получили высокие государственные награды. Звания Героя Советского Союза были удостоены более сотни армянских солдат и офицеров. Дважды Героями стали Иван Баграмян и Нельсон Степанян.
Сегодня смертоносная идеология превосходства и исключительности, подпитываемая западными элитами, вновь разделяет народы и разрушает страны. Множественные кровавые конфликты порождают национализм и ненависть, уничтожают традиционные моральные о общечеловеческие ценности. Набирает силу стремление определенных кругов навязать народам новое мироустройство, основанное правилах насилия и подавления несогласных, уничтожения истории и культуры. Мы отчётливо видим их желание переписать итоги Второй мировой войны, заставить нас забыть о наших предках, о тех, кто ценой своей жизни отстоял право на нашу жизнь.
Если мы забудем прошлое, у нас не будет будущего! Мы армяне каждый день на себе ощущаем последствия идеологии ненавистничества. Видим, как разрушают наше традиционное наследие и памятники нашим героям в Арцахе, видим, каким путём пытаются завладеть нашими исконными территориями. Это неприкрытый реваншизм, настоящая война, в основе которой стремление лишить нас исторической памяти, суверенитета и самой Родины. Во многом это следствие госпереворота 2018 года и взросшего на нём преступного режима, который в угоду своим хозяевам сделал армянский народ инструментом в реализации корыстных планов.
Внешние и внутренние враги Армении должны помнить – любые амбиции так или иначе обернутся для них страшными трагедиями. Наш священный долг сегодня – не посрамить наших предков. Наше поколение способно защитить свою Армению и свой народ, обеспечить нашу безопасность.
Наши отцы и деды, матери и бабушки оставили нам в наследство ценнейшие традиции сплоченности с русским и другими народами России. Мы никогда не забываем, что армянского воина высоко ценили не только в Советском Союзе, но и в Российской империи. Помним и о том, что в трудные времена рядом с армянским народом сражался только русский солдат.
Сейчас, когда Армению подвели к точке невозврата, настало время остановится, повернуться лицом к истинно братским, проверенным временем друзьям, встать на путь не капитуляции, а справедливого мира на принципах неделимой безопасности.
Братья и сестры, дорогие армяне, Дорогие ветераны!
В этот день каждая армянская семья вспоминает своих родных и близких – участников Великой Отечественной войны. Мы всегда будем помнить об их подвиге. Светлая память всем, чью жизнь отняла война.
Сегодня тысячи людей с искренней благодарностью возлагают цветы к воинским захоронениям и мемориалам, чтят наших героических предков, доказавших в годы той жестокой войны, что в мире нет ничего крепче любви к Родине, сильнее истинной дружбы и надежнее единства.
Искренне уважение тем, кто сегодня с оружием в руках стоит на защите нашей Родины и её национальных интересов. Желаю защитникам Отечества славных побед, выдержки и новых профессиональных успехов, крепкого здоровья и счастья! Благополучия Вашим семьям!