Քրիստոնեությունը չգողության, չկոռուպցիայի, չստվերի մասին է, և այս տրամաբանությամբ եկեղեցին պետք է առաջնորդվի. ՔՊ պատգամավոր
23/05/2024 12:19
Եկեղեցուն հարկելու հարցը նոր չի, որ դիտարկվում է. ԱԺ ճեպազրույցների ժամին հայտարարեց ՔՊ խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը։
«Առհասարակ, վաղուց քննարկում ենք բոլոր ստվերային միջոցները ստվերից դուրս բերելու հարցը»,-ասաց նա և հավելեց, որ, այո՛, Հայ Առաքելական եկեղեցին ունի առանձնահատուկ իրավիճակ, բայց հաշվի առնելով ՀՀ-ի ժողովրդավարական փոփոխությունները, պետք է դուրս գա ստվերից։
«Վերջիվերջո քրիստոնեությունը չգողության, չկոռուպցիայի, չստվերի մասին է, և այս տրամաբանությամբ եկեղեցին պետք է առաջնորդվի, և չստեղծվի իրավիճակ, որտեղ կարող են կոռուպցիոն դրսևորումներ առաջանալ»,-ասաց նա։
ՔՊ պատգամավոր Արուսյակ Ջուլհակյանը հավելեց, որ պետության համար կարևոր է՝ շրջանառությունը տեսանելի լինի բոլորի համար։  «Բայց եկեղեցին պատրաստ չէ թափանցիկ լինել պետության և ժողովրդի համար»,-ասաց նա։

Депутат ГД: Христианство – об отсутствии воровства, коррупции, тени, и церковь должна руководствоваться этой логикой
23/05/2024 14:17
Вопрос налогообложения церкви – не недавно начали рассматривать. Об этом на брифинге в Национальном Собрании заявил секретарь фракции "Гражданский договор" Артур Ованнисян.
"Вообще, мы уже давно обсуждаем вопрос вывода всех теневых средств из тени", - сказал он и добавил, что да, у Армянской Апостольской Церкви особое положение, но, учитывая демократические перемены в Армении, она должна выйти из тени.
"В конце концов, христианство - об отсутствии воровства, коррупции, тени, и церковь должна руководствоваться этой логикой, и не должна создаваться ситуация, в резултате которой могут возникнуть коррупционные проявления", - сказал он.
Депутат ГД Арусяк Джулакян добавила, что для государства важно, чтобы оборот был виден всем. «Но церковь не готова быть прозрачной для государства и народа», - сказала она.