«Աստծով, գնացե՛ք». Վիգեն Սարգսյան
Վերջին շրջանում հաճախ ենք լսում, որ ներկա փուլի խայտառակ և նվաստացուցիչ զիջումները չեն երաշխավորում Հայաստանի անվտանգությունը, բայց այդ քայլերից հրաժարվելը «բացասական երաշխիք է» ստեղծում երկրի անվտանգության համար: Երկրի անվտանգությունը, համբավը, հասարակության ոգին ոչնչացրած չկառավարությունը չի կարող երաշխիքներ ապահովել, այս մասին գրել է ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Վիգեն Սարգսյանը։
«Անշուշտ, իշխանափոխությունն էլ, ինքնին, չի հանդիսանում երկրի անվտանգության երաշխիք, բայց այս չկառավարությունը տուն չուղարկելն անվերապահորեն բերելու է երկրի վերջնական անկմանն ու պետականության կորստին:
Հուսահատությունն ու հիասթափությունը հասել են այն աստիճանի, որ շատերն անկեղծորեն սկսել են հավատալ, որ Հայաստանն ապագա չունի, և եթե զիջումները տալիս են նոր պատերազմից խուսափելու գոնե նվազագույն հույս, արդեն լավ արդյունք է: Մեզանից շատ ավելի հզոր, ամուր, դարերի պետական համակարգ ունեցող հասարակություններն ու  պետություններն են առերեսվել նման ոչ նախանձելի երկընտրանքի հետ:
Այսօր բերեմ այդպիսի միայն մեկ օրինակ` Մեծ Բրիտանիան Երկրորդ աշխարհամարտի նախաշեմին: Պահպանողական կուսակցության առաջնորդ և երկրի վարչապետ Նևիլ Չեմբեռլենը փորձում էր ապահովել երկրի անվտանգությունը` տեղի տալով Հիտլերի հարձակողական նկրտումներին Արևելյան Եվրոպայում: Պատմությանն ու այդ գործչի կենսագրությանը ծանոթ մարդիկ գիտեն, թե որքան էր նա սարսափում Բրիտանիայի պատերազմի մեջ ներքաշվելուց և որքան խղճահարույց, երբ Հիտլերից մուրում էր մի թղթի կտոր, որով կերաշխավորվեր Մեծ Բրիտանիայի անվտանգությունը: 1938թ. սեպտեմբերի 30-ի Մյունխենի պայմանագիրը ուժի դեմ խոնարհվելու, սկզբունքներն ու արժեքները վախերին ստորադասելու դասագրքային օրինակ է:
Թեև թվում է, որ պայմանագիրը հեռավոր Չեխոսլովակիայից Գերմանիային դժբախտ և դժգույն տարածքներ զիջելով սեփական ժողովրդի անվտանգությունն ապահովելու խորամանկ հնարք է, այդ  քաղաքականությունը զգալիորեն խոցել էր երբեմնի հզորագույն կայսրության հասարակության ոգին և ավյունը, զգալիորեն վատթարացրել Մեծ Բրիտանիան պաշտպանության պատրաստելու դիրքերը: Մեկ տարի չանցած, Չեմբեռլենն, այունամենայնիվ,  ստիպված պատերազմ հայտարարեց Գերմանիային:
Թվում էր, որ անկախ իշխանափոխությունից, Մեծ Բրիտանիան դատապարտված էր համաշխարհային այդ պատերազմում մնալ թիրախ, ոչ թե առաջամարտիկ: Ետևում էր Նորվեգիայի ջրերում կրած ցավալի պարտությունը, պատերազմի հետ էին առերեսվել Ֆրանսիան, Բելգիան և Հոլանդիան:
Ելույթ ունենալով խորհրդարանում և կոչ անելով Չեմբեռլենին հրաժարական տալ` իր իսկ կուսակից Լեո Ամերին ավարտեց իր ելույթը Կրոմվելի հայտնի խոսքերով, որ վերջինս ժամանակին հասցեագրել էր խորհրդարանին. «Շատ երկար եք այստեղ նստել, որևէ օգտակար գործ արած լինելու համար: Ասում եմ` հեռացե՛ք, թույլ տվե՛ք մեկ ընդ միշտ ազատվենք ձեզանից: Աստծով, գնացե՛ք»: Չեմբեռլենի խորհրդարանական գործընկերները գիտակցում էին, որ նրա յուրաքանչյուր լրացուցիչ օրը վարչապետի պաշտոնում վտանգում է ո՛չ միայն իրենց իսկ կենսագրությունն ու ճակատագիրն, այլև Մեծ Բրիտանիայի ապագան: Նրանք կիսեցին ձայները խորհրդարանական քվեարկության ժամանակ: Չեմբեռլենը հրաժարական տվեց, թեև ֆորմալ դեռևս ուներ իշխանությունը պահելու համար անհրաժեշտ ձայներ:
Վարչապետ դարձավ Ուինսթոն Չերչիլը: Բազմաթիվ հայտնի ճառերի և ոչ պակաս տպավորիչ գործերի հեղինակ Չերչիլի վարչապետի պաշտոնում առաջին ելույթներից մեկի հայտնի «Չունեմ ձեզ առաջարկելու ոչինչ, բացի արյունից, չարչարանքից, քրտնքից և արցունքներից» արտահայտությունը դարձավ իր առաջնորդությամբ Մեծ Բրիտանիայի ժողովրդին պատվախնդրության և համախմբվածության աննախադեպ մակարդակի բարձրացնելու կարգախոսն ու մարտակոչը:
Բոլոր նրանց, ովքեր այսօր հուսահատված են և կոտրված, պետք է առաջարկեմ դիտել երկու առանձին և իրենց գեղարվեստական ուժգնությամբ զգալիորեն տարբեր, բայց իրար շատ փոխլրացնող «Մյունխեն. պատերազմի նախաշեմին» (Munich – The Edge of War) և «Ամենամութ ժամը» (The Darkest Hour) ֆիլմերը: Դիտել հենց այս հերթականությամբ, ցանկալի է իրար հետևից:
Չերչիլը մեծ քաղաքական և պետական գործիչ էր և չէր կարող Չեմբեռլենի հասցեին չասել մի շարք բարի, թեև բավականին երկիմաստ, խոսքեր: Հատկապես հրաժարականից ամիսներ անց վերջինիս մահվան առիթով: Բայց դրանում, երևի թե, ոչ պակաս դեր էր խաղացել այն, որ պաշտոնից հեռանալով Չեմբեռլենը ոչ միայն չէր այրել իր պետության բոլոր կամուրջները, այլև օգնել էր Չերչիլին զբաղեցնել վարչապետի պաշտոնը, թեև մեծամասնությունը սատարում էր կուսակցության մեկ այլ առաջնորդ, Հալիֆաքսի կոմս Էդվարդ Վուդին:
Իհարկե, ոչ մեկին ոչ մեկի հետ չեմ համեմատում: Երկիր՛ն էլ է տարբեր, ժամանա՛կն էլ, խորհրդարանական մեծամասնությո՛ւնն էլ: Բայց պատմություն չիմանալով և դրանից դասեր չքաղելով, դժվար է գիտակից որոշումներ կայացնել»,- Facebook-ում գրել է Սարգսյանը։

Виген Саргсян: «Во имя Господа, убирайтесь!»
В последнее время мы часто слышим, что позорные и унизительные уступки нынешнего этапа не гарантируют безопасность Армении, однако отказ от этих шагов создает «негативную гарантию» безопасности страны. Неправительство, разрушившее безопасность, репутацию страны и дух общества, не может дать гарантий, об этом написал бывший министр обороны Армении Виген Саргсян.
«Конечно, смена власти сама по себе не является гарантией безопасности страны, но не отправка этого неправительства домой безоговорочно приведет к окончательному упадку страны и потере государственности.
Отчаяние и разочарование дошли до того, что многие искренне начали верить, что у Армении нет будущего, и если уступки дают хоть малейшую надежду избежать новой войны, то это уже хороший результат. Общества и государства, гораздо более могущественные, чем мы, с сильной, многовековой государственной системой, столкнулись с такой незавидной дилеммой.
Сегодня я приведу только один такой пример: Великобритания накануне Второй мировой войны. Лидер Консервативной партии и премьер-министр страны Невилл Чемберлен пытался обеспечить безопасность страны, уступив агрессивным амбициям Гитлера в Восточной Европе. Те, кто знаком с историей и биографией этого человека, знают, насколько он был напуган участием Британии в войне и насколько жалким он был, когда умолял Гитлера дать ему листок бумаги, гарантирующий безопасность Британии. Мюнхенское соглашение от 30 сентября 1938 года является хрестоматийным примером подчинения силе, подчинения принципов и ценностей страху.
Хотя кажется, что соглашение было хитрой уловкой, направленной на обеспечение безопасности собственного народа путем уступки Германии несчастных и бесцветных территорий из далекой Чехословакии, эта политика нанесла значительный ущерб общественному духу и энтузиазму некогда могущественной империи и значительно ухудшила оборонную готовность Великобритании. Менее чем через год Чемберлен все равно был вынужден объявить войну Германии.
Казалось, что независимо от смены власти Великобритания была обречена оставаться мишенью, а не авангардом в той мировой войне. После болезненного поражения в водах Норвегии Франция, Бельгия и Голландия столкнулись с войной.
Обращаясь к парламенту и призывая Чемберлена уйти в отставку, член его партии Лео Эмери завершил свою речь знаменитыми словами Кромвеля, обращенными к парламенту: «Вы сидите здесь слишком долго, чтобы сделать что-нибудь полезное. Я говорю вам: уходите, позвольте избавиться от вас раз и навсегда. Во имя Господа, убирайтесь!» Коллеги Чемберлена по парламенту осознавали, что каждый дополнительный день его пребывания на посту премьер-министра ставит под угрозу не только их собственную биографию и судьбу, но и будущее Великобритании. Они разделили голоса на парламентских выборах. Чемберлен подал в отставку, хотя формально он все еще имел голоса для сохранения власти.
Уинстон Черчилль стал премьер-министром. Автор многих знаменитых речей и не менее впечатляющих произведений, знаменитая фраза Черчилля из одной из его первых речей на посту премьер-министра: «Я не могу предложить ничего, кроме крови, тяжелого труда, слез и пота» — стала лозунгом и сплоченным кличем, призванным поднять британский народ на беспрецедентный уровень чести и единства под его руководством.
Всем тем, кто сегодня отчаян и сломлен, я должен порекомендовать посмотреть два отдельных и существенно разных по своей художественной силе, но очень дополняющих друг друга фильма: «Мюнхен – на грани войны» (Munich – The Edge of War) и «Самый темный час» (The Darkest Hour). Смотрите именно в таком порядке, желательно друг за другом.
Черчилль был великим политиком и государственным деятелем, и он не мог не сказать Чемберлену ряд добрых, хотя и довольно двусмысленных слов. Особенно в связи с его смертью через несколько месяцев после отставки. Но, возможно, не меньшую роль в этом сыграло то, что, уходя с поста, Чемберлен не только не сжег все мосты своего государства, но и помог Черчиллю занять пост премьер-министра, хотя большинство поддержало другого партийного лидера, Эдуарда Вуда, графа Галифакса.
Я, конечно, никого ни с кем не сравниваю. Страна другая, время другое, и парламентское большинство другое. Но не зная истории и не извлекая из нее уроков, трудно принимать осознанные решения», - написал Саргсян в Facebook.