Նախկինում Բաքվի իրականացրած քայլերն առկա բանակցություններում նրա անկեղծության վերաբերյալ կասկածներ են առաջացնում․ Ջոն Ինյարիտու
24/05/2024 16:29
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի հաջողությունը մեծապես կախված է արդար և թափանցիկ բանակցություններին երկու կողմերի իրական հանձնառությունից։
«Արմենպրես»-ին տված հարցազրույցում նման կարծիք է հայտնել Իսպանիայի Կոնգրեսի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուն՝ ուշադրություն հրավիրելով այն հանգամանքի վրա, որ սահմանազատման գործընթացի համատեքստում Հայաստանի իշխանությունները բանակցում են Ադրբեջանի բռնատիրական ռեժիմի հետ, որը գլխավորում է էքսպանսիոնիստական ​​նկրտումների պատմություն ունեցող ալիևյան կլանը:
Իսպանացի պատգամավորը նկատել է՝ թեև բանակցությունները կարևոր են հակամարտությունների խաղաղ լուծման հասնելու համար, սակայն պետք է ընդունել բարդությունները և հիմքում ընկած խնդիրները՝ հասկանալու համար այս համաձայնության (խմբ․ պատգամավորը նկատի ունի ապրիլի 19-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանագծման վերաբերյալ պայմանավորվածությունը) հնարավոր արդյունքները:
Այսուհանդերձ, Ինյարիտուն սահմանազատման գործընթացի համատեքստում ևս Ադրբեջանի մտադրությունների անկեղծության վերաբերյալ մտահոգություն է հայտնել․ ««Արևմտյան Ադրբեջանի» քարոզչության մեջ Ադրբեջանի զգալի ներդրումն, ինչպես նախկինում արեցին «խավիարային դիվանագիտության» սխեմայի դեպքում, մտահոգություն է առաջացնում նրա մտադրությունների անկեղծության վերաբերյալ: Նման գործողությունները կարող են խաթարել խաղաղության գործընթացը՝ ստեղծելով և հավերժացնելով կեղծ պատմություններ, որոնք ավելի շուտ բորբոքում են լարվածությունը, քան լուծում դրանք»,-ասել է իսպանացի պատգամավորն՝ ընդգծելով, որ անարդար խաղաղությունը, որը պարտադրված է կամ չի կարողանում լուծել երկու կողմերի հիմնական խնդիրները և դժգոհությունները, դժվար թե տևական կայունություն բերի:
Ինյարիտուի կարծիքով՝ պարտադրված կամ էլ կողմերի միջև գոյություն ունեցող հիմնական խնդիրների լուծմանը չհանգեցնող համաձայնագիրը կարող է ոչ թե խաղաղություն ու կայունություն բերել, այլ կարող է դանդաղ գործողության ռումբ հանդիսանալ։
«Որպեսզի խաղաղությունը կայուն լինի, համաձայնագիրը պետք է լինի արդար, հավասարակշռված և հարգված՝ դրանում բոլոր ներգրավվածների կողմից»,- նշել է պատգամավորը:
Ջոն Ինյարիտուն, համեմատելով հայ-ադրբեջանական սահմանազատման գործընթացը և, ընդհանրապես, Բաքվի՝ ձեռք բերված համաձայնություններին հավատարիմ մնալու և դրանց հետևելու վարքագիծը, հիշեցրել է այն գործողությունների մասին, որոնք Ադրբեջանն իրականացրել է Լեռնային Ղարաբաղում և վերջինիս վերաբերող պայմանավորվածություններում։
«Ադրբեջանի կողմից Արցախի կառավարության ներկայացուցիչների, արցախցի քաղաքացիական անձանց և նույնիսկ երրորդ երկրներից, օրինակ՝ Լիբանանից եկած անհատների շարունակական կալանավորումը, որը հիմնված է բացառապես նրանց հայկական ծագման վրա, մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է: Այս ապօրինի գերությունն ընդգծում է ադրբեջանական ռեժիմի համակարգված և խտրական քաղաքականությունը հայերի նկատմամբ»,- ասել է նա՝ընդգծելով, որ Ադրբեջանի կողմից նմանատիպ գործողություններն ավելի են ընդգծում երկիրը կառավարող ռեժիմի կողմից մարդու հիմնարար իրավունքների անտեսումը և նրա մտադրությունը՝ ահաբեկելու և ճնշելու հայ բնակչությանն ամբողջ աշխարհում:

Депутат Конгресса Испании: шаги, предпринятые Баку в прошлом, вызывают сомнения в его искренности на нынешних переговорах
24/05/2024 18:39
Успех продолжающегося процесса делимитации и демаркации между Арменией и Азербайджаном во многом зависит от истинной приверженности обеих сторон справедливым и прозрачным переговорам.
Такое мнение в интервью “Арменпресс” высказал депутат Конгресса Испании Джон Иньярриту, обратив внимание на то, что в процессе делимитации границы власти Армении ведут переговоры с деспотическим режимом Азербайджана, возглавляемым кланом Алиева, имеющим историю экспансионистских амбиций.
Депутат отметил, что, хотя переговоры важны для достижения мирного разрешения конфликтов, необходимо признать сложности и основные проблемы, чтобы понять возможные результаты этого соглашения (соглашение от 19 апреля между Арменией и Арменией: ред.).
Иньярриту выразил обеспокоенность искренностью намерений Азербайджана в демаркации границы.
“Значительные инвестиции Азербайджана в пропаганду “западного Азербайджана”, как это было в прошлом со схемой “икорной дипломатии”, вызывают обеспокоенность по поводу искренности его намерений. Такие действия могут подорвать мирный процесс, создавая и увековечивая ложные истории, которые разжигают напряженность, и не устраняют ее”, - заявил испанский депутат, подчеркнув, что несправедливый мир, который навязывается, не решает основные проблемы и претензии обеих сторон, или становится недействительным. Вряд ли он принесет длительную стабильность.
По мнению Иньярриту, такое соглашение может стать бомбой замедленного действия.
“Для того чтобы мир был стабильным, соглашение должно быть справедливым, сбалансированным и уважаться всеми участниками”, - сказал депутат.
Джон Иньярриту, сравнив процесс демаркации армяно-азербайджанской границы и в целом поведение Баку относительно следования достигнутым договоренностям, напомнил о действиях, которые Азербайджан осуществил в Нагорном Карабахе.
«Продолжающееся задерживание в Азербайджане членов правительства Арцаха, мирных жителей Арцаха и даже лиц из третьих стран, таких как Ливан, исключительно на основании их армянского происхождения, является грубым нарушением прав человека и международного права. Этот незаконный плен подчеркивает систематическую и дискриминационную политику азербайджанского режима по отношению к армянам”, - сказал он, подчеркнув, что подобные действия Азербайджана показывают пренебрежение этого режима фундаментальных прав человека и его намерение терроризировать и угнетать армянское население во всем мире.