Ասկերանի, Մարտակերտի ու Ստեփանակերտի քաղաքապետերի դեմ քրեական վարույթներն անընդունելի են՝  հստակ  քաղաքական ենթատեքստ ունեն․ Գեղամ Ստեփանյան
25/05/2024 16:32
Ասկերանի, Մարտակերտի ու Ստեփանակերտի քաղաքապետերի դեմ քրեական վարույթներն անընդունելի են՝ հստակ քաղաքական ենթատեքստ ունեն․ Գեղամ Ստեփանյան
Ասկերանի, Մարտակերտի ու Ստեփանակերտի քաղաքապետների դեմ մեկնարկած քրեական վարույթները անընդունելի են, քանի որ հստակորեն քաղաքական ենթատեքստ ունեն: Կասկած չկա, որ այս շարքը շարունակվելու է, գրել է Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը։
«Արդյոք պատահակա՞ն է, որ այդ անհիմն վարույթները մեկնարկեցին այն բանից հետո, երբ նշված համայնքների ղեկավարները մասնակցեցին Բագրատ Սրբազանի հետ հանդիպմանը:
Ինչ վերաբերում է փաստական ու իրավական հիմքերին, ապա այդտեղ էլ լրջագույն հարցեր են ծագում: Փաստի առաջ կանգնեցնելով տվյալ համայնքների ղեկավարներին ու ավագանիներին՝ ՀՀ լիազոր մարմինները ստիպել են նրանց մասնավորեցնել համայնքապատկան մեքենաները, որպեսզի հնարավոր լինի պետական հաշվառում իրականացնել:
Սա հերթական օրինակն է, թե ինչ է լինում, երբ ՀՀ իշխանությունները անտեսում են Արցախի ժողովրդի իրավունքներն ու կարիքները և խուսափում են համակարգային լուծումներից»,- ընդգծել է Ստեփանյանը:

Гегам Степанян:  Уголовные дела, возбужденные против мэров Аскерана, Мартакерта и Степанакерта, неприемлемы, имеют явную политическую подоплеку
Гегам Степанян: Уголовные дела, возбужденные против мэров Аскерана, Мартакерта и Степанакерта, неприемлемы, имеют явную политическую подоплеку
Уголовные дела, возбужденные против мэров Аскерана, Мартакерта и Степанакерта, неприемлемы, поскольку имеют явный политический подтекст. Нет сомнений, что эта серия будет продолжаться, - написал омбудсмен Арцаха Гегам Степанян.
«Совпадение ли то, что эти беспочвенные разбирательства начались после того, как главы упомянутых общин приняли участие во встрече с Багратом Србазаном?
Что касается фактических и правовых оснований, то и здесь возникают серьезные вопросы. Поставив перед фактом глав и членов Советов старейшин этих общин, уполномоченные органы РА заставили их приватизировать принадлежащие общине транспортные средства, чтобы можно можно было поставить на государственный учет.
Это еще один пример того, что происходит, когда власти Армении игнорируют права и нужды народа Арцаха и избегают системных решений", - подчеркнул Степанян.