ՀԱՊԿ երկրորդ թիրախը, որի մասին ՔՊ ղեկավարն ակնարկեց, ենթադրաբար, ՌԴ-ն է, որի թեման տարբեր համատեքստերում հնչեցնում են իշխանական դեմքերը. Աբրահամյան
«Բելառուսի նախագահի Ադրբեջան կատարած այցի ֆոնին, ՔՊ ղեկավարը ՀԱՊԿ անդամ երկու երկրներին լուրջ մեղադրանք ներկայացրեց` մեղադրելով ադրբեջանական ագրեսիայի նախապատրաստման ու աջակցման մեջ:
Արցախի օկուպացված շրջաններ կատարած այցի շրջանակներում Լուկաշենկոն մի շարք խնդրահարույց և հակահայ հայտարարություններ արեց, Ալիևին էլ կարգեց տարածաշրջանային առաջնորդ:
Այն, որ Բելառուսի նախագահը, մեղմ ասած, անընդունելի մեծ թվով հայտարարություններ է արել` նաև նախկինում, դրա մասին շատերը գիտեն, բայց դրանք այս աստիճանի երբեք չէին հասել:
Անընդունելի և անթույլատրելի հայտարարություններ, որոնք լուրջ վնաս են հասցնում երկու ժողովուրդներին:
Եթե խնդիր ունեք Հայաստանում գործող իշխանության հետ, ապա դրանք չպետք է վնասեն մեր ժողովուրդներին ու մեր ունեցած ավանդական կապերին, սակայն ճիշտ հակառակն է տեղի ունենում:
Կրկնում եմ` Բելառուսը կարող է թեման տանել իր հասցեին ուղղվող մեղադրանքների կամ ՀՀ ԱԺ նախագահի ու Լուկաշենկոյի հիմնական ընդդիմադրի հետ ոչ ֆորմալ հանդիպման դաշտ, բայց ստեղծված իրավիճակն ու փոխադարձ գործողությունները և հայտարարությունները հիմնականում վտանգում են երկու ժողովուրդների միջև ձևավորված բարեկամական կապերը:
ՀԱՊԿ երկրորդ թիրախը, որի մասին ՔՊ ղեկավարն ակնարկեց, ենթադրաբար, ՌԴ-ն է, որի թեման տարբեր համատեքստերում հնչեցնում են իշխանական դեմքերը, ինչի հետևանքները դեռ երկար զգացնել կտա»։

Абрамян: Второй мишенью в ОДКБ, на которую намекнул лидер ГД, предположительно является Российская Федерация, тема которой озвучивается представителями властей в разных контекстах
25/05/2024 11:00
«На фоне визита президента Беларуси в Азербайджан лидер партии «Гражданский договор» предъявил серьезное обвинение двум государствам-членам ОДКБ, обвинив их в подготовке и поддержке азербайджанской агрессии.
В рамках своего визита в оккупированные районы Арцаха Лукашенко сделал ряд проблемных и антиармянских заявлений, а также назначил Алиева региональным лидером.
То, что президент Беларуси сделал, мягко говоря, неприемлемо большое количество заявлений, и в прошлом об этом многие знают, но они до такого уровня ещё не доходили.
Это неприемлемые и недопустимые заявления, наносящие серьезный вред обеим народам.
Если у вас проблемы с нынешней властью в Армении, то они не должны вредить нашим народам и нашим традиционным связям, но происходит прямо противоположное.
Повторяю, Беларусь может вывести эту тему в поле обвинений в свой адрес или неформальной встречи со спикером НС РА и главным оппонентом Лукашенко, но создавшаяся ситуация и взаимные действия и заявления ставят под угрозу, главным образом, дружеские связи, сложившиеся между два народами.
Второй мишенью в ОДКБ, на которую намекнул лидер ГД, предположительно является Российская Федерация, эта тема озвучивается представителями властей в различных контекстах, последствия чего будут ощущаться еще долгое время».