Ընդհանուր առմամբ 17 կամուրջ է փլվել․ Գնել Սանոսյան (Տեսանյութ)
Վաղ առավոտից սկսել ենք աշխատել, մի շարք խնդիրներ, որոնք երեկ տեսանելի չէին ջրի բարձր մակարդակի հետևանքով, այսօր տեսանելի են դարձել, ինչը հնարովորույթուն է տալիս սկսել այլ ուղղությամբ աշխատանքները, այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը:
«Գիշերը կարողացանք համապատասխան տեխնիկան հասցնել Ախթալայի ուղղությամբ, որտեղ մի շարք բնակավայրեր կտրված են 2 կամուրջների փլուզման հետևանքով։ Հիմա իրականացվում են աշխատանքներ՝ Շնողից դեպի Ախթալա հատվածում»,-ասաց Սանոսյանը։
Նա նշեց, որ վարչապետին զեկուցել են կատարված աշխատանքների մասին։
Սանոսյանն ասաց, որ գետի մակարդակն իջել է, փրկարար ծառայության աշխատակիցները կարողանում են բակերի ջուրը պոմպերով մղել դեպի գետ։
Ինչ վերաբերում է կամուրջներին, նախարարն ասաց, որ ընդհանուր առմամբ 17 կամուրջ կա փլված:
«Դրանց մի մասը համայնքային նշանակության փոքր կամուրջներ են, բայց առնվազն 5-6 կամուրջ ունենք, որոնք բավականին խոշոր են, և մեզանից մեծ ջանք ու ժամանակ կպահանջվի դրանց վերականգնման համար: Այդ կամուրջների փլվելը ստեղծել է լուրջ կապի խնդիր մեր մի շարք բնակավայրերի հետ: Եթե փոքր համայնքների պարագայում լուծումներ գտնվել են, և այդ համայնքներում կապի խնդիր չկա, այս պարագայում այս կամուրջների փլվելն այդ խնդիրը ստեղծել է»,- ասաց նախարարը:

Гнел Саносян: Всего обрушилось 17 мостов
«Мы приступили к работе рано утром, ряд проблем, которые вчера не были видны из-за высокого уровня воды, сегодня стали видны, что дает возможность начать работу в другом направлении», - сказал в беседе с журналистами министр ТУИ Армении Гнел Саносян.
"Ночью нам удалось доставить соответствующую технику в Ахталу, где из-за обрушения двух мостов оказался отрезан ряд населенных пунктов, сейчас ведутся работы на участке от Шноха до Ахталы", - сказал Саносян.
Он отметил, что премьер-министр был проинформирован о проделанных работах.
Саносян сообщил, что уровень реки снизился, работникам спасательной службы удается с помощью насосов перекачивать воду со дворов в реку.
Что касается мостов, министр сообщил, что всего обрушилось 17 мостов.
«Часть из них – небольшие мосты общинного значения, но у нас есть, как минимум, 5-6 довольно крупных мостов, для восстановления которых потребуется много сил и времени. Обрушение этих мостов создало серьезную проблему для сообщения с рядом населенных пунктов. Если решения были найдены в случае с небольшими населенными пунктами, и в этих населенных пунктах нет проблем со связью, то в данном случае обрушение этих мостов создало эту проблему», – сказал Саносян.