Բաքվում COP-29-ին մասնակցելու վերաբերյալ որոշում դեռ չկա, պետք է քննարկենք, հասկանանք, թե ինչի համար ենք մեկնում, ինչ է դա տալու ՀՀ-ին և ինչ մակարդակով ենք մասնակցում, լրագրողներին ասաց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«COP-29-ի հրավերը և դրան մասնակցելն Ադրբեջանի միջոցառումը և մենաշնորհը չէ, դա ՄԱԿ միջոցառումն է։ Կքննարկենք, կհասկանանք՝ պե՞տք է մեր պետությանը, պետք չի՝ չենք գնա»,-ասաց Սիմոնյանը։
Լրագրողի հարցին, թե Հայաստանը չի՞ փոշմանում, որ աջակցեց, որպեսզի COP-29-ը Բաքվում անցկացվի, Սիմոնյանն արձագանքեց.
«Չէ, ո՞նց, գերի ստացանք դրա դիմաց։ Մենք ոչ թե աջակցել ենք, այլ կարելի է ասել շատ վատ իրավիճակում, վատ տրամաբանության մեջ ստիպված ենք եղել դրան համաձայնել, որպեսզի  30-ից ավելի գերի վերադառնա Հայաստան»։

Решения об участии в COP-29 в Баку пока нет, нам необходимо обсудить и понять, почему мы должны участвовать, что это даст Республике Армения и на каком уровне мы будем участвовать, сообщил журналистам спикер НС Ален Симонян.
"Приглашение на COP-29 и участие в ней - это не только событие и монополия Азербайджана, это мероприятие ООН. Мы обсудим, поймем, нужно ли это нашему государству, если нет - не поедем", - сказал Симонян. Симоньян.
На вопрос журналиста, не сожалеет ли Армения о том, что поддержала проведение COP-29 в Баку? Симонян ответил:
«— Нет, а как? В обмен на это мы получили пленного. Мы это не поддержали, но можно сказать, что нам пришлось пойти на это в очень плохой ситуации, с плохой логикой, чтобы более 30 пленных вернулись в Армению».