Պարույր Սևակի արձանը կհեռացվի Զանգակատան դպրոցի բակից. Պարույր Սևակի թոռ
ՀՀ ժողովրդական նկարիչ, քանդակագործ Լևոն Թոքմաջյանի «Պարույր Սևակ. Անլռելի զանգակատուն» քանդակը, որը օրերս տեղադրվել էր Զանգակատան միջնակարգ դպրոցի բակում, կհեռացվի։
Այս մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Պարույր Սևակի թոռը՝ Սևակ Ղազարյանը։
«Նշեմ, որ արձանը Լևոն Թոքմաջյանի անձնական նախաձեռնությունն ու անձնական նվերն է Զանգակատուն համայնքին։ Այսինքն՝ դա պետական պատվեր չէ, պետական միջոցներ չեն ծախսվել։ Հեղինակն իր սրտաբուխ նվերն է արել համայնքին։ Քանի որ բուռն քննարկումներ եղան սոցցանցերում, որոշեցինք մեր թանգարանի էջով գյուղի բնակիչների շրջանում սոցհարցում անցկացնել, պարզելու համար՝ ուզո՞ւմ են հեռացվի արձանը, թե՞ ոչ։ Ի վերջո, նվերը գյուղինն է և բնակիչները պետք է որոշում կայացնեն։ Այս պահի դրությամբ 80 տոկոսից ավելին քվեարկել է, որ չի ցանկանում, որպեսզի արձանը մնա։ Ըստ այդմ, մենք կվարվենք իրենց ցանկությամբ»,- ասաց Ղազարյանը։
Նա նաև ավելացրեց, որ մի քանի օր էլ կսպասեն հարցման արդյունքներին և արձանը կհեռացնեն դպրոցի բակից։
Իսկ թե ինչ են անելու արձանը՝ Սևակ Ղազարյանը դեռ հստակ չգիտի. «Դեռ կխոսենք պարոն Թոքմաջյանի հետ։ Մի օր էլ կսպասենք քվեարկության ավարտին։ Այդտեղ արդեն տեխնիկական հարցեր կան, պետք է տեխնիկա բերվի, որպեսզի այն հանվի։ Հեղինակից պետք է ճշտենք, թե որտեղ ենք այն ուղարկելու։ Գուցե, ժամանակավոր մեզ մոտ պահոցում մնա»։
Պարույր Սևակի թոռը շատ վատ է գնահատում հանրային տիրույթում մարդու աշխատանքի նման նվաստացումը, կոռեկտության սահմանները չպահպանելը. «Գիտեք, արվեստի գործերը միշտ էլ միանշանակ չեն ընդունվում, միշտ էլ տարակարծություններ են լինում, լրիվ նորմալ է, որ մարդիկ ինչ-որ բան չհավանեն, չհամաձայնեն։ Բայց այս 2-3 օրվա ընթացքում թիրախավորում սկսվեց մեր համագյուղացիների նկատմամբ, մասնավորապես՝ աշակերտների, ինչը բացարձակապես անընդունելի է։ Մեր գյուղացիները, առավել ևս՝ մեր երեխաները, որևէ կապ չունեն այս ամենի հետ։
Թիրախավորում սկսվեց նաև հեղինակի նկատմամբ։ Կարելի է գործը չհավանել, բայց հեղինակին այդքան անձնական վիրավորանքներ հղել՝ չի կարելի։ Ի վերջո, 88 տարեկան մարդ է, վաստակ ու ապրած կյանք ունի, արվեստի աշխարհում անհայտ մարդ չէ։ Կարծես, այդ մարդը ֆեյսբուքյան օգտատերերի անձնական թշնամին լինի։ Մեր աշակերտները շատ նեղվել էին, որ նման բացասական լույսի ներքո հայտնվել են հանրային ուշադրության կենտրոնում։ Ցանկացած հարց կարելի է լուծել, շտկել, բայց հոգեբանական տրավմաները, որոնք հասցվում են մարդկանց, շտկելը շատ բարդ է։ Առաջին դեպքը չէ, որ մենք ունակ չենք հանրային տիրույթում նորմալ կարծիքներ փոխանակել, միանգամից տեղափոխվում ենք անձնական վիրավորանքների դաշտ։ Նույնիսկ գրառումներ եմ հանդիպել՝ «դավաճաններ» որակումներով»։
Հարցին՝ առաջին անգամ տեղադրելո՞ւց է տեսել արձանը և ի՞նչ կարծիք ունի արձանի մասին՝ Սևակ Ղազարյանը պատասխանեց. «Արձանի արտաքին տեսքն անձամբ իմ ճաշակին չի համապատասխանում, բայց այստեղ էլ պետք է երկու կարևոր հանգամանք շեշտեմ։ Նախ, որ իմ ճաշակին չեն համապատասխանում Սևակի արձանների երևի 90 տոկոսը, այդ թվում՝ նաև շատ հայտնի գործեր, որոնք քաղաքում տեղադրված են։ Ինձ դուր չեն գալիս, քանի որ, ըստ իս, Սևակին նման չեն։ Բայց դա իմ անձնական կարծիքն է, արվեստն այնպիսի բան չէ, որ անպայման բոլորին դուր գա։ Ես էլ ինձ թույլ չեմ տալիս այդ հիմքով աշխատել նրա շուրջ, որ այն բոլոր արձանները, որոնք ինձ դուր չեն գալիս, հանել տամ։ Եվ քանի որ սա հեղինակի անձնական նվերն է, մենք պատվեր չենք տվել, հեղինակն այսպիսին է տեսել․․․ սա ընդունված մոտեցում է արվեստի շրջանում»։
Դիտարկմանը, թե խոսակցություններ կային, որ արձանը պետք է դրվեր թանգարանի բակում, սակայն հետո փոխվել է՝ Ղազարյանն արձագանքեց, որ նման բան նախատեսված չի եղել. «Երբ պարոն Թոքմաջյանն ուղղակի ցանկություն էր հայտնում արձան անելու, նա ասաց՝ «լավ կլինի, թանգարանի տարածքում լինի»։ Սակայն, ես ասացի, որ թանգարանի տարածքում հարմար չէ, քանի որ ցուցադրության տարածքը փոքր է և տեղ չունենք արվեստի մեծ գործեր ցուցադրելու։ Մեր պահեստում էլի ունենք Սևակի քանդակներ, բայց դրանք պահոցներում են։ Իսկ հեղինակն անպայման ուզում էր, որ այն մշտապես ինչ-որ տեղ տեղադրված լիներ։ Հետագայում որոշվեց, որ դրվի դպրոցի բակում»։

Статуя Паруйра Севака будет демонтирована со двора школы села Зангакатун — внук Паруйра Севака
Скульптура «Паруйр Севак. Неумолкаемая колокольня» народного художника Армении, скульптора Левона Токмаджяна, которая недавно была установлена во дворе средней школы общины Зангакатун, будет демонтирована.
Об этом в беседе с Aysor.am сообщил внук Паруйра Севака, Севак Казарян.
«Отмечу, что памятник является личной инициативой Левона Токмаджяна и его личным подарком сообществу Зангакатун. Это не государственный заказ, государственные средства не использовались. Автор сделал этот подарок от чистого сердца. Поскольку в социальных сетях разгорелись бурные обсуждения, мы решили провести опрос среди жителей деревни через страницу нашего музея, чтобы выяснить, хотят ли они сохранить памятник или нет. В конце концов, это подарок деревне, и решение должны принимать жители. На данный момент более 80% проголосовавших высказались против сохранения памятника. Соответственно, мы поступим в соответствии с их пожеланием», — отметил Казарян.
Он добавил, что еще несколько дней подождут итогов опроса, после чего памятник будет демонтирован со двора школы.
Что именно будет сделано с памятником, Севак Казарян пока не знает: «Сначала нужно обсудить это с господином Токмаджяном. Также мы подождем завершения голосования. Там есть технические моменты: потребуется специальная техника для демонтажа. С автором нужно уточнить, куда его отправим — возможно, временно он останется на хранении у нас».
Внук Севака крайне негативно оценивает публичное унижение чужого труда и нарушение норм корректности: «Вы знаете, произведения искусства всегда воспринимаются неоднозначно, всегда возникают разногласия — это нормально, если кому-то что-то не нравится. Но за последние 2–3 дня началась кампания по травле наших земляков, в частности учеников, что совершенно недопустимо. Наши жители, тем более дети, не имеют никакого отношения ко всему этому».
Он также отметил, что травля затронула и автора: «Можно не принимать работу, но направлять столько личных оскорблений автору недопустимо. В конце концов, человеку 88 лет, у него есть заслуги и прожитая жизнь, он известен в художественных кругах. Создается впечатление, будто он враг пользователей Facebook. Наши ученики были сильно расстроены, оказавшись под негативным вниманием публики. Любую ситуацию можно урегулировать, исправить, но психологические травмы, которые наносятся людям, исправить очень сложно. Это не первый случай, когда мы неспособны обмениваться нормальными мнениями в публичной сфере — сразу переходят к личным оскорблениям. Я даже видел комментарии с определением «предатели»».
На вопрос, видел ли он памятник при первом размещении и как оценивает его, Севак Казарян ответил: «Внешний вид памятника лично мне не нравится, но здесь нужно подчеркнуть два важных момента. Во-первых, около 90% памятников Севака мне не нравятся, включая многие известные работы, установленные в городе. Мне они не нравятся, потому что, на мой взгляд, не похожи на Севака. Но это мое личное мнение — искусство не обязано всем нравиться. Я не считаю правильным на основе своих вкусов демонтировать все памятники, которые мне не нравятся. Поскольку это личный подарок автора, это его видение… такой подход принят в художественной среде».
На вопрос, были ли планы установить памятник во дворе музея, но потом поменяли решение, Казарян ответил, что такого намерения не было: «Когда господин Токмаджян выразил желание создать памятник, он сказал: «Будет хорошо, если он будет на территории музея». Но я ответил, что на территории музея это неудобно, так как выставочное пространство маленькое, и нет места для больших произведений. В нашем хранилище также есть скульптуры Севака, но они хранятся на складе. Автор настаивал, чтобы памятник был постоянно установлен в каком-то месте. Впоследствии было решено разместить его во дворе школы».