Մարաղայի կոտորածի մասին պետք է անընդհատ բարձրաձայնվի
«Մարաղայում, Մարտունաշենում և Արծվաշենում տեղի ունեցածը ցեղասպանություն է, որի մասին պետք է անընդհատ բարձրաձայնվի աշխարհին»,-այսօր ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՅԴ անդամ, գրող և հրապարակախոս Ալվարդ Պետրոսյանը:
«Մենք պետք է միշտ բարձրաձայնենք աշխարհով, որ մեր ցեղասպանությունը առաջինն էր 20-րդ դարում, պետք է ապացուցենք, որ Խոջալուի պատմությունը կոպիտ ֆարս է, որ Մարաղայում և Արծվաշենում տեղի ունեցածը ցեղասպանություն էր: Բայց նրանք էլ շատ լավ գիտեն դրա մասին»,- նշեց Ա.Պետրոսյանը, հայտնելով, որ որպես հայ` վիրավորված է, երբ որոշ պետություններ «ցինիկաբար» օգտագործում են Ցեղասպանության փաստը քաղաքական նպատակներում:
«Ինձ հանար խորթ է, երբ ինչ-ինչ քաղաքան շահադիտական նպատակներով կարելի է ուրիշ ժողովրդի ողբերգության վրա առևտուր անել: Աշխարհում ոչ թե Ուրուգվայը պետք է ընդուներ Հայոց ցեղասպանությունը, այլ` հրեաները: Այդ ազգի հրաշալի մտավորականներ կան, որոնք իսկապես ի սրտե ուզում են ընդունումը, ամաչում են, բայց հրեական պետությունը չի ամաչում և ցինիկ առևտրի առարկա է դարձրել: Նույն կերպ վարվում են նաև Լոնդոնում»,- նշեց բանախոսը, հավելելով, որ նույնանման կարող են օգտագործել նաև Մարաղա գյուղի ողբերգությունը:
Նշենք, որ 1992 թվականի ապրիլի 10-ին ադրբեջանական զինված ուժերը Լեռնային Ղարաբաղի Մարտակերտի շրջանի Մարաղա գյուղում կոտորած են իրականացրել` դաժանաբար կոտորելով անպաշտպան մնացած խաղաղ բնակչությանը: Ընդհանուր առմամբ գյուղում զոհվել է 90 բնակիչ, տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել 37 մարդ, նրանց թվում` 21 կին և 6 երեխա:
«Ինձ զարմացնում է, թե Արցախյան գոյամարտի ֆոնի վրա ինչու՞ չի բարձրացվում նաև Նախիջևանի պատմությունը և դրա հայաթափության խնդիրը: Մի սերնդի աչքի առաջ լռիվ հայաթափվեց բոլոր պայմանագրերում ամրագրված նախիջևանահայության իրավունքները»,- նշեց հրապարակախոսը:
Ա.Պետրոսյանը հույս հայտնեց, որ Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի նախկին փոխխոսնակ Քերոլայն Քոքսի նման անհատներ կկարողանան ուժ հաղորդել հայ ժողովրդի արդարացի պահանջին:
«Գուցե այդպիսի փառահեղ անհատների ներկայությունը շատ ավելի հզոր է, քան անդեմ «հումանիզմ» կոչվածը»,- շեշտեց նա:

О геноциде в Мараге должно быть заявлено во всеуслышание миру
«События, произошедшие в Мараге, Мартунашене и Арцвашене – геноцид, о котором постоянно нужно говорить во всеуслышание всему миру», - заявила сегодня в ходе пресс-конференции член АРФ «Дашнакцутюн», писатель и публицист Алвард Петросян.
«Мы всегда должны заявлять миру, что Геноцид армян был первым в 20-ом веке, должны доказать, что история про Ходжалу – просто грубый фарс, что события в Мараге и Арцвашене – геноцид, несмотря на то, что они и так об этом знают», - отметила А.Петросян.
Напомним, что 10-го апреля 1992 года азербайджанские вооруженные силы осуществили геноцид в селе Марага Мартакертского района Нагорного Карабаха, жестоко уничтожив беззащитное мирное армянское население. В целом, были убиты 90 жителей села, ранения различных степеней получили 37 человек, в их числе 21 женщина и 6 детей.
А.Петросян отметила, что неприемлемо, когда вопрос Геноцида армян становится предметом политических спекуляций той или иной страны. «Не Уругвай должен был первым в мире признать Геноцид армян, а евреи. В этой нации есть прекрасные интеллектуалы, которые в действительности признают факт Геноцида, однако еврейское государство, не стесняясь, цинично превратило этот вопрос в предмет торга», - отметила А.Петросян, подчеркнув, что аналогичным образом поступают и в Лондоне.
«Меня удивляет, почему на фоне Арцахской борьбы не поднимается также история Нахиджевана и вопрос выселения оттуда армянского населения. Целое поколение было очевидцем полного очищения этой территории от армян, права которых были закреплены во всех договорах», - сказала А.Петросян.
Она выразила надежду, что такие личности, как бывший спикер Палаты лордов Великобритании Керолайн Кокс, смогут придать новые силы справедливому требованию армянского народа. «Возможно присутствие таких выдающихся личностей более мощное оружие, чем безличный так называемый «гуманизм», - отметила она.