Մարաղայի կոտորածի մասին պետք է անընդհատ բարձրաձայնվի
«Մարաղայում, Մարտունաշենում և Արծվաշենում տեղի ունեցածը ցեղասպանություն է, որի մասին պետք է անընդհատ բարձրաձայնվի աշխարհին»,-այսօր ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՅԴ անդամ, գրող և հրապարակախոս Ալվարդ Պետրոսյանը:
«Մենք պետք է միշտ բարձրաձայնենք աշխարհով, որ մեր ցեղասպանությունը առաջինն էր 20-րդ դարում, պետք է ապացուցենք, որ Խոջալուի պատմությունը կոպիտ ֆարս է, որ Մարաղայում և Արծվաշենում տեղի ունեցածը ցեղասպանություն էր: Բայց նրանք էլ շատ լավ գիտեն դրա մասին»,- նշեց Ա.Պետրոսյանը, հայտնելով, որ որպես հայ` վիրավորված է, երբ որոշ պետություններ «ցինիկաբար» օգտագործում են Ցեղասպանության փաստը քաղաքական նպատակներում:
«Ինձ հանար խորթ է, երբ ինչ-ինչ քաղաքան շահադիտական նպատակներով կարելի է ուրիշ ժողովրդի ողբերգության վրա առևտուր անել: Աշխարհում ոչ թե Ուրուգվայը պետք է ընդուներ Հայոց ցեղասպանությունը, այլ` հրեաները: Այդ ազգի հրաշալի մտավորականներ կան, որոնք իսկապես ի սրտե ուզում են ընդունումը, ամաչում են, բայց հրեական պետությունը չի ամաչում և ցինիկ առևտրի առարկա է դարձրել: Նույն կերպ վարվում են նաև Լոնդոնում»,- նշեց բանախոսը, հավելելով, որ նույնանման կարող են օգտագործել նաև Մարաղա գյուղի ողբերգությունը:
Նշենք, որ 1992 թվականի ապրիլի 10-ին ադրբեջանական զինված ուժերը Լեռնային Ղարաբաղի Մարտակերտի շրջանի Մարաղա գյուղում կոտորած են իրականացրել` դաժանաբար կոտորելով անպաշտպան մնացած խաղաղ բնակչությանը: Ընդհանուր առմամբ գյուղում զոհվել է 90 բնակիչ, տարբեր աստիճանի վնասվածքներ են ստացել 37 մարդ, նրանց թվում` 21 կին և 6 երեխա:
«Ինձ զարմացնում է, թե Արցախյան գոյամարտի ֆոնի վրա ինչու՞ չի բարձրացվում նաև Նախիջևանի պատմությունը և դրա հայաթափության խնդիրը: Մի սերնդի աչքի առաջ լռիվ հայաթափվեց բոլոր պայմանագրերում ամրագրված նախիջևանահայության իրավունքները»,- նշեց հրապարակախոսը:
Ա.Պետրոսյանը հույս հայտնեց, որ Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի նախկին փոխխոսնակ Քերոլայն Քոքսի նման անհատներ կկարողանան ուժ հաղորդել հայ ժողովրդի արդարացի պահանջին:
«Գուցե այդպիսի փառահեղ անհատների ներկայությունը շատ ավելի հզոր է, քան անդեմ «հումանիզմ» կոչվածը»,- շեշտեց նա:

Maraga Massacres should be declared loudly
“Crimes, committed in Maraga, Martunashen, and Artsvashen, are genocide, which I consider must be declared loudly,” said at today’s press conference member of ARFD, writer and a publicist Alvard Petrosian.
On April 10 1992 Armed Forces of Azerbaijan attacked Maraga village of Nagorno Karabakh and committed there a genocide, killing all civil population of the village. Death toll of the Maraga Massacre reaches 90 people, 37 others were injured, of these 21 women and 6 children.
Alvard Petrosian stressed that it’s unacceptable that issue of the 1915 Genocide is a subject for political dealing for certain nations. “It should Jews be first who recognized the 1915 Genocide, not Uruguay; actually, many Jews are recognizing the Genocide, while the state of Israel has cynically turned the issue into a subject for bargaining,” said Alvard Petrosian pointing that London maintains the same position over the issue.
“It’s unbelievable that at the background of fight for Artsakh it hasn’t been raised issue of Nakhichevan and deportation of its Armenian population; some generations saw those crimes, aimed at making the Armenian population away from these territories.”
Alvard Petrosian said hopes presence of persons like Baroness Caroline Cox of the UK will be “some more powerful gun, than the impersonal the so-called humanism.”