«Արցախն ապացուցեց իր ճակատագիրը տնօրինելու վճռականությունը»
ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը պատասխանել է  «Արմենպրես» լրատվական գործակալության «Ի՞նչ կասեք երեկ Արցախում կայացած հերթական նախագահական ընտրությունների կապակցությամբ» հարցին:
Էդվարդ Նալբանդյան . «Հուլիսի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղում կայացած ազատ, արդար եւ մրցակցային նախագահական ընտրությունները վկայում են Արցախի իշխանությունների և ժողովրդի հավատարմությունը ժողովրդավարությանն ու օրենքի գերակայությանը:
Ողջունելի է ընտրություններին մի քանի տասնյակ միջազգային դիտորդների ներկայությունը, որոնց գնահատմամբ ընտրություններն անցել են կազմակերպված, թափանցիկ, միջազգային չափանիշներին համապատասխան:
Չեմ կարծում, որ ժողովրդավար որեւէ երկրի կողմից կարող է վիճարկվել ժողովրդավարական ընտրությունների միջոցով իշխանությունների ձեւավորման անհրաժեշտությունը եւ կարեւորությունը:
Միջազգային հանրությունը, բնականաբար, պետք է շահագրգռված լինի հարաբերվելու Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կողմից ընտրված իշխանությունների հետ, առավելեւս, որ դա նախատեսված է ԵԱՀԿ Մինսկի համաժողովի անցկացման մանդատով:
Այս ընտրություններով Արցախի ժողովուրդը հերթական անգամ ապացուցեց ժողովրդավարական ճանապարհով իր ճակատագիրը տնօրինելու վճռականությունը»:

Artsakh people proved their determination to master their fate
Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian answered the following question “What can you say about Artsakh presidential elections?” asked by the Armenpress news agency.
Edward Nalbandian: “The free, fair and competitive presidential elections held in Nagorno-Karabakh on July 19 prove the loyalty of Artsakh authorities and people to democracy and rule of law.
We welcome the presence of several dozen international observers who described the elections as well-organized, transparent and in compliance with international standards.
I do not think that any democratic country will argue the necessity and significance of forming democratically elected leadership.
The international community should be interested in establishing relations with the authorities elected by the Nagorno-Karabakh people, especially as it is envisaged by the mandate of the OSCE Minsk Conference.