«Դեմ եմ»-ը կշարունակի պայքարը մինչև իրական արդյունքի չհասնի
Մինչև Սահմանադրական դատարանի որոշումն ուժի մեջ չմտնի, նոր օրենքի մշակման վրա «Դեմ եմ» նախաձեռնության անդամներն իշխանությունների հետ չեն աշխատի և կշարունակեն իրենց պայքարը: Խոսելով իրենց անելիքների մասին` լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց նախաձեռնության անդամ Դավիթ Մանուկյանը:
Խոսելով նախօրեին ՀՀ Նախագահի նստավայրի դիմաց անցկացված հավաքի մասին, որին միացավ նաև նորանշանակ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, Դ. Մանուկյանն ասաց, որ դա եղել է նրա անձնական որոշումը և իրավունքը, և իրենք վարչապետին են ներկայացրել ՍԴ որոշման հետ կապված պահանջները:
«Հովիկ Աբրահամյանը միայն տույժերի հաշվարկի վերաբերյալ է դիմում Ազգային ժողով, սակայն մենք պահանջում ենք, որ մեր առաջարկած բոլոր կետերը՝ կապված ֆոնդերի և ֆոնդերի կառավարիչների ավտոմատ ընտրության հետ և այլ կերտեր հանվեն»,- մանրամասնեց նա:
Դ. Մանուկյանն ասաց նաև, որ իրենք վարչապետին ասել են, որ մինչև ԱԺ-ին նախագիծը ներկայացնելը, պետք է ներկայացվի իրենց, «որպեսզի տեսնենք` արդյոք այդ նախագիծը մեր կետերին համապատասխանում է, թե ոչ»:
«Եթե կառավարությունն իսկապես ցանկանում է քայլ կատարել, ապա օր առաջ դա կանի»,- ասաց նա:
Սահմանադրության որոշումները, շարունակեց խոսքը նա, կարող է իրականացնել միայն նախագահի ինստիտուտը, հետևաբար` պետք է օր առաջ կատարել ՍԴ որոշումը` կասեցնելով ապօրինի դրամահավաքը:

Инициатива «Я против» будет продолжать борьбу пока не достигнет результата
Члены гражданской инициативы «Я против» отказываются от сотрудничества с правительством Армении в вопросе разработки нового закона «О накопительных пенсиях» до тех пор, пока не вступит в силу решение Конституционного суда. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами представитель инициативы Давид Манукян.
Он отметил, то гражданская инициатива «Я против» будет продолжать борьбу.
Касаясь проведенной накануне акции протеста напротив резиденции президента Армении и встречи с новым премьер-министром Овиком Абраамяном, представитель инициативы «Я против» заявил, что Абраамяну были представлены требования в связи с решением Конституционного суда Армении.
«Овик Абраамян намерен обратиться в Национальное Собрание только по вопросу начисления штрафов, однако мы требуем, чтобы все предложенные нами пункты, касающиеся автоматического выбора пенсионных фондов и их управляющих, были изъяты», - уточнил Давид Манукян.
Он также сообщил, что инициатива «Я против» должна ознакомиться с проектом до того как он будет представлен парламенту, чтобы понять, «соответствует ли проект требованиям инициативы, или нет».
«Если правительство в действительности желает пойти навстречу гражданам в этом вопросе, то оно сделает это как можно раньше», - сказал Д.Манукян. По мнению Давида Манукяна, необходимо выполнить решение Конституционного суда Армении, приостановив незаконное отчисление обязательных взносов.