«Գոմեշի մսի» գործով Ալբերտ Օհանջանյանը դատապարտվել է պայմանական ազատազրկման
Բանակին գոմեշի միս մատակարարելու գործով այսօր կայացվել է դատավճիռ: Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Նապոլեն Օհանյանի նախագահությամբ ամբաստանյալ, Կապանի մսի կոմբինատի նախկին տնօրեն Ալբերտ Օհանջանյանին դատապարտել է 3 տարի 3 ամիս ժամկետով ազատազրկման՝ դատավճիռը պայմանականորեն չկիրառելով և նրա նկատմամբ սահմանելով չորս տարվա հսկողություն։
Ա. Օհանջանյանի փաստաբան Իրինա Մանուկյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ այս պահին չի կարող մեկնաբանել դատական ակտը, քանի որ դեռևս այն չի ստացել, իսկ իրենց միջնորդությունը պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու վերաբերյալ, ըստ էության, բավարարվել է:
Ըստ Ալբերտ Օհանջանյանին առաջադրված մեղադրանքի՝ նա ընդհանուր առմամբ 82 տոննա տավարի ոսկրոտ քառատված մսի փոխարեն մատակարարել է նույն քանակությամբ բրիկետ տեսակի հնդկական արտադրության գոմեշի միս,իսկ ՀՀ ՊՆ-ից տավարի մսի դիմաց ստացված գումրը հափշտակել է`ՀՀ ՊՆ -ին պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի `126.936.000 ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Ա. Օհանջանյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178 Հոդվածի 3 Մասի 1 Կետի (Խարդախությունը) հատկանիշներով:
Օհանջանյանն ամբողջությամբ փոխհատուցել է վնասը, իրեն մեղավոր է ճանաչել և միջնորդել այս գործով արագացված դատաքննություն իրականացնել։

А.Оганджанян приговорен к уловному лишению свободы по делу «мяса буйвола»
Суд огласил приговор в рамках находящегося в производстве следственного отдела по особо важным делам Следственной службы Минобороны Армении уголовного дела по факту обнаружения в армейском продовольственном складе ВС Армении мяса буйвола.
Так, бывший директор Капанского мясокомбината Альберт Оганджанян приговорен к 3 годам и 3 месяцам лишения свободы, при условном неприменении наказания и осуществлении контроля за его поведением сроком на четыре года.
В беседе с корреспондентом Aysor.am адвокат Альберта Оганджаняна Ирина Манукян отметила, что на стадии судебных прений ее подзащитный признал выдвинутое против него обвинение, а во время защитительной речи защита ходатайствовала о назначении наказания и условном неприменении наказания, признавая его виновным по предъявленному обвинению.
«По сути, суд принял обвинительный приговор, установил наказание, но наказание условно не было применено. В этом плане защита удовлетворена», - добавила адвокат.
Что касается обжалования приговора по другим основаниям, то Ирина Манукян подчеркнула, что на данный момент не может выразить какую-либо позицию, поскольку не полностью изучила приговор и не обсуждала его.
Отметим, в июне 2012 года на основании нарушений, обнаруженных в армейском продовольственном складе по итогам проведенных проверок, было возбуждено уголовное дело по признакам п.1 ч.3 ст.178 УК РА (мошенничество, совершенное в особо крупных размерах).
Альберт Оганджанян возместил причиненный АО НКР ущерб, построив холодильный комплекс вместимостью 150 тонн. Стоимость устройства составляет 73 362 390 драмов. Ущерб государству составил свыше 126 млн. драмов.