Սերժ Սարգսյանն աշխատանքային այցով եղել է Արմավիրի մարզում
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր աշխատանքային այցով մեկնել է Արմավիրի մարզ: Հանրապետության Նախագահն այցելել է Նորապատի հիմնանորոգված միջնակարգ դպրոց, շրջել ուսումնական հաստատությունում, ծանոթացել իրականացված շինարարական աշխատանքներին և դպրոցի նոր պայմաններին: Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Դեռևս 1971թ. կառուցված դպրոցի հիմնանորոգման աշխատանքներն ավարտվել են ս.թ. սեպտեմբերի 20-ին: Ներկայումս դպրոցում սովորում է 170 աշակերտ՝ 12 դասարանով, դասավանդում է 27 մանկավարժ: Նախագահին զեկուցվել է, որ դպրոցի ներքին հարդարման, սալիկապատման, տանիքի նորոգման ու պատուհանների փոխարինման հետ միասին անցկացվել են նաև ջեռուցման և ջրամատակարարման նոր համակարգեր, կառուցվել է խոտածածկ մարզահրապարակ, սպորտդահլիճը համալրվել է նոր գույքով, ցանկապատվել և կանաչապատվել է դպրոցի ամբողջ տարածքը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այնուհետև այցելել է Լենուղի համայնքում գտնվող «ՄԱՊ» ընկերություն, որտեղ ներկա է գտնվել խաղողի մթերման արդիականացված արտադրամասի բացմանը: Հանրապետության Նախագահին ներկայացվել է, որ կոնյակի, գինու և պտղահատապտղային պահածոների արտադրությամբ զբաղվող ընկերությունը, ձեռնարկության հիմնանորոգման, արդիականացման, ժամանակակից տեխնոլոգիական սարքավորումներով հագեցման և որակի վերահսկողության համակարգերի ներդրման քաղաքականության արդյունքում ձեռք է բերել իտալական արտադրության ժամանակակից խաղողի մթերման և գին ու արտադրության նոր առաջնային հոսքագիծ: Արդիականացման ծրագիրը մեկնարկել է 2013թ. հոկտեմբերին և ավարտվել ս.թ. սեպտեմբերի սկզբին: Կատարված աշխատանքների արդյունքում, գործարանի արտադրական հզորություններն այսօր թույլ են տալիս մթերելու տարեկան մինչև 20,000տ խաղող և մինչև 20,000տ պտուղբանջարեղեն: Գործարանի պատասխանատուների հավաստմամբ, 2014թ. նախատեսվում է մթերել 10,000տ բանջարեղեն, որից՝ 8000տ լոլիկ, 500տ պտուղ և 4000տ խաղող: Նշվել է, որ ընկերության արտադրանքն իրացվում է ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ արտերկրում: Ներկայումս ընկերությունն ունի 216 աշխատակից՝ 134 հազ. դրամ միջին աշխատավարձով:

Президент Армении посетил с рабочим визитом Армавирскую область
Президент Армении Серж Саргсян сегодня посетил с рабочим визитом Армавирскую область республики, где осмотрел отремонтированную среднюю школу Норапата, ознакомился с проведенными работами и созданными в учебном заведении новыми условиями.
Как передает пресс-служба главы государства, ремонтные работы в построенной еще в 1971г. школе завершились 20 сентября с.г. В настоящее время в учебном заведении обучаются 170 школьников, преподают 27 педагогов.
Президенту было доложено, что наряду с проведенными внутренними и внешними ремонтными работами в школе налажена система отопления и водоснабжения, благоустроена спортплощадка, спортзал оснащен новым инвентарем, проведено озеленение на школьной территории.
В рамках областного визита Серж Саргсян посетил также компанию «МАП» в селе Ленухи, где присутствовал на открытии модернизированного цеха по приему винограда. Главе государства рассказали, что программа модернизации, в рамках которой было приобретено современное итальянское оборудование по приему винограда и производству вин, стартовала в октябре 2013г. и завершилась в сентябре сего года.
В настоящее время производственные мощности завода позволяют принимать до 20 тыс. тонн винограда и до 20 тыс. тонн плодов и овощей. По словам ответственных лиц предприятия, в 2014 году планируется закупить 10 тыс. тонн плодов и овощей, в том числе 8 тыс. тонн помидоров, 500 тонн плодов и 4 тыс. тонн винограда.
Отметим, что продукция компании реализовывается как в Армении, так и за рубежом. В настоящее время на предприятии работают 216 сотрудников.