«Իշխանությունը մանր խորամանկություն է բանեցնում՝ ժամանակ շահելու համար»
Քիչ առաջ ԱԺ ժողովում ավարտվեց եռյակի հերթական նիստը, որն այս անգամ անց էր կացվում «Ժառանգություն» խմբակցությունում:
Նիստի ավարտից հետո խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը լրագրողների հետ զրույցում, ամփոփելով նիստը,   հայտարարեց, որ քննարկվել են Սահմանամերձ գյուղական համայնքների հարկերի մասին օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին նախագծի վերաբերյալ հարցեր:
Ռ. Հակոբյանի խոսքով` իշխանությունները օրենքով ժամանակ են շահում, որպեսզի ընդդիմությանը թույլ չտան արտահերթ նիստ հրավիրելու:
«Սրանք օրենքներ են, որոնք պետք է առանձին-առանձին լուրջ քննարկվեն: Հերթական անգամ խախտվում է ԱԺ կանոնակարգը: Այդ օրենքները նաև հանրային քննարկումների անհրաժեշտություն ունեն: Իշխանություններն ուզում են թույլ չտալ, որպեսզի ընդդիմությունը արտահերթ նիստ հրավիրի և օրենսդրական գրքում փոփոխություններ իրականացնի: Սա մանր խորամանկություն է, որ իշխանությունները փորձում են բանեցնել: Նրանք հանկարծ թմբիրից արթնանում են և որշում են, որ պետք է այս ինչ օրենքը քննարկեն»,-ասաց «Ժառանգության» պատգամավորը:
Վերջինիս խոսքով, այսօր շատ ավելի կարևոր ու հրատապ օրենքներ կան, որոնք քննարկման անհրաժեշտություն ունեն, սակայն իշխանությունները դրանք չեն քննարկում: «Արհեստականորեն օրենքները գցում են իրար ու սկսում դրանք միանգամից քննարկել: Օրենսդրական մշակույթին ծանոթ ցանկացած մարդ կհասկանա, որ այն, ինչ ներկայացվում է, հեռու է պառլամենտական մշակույթից և ԱԺ կանոնակարգի տրամաբանությունից»,-ասաց նա:
Լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե հոկտեմբերի 24-ին կայանալիք հանրահավաքի վերաբերյալ մանրամասներ քննարկվե՞լ են, որին ի պատասխան Ռ. Հակոբյանը ասաց, որ ոչ.

R. Hakobyan: Authorities try to gain time by using small tricks
A regular meeting of the trio of non-pro-government political forces took place in the Armenian parliament, this time in the office of Heritage Party’s faction.
Following the trio’s working discussion, the head of Heritage faction Ruben Hakobyan said during a briefing in the National Assembly that they discussed issues of making amendments and additions to the law on taxes in border rural communities.
Hakobyan said that by using small tricks, the authorities are trying to gain time and fill the agenda with laws so as to prevent the opposition from discussing urgently debate-worthy issues.
“Each of these laws should be separately seriously debated. The National Assembly’s Rules of Procedure are violated once again. The authorities are making an attempt to prevent the opposition from convening a special sitting and making amendments to laws,” the faction head said.
In his words, there are more important and urgent issues to be debated, but they were not included in the agenda. “Everyone familiar with the legislative culture will realize that what is being done is beyond the scope of the NA Rules of Procedure and the parliamentary culture,” Hakobyan noted.
When asked if details of the trio’s upcoming rally on October 24 were discussed, Hakobyan said that no issue related to the rally was discussed today.