Ցանակած առաջարկ, որ կբերի հարցի լուծման, մեզ համար միայն ողջունելի է․ Մեկնարկեց էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ երթը
27/05/2015 19:35
«Այսօր մենք բոլորս հավաքվել ենք Ազատության հրապարակում՝ պահանջելու, որ հերթական անգամ չմտնեն մեր գրպանը և մեր իսկ տներում չթալալենն մեզ»,- այս մասին այսօր էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ երթի մեկինարկին Ազատության հրապարակում ասաց «Ոչ թալանին» քաղաքացիական նախանձեռնության անդամ Գևորգ Սանոյանը:
«Թանկացման մասին լուրից հետո հնչեցին տարբեր կարծիքներ ՝ սակագնի էժանացման պահանջ, ՀԷՑ-ի ազգայնացում, դատական պրոցեսներ և այլն: Բայց քանի որ էլեկտրաէներգիայի թանակցման դեմ պայքարը ոչ մեկի սեփականությունը չէ, ապա ցանակած առաջարկ, որ կբերի հարցի լուծման, մեզ համար միայն ողջունելի է»,- ասաց Գևորգ Սանոյանը:
Նա ողջունեց մինչ այսօր թանկացման դեմ անցկացված բոլոր մյուս ակցիաներ՝ երկու ժամով լույսի սպառումից հրաժարվելը, մարզային հավաքները:
«Ոչ թալանին» նաախաձեռնության մեկ այլ անդամ՝ Լևոն Զաքարյանը էլեկտրանէերգիայի սանկագնի թանկացումը վերջին տարիներին ներկայացրեց թվերով․ «2009 թ․ ի վեր հոսանքի սակագինը արդեն թանկացրել են մոտ 70 տոկոսով և 25 դրամից դարձել է 42 դրամ»,- ասաց Լևոն Զաքարյան՝  նորից կոչ անելով հավաքվածներին պայքարել, քանի որ հոսանքի թանակցումն անկասկած իր հետևից բերելու նոր թանկացումներ:

На площади Свободы в Ереване стартовала акция протеста против повышения тарифов на электроэнергию
На площади Свободы в Ереване собрались участники акции протеста против повышения тарифов на электроэнергию. До начала шествия к участникам акции обратился член гражданской инициативы «Нет грабежу» Геворк Саноян.
«После слухов о подорожании звучали различные мнения, а также требования о понижении тарифов, национализации «Электрических сетей Армении», судебных процессах и т.д. Однако, поскольку борьба против подорожания электроэнергии – это всеобщее дело, мы приветствуем любое предложение, направленное на решение этой проблемы», - сказал Геворк Саноян.
Он приветствовал все акции протеста, организованные по сей день против подорожания электроэнергии, в том числе областные митинги, отказ от потребления электроэнергии в течение двух часов и т.д.
Другой представитель инициативы «Нет грабежу» Левон Закарян представил присутствующим процесс повышения тарифов на электроэнергию в цифрах. «С 2009 года тариф на электроэнергию повысился примерно на 70 процентов и достиг с 25 драмов до 42 драмов», - заявил он.
Л.Закарян призвал собравшихся продолжать борьбу, поскольку подорожание электроэнергии повлечет за собой повышение уровня цен на другие товары и услуги.