Սո՞ւրբ եք գտել, Գագիկ Հարությունյանին խոստացել են նախագահի պաշտոն. Լևոն Զուրաբյան
«Ամենևին էլ պետք չէ գիտնական լինել՝ հասկանալու համար, թե ինչու են արվում սահմանադրական բարեփոխումները:
Ինչո՞ւ Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է փոխի կառավարման ձևը, չէ՞ որ որևէ դեմոկրատական երկիր այդպես չի վարվում, դա խաղի սուրբ կանոն է, որին պետք է ենթարկվի քաղաքական վերնախավը, հենց որ խաղի կանոնները դառնում են խաղալիք քաղաքական վերնախավի ձեռքում, դա նշանակում է, որ Սահմանադրությունը կորցնում է իր կարևոր դերը»,- «Սահմանադրական բարեփոխումները Հայաստանում» հրավիրված քննարկման ժամանակ իր ելույթն այսպես սկսեց  ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը:
Հիշեցնենք, որ քննարկումները կազմակերպել է Ֆրիդրիխ Էբերտ Հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղը, որին մասնակցում են նախագծի կողմ և դեմ կողմեր: Քննարկմանը ներկա են նաև սահմանադրական մասնագիտական հանձնաժողովի ներկայացուցիչներ:
Լևոն Զուրաբյանը նշեց, որ ԱՄՆ-ի Սահմանադրությունը 27 անգամ փոփոխությունների է ենթարկվել, սակայն դրանցից որևէ մեկով կառավարման փոփոխություն չի առաջարկվել: Նրա խոսքով՝ խորհրդարանի քվեարկությունն ամենևին էլ չի խոսում կոնսենսուսի առկայության մասին: «Հայաստանի ընտրական համակարգը կոռումպացված է, ուստի ձևավորված խորհրդարանը չի ներկայացնում ժողովրդի կամքը»,- ընդգծեց ՀԱԿ պատգամավորը:
Նրա խոսքով՝ 2015 թ-ի փետրվարյան դեպքերից առաջ, երբ երեք ուժերի՝ ՀԱԿ-ի, ԲՀԿ-ի ու «Ժառանգության» միջև կար ձևավորված դաշինք, դրա շուրջ համախմբվել էր մոտ 53 պատգամավոր: «Այդ դաշինքը ստեղծվել էր հենց սահմանադրական բարեփոխումները մերժելու համար»,- հիշեցրեց Զուրաբյանը։
Ամփոփելով միտքը՝ նա ևս մեկ անգամ անդրադարձավ իր կողմից թույլ տված արտահայտությանը, թե «Վենետիկի հանձնաժողովւ կաշառված է» և նշեց, որ այդտեղ զարմանալու ոչինչ էլ չկա։ Նա հավաստիացրեց, թե իր խոսքերում կեղծ ոչինչ էլ չկա.
«Ի՞նչ ա, սո՞ւրբ եք գտել, Գագիկ Հարությունյանն էն մարդն ա, ում խոստացել են, որ նոր Սահմանադրության մեջ նախագահի պաշտոնն իրենն է լինելու»,- ասաց նա:

Левон Зурабян: Вы что нашли святого, Гагику Арутюняну обещали должность президента
«Совершенно необязательно быть ученым, чтобы понять, почему в Армении проводятся конституционные реформы. Почему Республика Армения должна менять форму правления? Ведь какая-либо демократическая страна не поступает так – это святое правило игры, которому должна подчиняться политическая элита. Как только правила становятся игрушкой в руках политической элиты – это значит, что Конституция теряет важную роль», - заявил сегодня глава парламентской фракции «Армянский национальный конгресс» (АНК) Левон Зурабян в ходе обсуждения по теме «Конституционные реформы в Армении».
Отметим, что обсуждения организованы армянским филиалом Фонда имени Фридриха Еберта и в них участвуют представители политических сил, выступающих «за» и «против» проекта конституционных реформ. На обсуждении присутствуют также члены Специализированной комиссии по конституционным реформам при президенте Армении.
Левон Зурабян отметил, что Конституция США 27 раз подвергалась изменениям, однако смена формы правления ни разу не предлагалась. По его словам, голосование в парламенте Армении вовсе не свидетельствует о политическом консенсусе. «Избирательная система Армении коррумпирована, посему парламент не представляет воли народа», - подчеркнул депутат АНК.
По его словам, после февральских событий 2015г., когда между тремя парламентскими силами – АНК, партии «Процветающая Армения» и «Наследие» – был сформирован союз, вокруг него объединились порядка 53 депутатов. «Этот альянс был создан именно для отклонения конституционных реформ», - напомнил депутат.
Резюмируя, Левон Зурабян вновь обратился к озвученному им высказыванию о том, что «Венецианская комиссия подкуплена», отметив, что ничего удивительного в этом нет. Он заверил, что в его словах нет никакой лжи.
«Вы что нашли святого? Гагик Арутюнян тот человек, которому обещали должность президента по новой Конституции», - сказал Левон Зурабян.