ԼՂ հարցում խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ է շատ ջանքեր գործադրել. ԵԱՀԿ ԽՎ
Ղարաբաղյան կարգավորման հարցում տևական խաղաղության հասնելու համար դեռևս անհրաժեշտ է շատ ջանքեր գործադրել, նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինը:
Ինչպես հաղորդում է նախագահի մամուլի ծառայությունը, այս իրավիճակում, ըստ ԵԱՀԿ ԽՎ հատուկ ներկայացուցչի, ԵԱՀԿ ԽՎ իր դերակատարությունը տեսնում է խաղաղության հաստատման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին օժանդակելու մեջ:
«Վերահաստատում եմ, որ ԵԱՀԿ ԽՎ-ի համար ԼՂ հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծելուց բացի, այլ տարբերակ գոյություն չունի, և ԵԱՀԿ ԽՎ-ն ամբողջությամբ սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությանը», - շեշտել է Քրիստիան Վիգենինը:
Ըստ հաղորդագրության, հանրապետության նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ դերակատարումը՝ որպես համաեվրոպական անվտանգության ոլորտի կարևոր կազմակերպություն և մասնակից երկրների միջև իրավահավասար երկխոսության կարևորագույն հարթակ:
Նախագահի համոզմամբ, ԵԱՀԿ խորհրդարանական ձևաչափը համագործակցության և երկխոսության լայն հնարավորություն է ստեղծում խորհրդարանականների միջև շփումների, համագործակցության հնարավորություններն օգտագործելու՝ ի նպաստ անվտանգության և ժողովուրդների երկխոսության խրախուսման:
Սերժ Սարգսյանը վստահություն է հայտնել, որ Քրիստիան Վիգենինի ունեցած հարուստ փորձառությունը՝ որպես պատգամավոր, նաև որպես Բուլղարիայի նախկին կառավարության անդամ, հնարավորություն կտա նրան իր առջև դրված խնդիրների լուծմանը մոտենալ շատ ավելի համապարփակ:
Նշելով, որ 2015թ. դեկտեմբերի 6-ի հանրաքվեով ՀՀ-ում ընդունված սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում Հայաստանն անցնելու է կառավարման խորհրդարանական համակարգի, նախագահը համոզվածություն է հայտնել, որ ԵԱՀԿ Խորհրդարանական վեհաժողովում Հայաստանի պատվիրակության գործունեությունն ավելի կակտիվանա:

ПА ОБСЕ: Для достижения мира в карабахском конфликте необходимо приложить много усилий
Для достижения долгосрочного мира в вопросе карабахского урегулирования необходимо приложить еще много усилий, заявил специальный представитель Парламентской Ассамблеи ОБСЕ по Южному Кавказу Кристиан Вигенин в ходе встречи с президентом Армении Сержем Саргсяном.
Как сообщает пресс-служба президента Армении, в данной ситуации, по словам Кристиана Вигенина, ПА ОБСЕ рассматривает свою роль в содействии усилиям по установлению мира.
«Подтверждаю, что для ПА ОБСЕ нет никакого другого варианта урегулирования карабахского конфликта, кроме мирного, и Парламентская Ассамблея ОБСЕ полностью поддерживает деятельность сопредседателей Минской группы ОБСЕ», - отметил Вигенин.
Как отмечается, президент Серж Саргсян подчеркнул, что Армения высоко оценивает роль ОБСЕ как важной организации сферы общеевропейской безопасности и важнейшей платформы для равноправного диалога между странами-участницами.
По словам президента, парламентский формат ОБСЕ создает широкие возможности сотрудничества и диалога, использования контактов между парламентариями, возможностей сотрудничества во благо поощрения безопасности и диалога между народами.
Саргсян также выразил уверенность в том, что богатый опыт Вигенина как депутата и бывшего члена правительства Болгарии позволит ему более комплексно подойти к решению поставленных перед ним задач.
Отметив, что в результате референдума по конституционной реформе 6 декабря 2015 года Армения перейдет к парламентской модели правления, президент выразил уверенность в том, что деятельность армянской делегации в ПА ОБСЕ еще более активируется.