Բունդեսթագում Ցեղասպանության բանաձևի ընդունումը ցույց կտա՝  Գերմանիան կարող է  անցյալից դասեր քաղել. Նախագահ
25/05/2016 19:55
Բունդեսթագում Ցեղասպանության բանաձևի ընդունումը ցույց կտա՝ Գերմանիան կարող է անցյալից դասեր քաղել. Նախագահ
Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ Բունդեսթագի քննարկումներն ու համապատասխան բանաձևի ընդունումը ցույց կտա, որ Գերմանիան, որպես Օսմանյան կայսրության երբեմնի դաշնակից, ևս մեկ անգամ կարող է շիտակ ու աներկբա նայել իր անցյալի որոշ էջերին ու անցյալից դասեր քաղել, ասել է նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բունդեսթագի փոխնախագահ Էդելգարդ Բուլմանի հետ հանդիպման ժամանակ, հայտնում են երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակից:
Իր հերթին Բունդեսթագի փոխնախագահը մեծապես կարևորել է նման քննարկումները և ներկայացրել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ բանաձևի էությունն ու նպատակը:
Նա նախագահից նաև հետաքրքրվել է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի հեռանկարի ու Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող միջնորդական ջանքերի մասին: Նախագահ Սարգսյանը հանգամանորեն ներկայացրել է առկա իրավիճակը և հակամարտության կարգավորման հայկական կողմի մոտեցումները:

Принятие резолюции о геноциде в Бундестаге продемонстрирует – Германия  может извлечь уроки из прошлого
25/05/2016 20:44
Принятие резолюции о геноциде в Бундестаге продемонстрирует – Германия может извлечь уроки из прошлого
Обсуждения вокруг признания Геноцида армян в Бундестаге и принятие соответствующей резолюции продемонстрируют, что Германия как бывший союзник Османской империи, в очередной раз может открыто и честно смотреть в свое прошлое и извлекать из него уроки. Об этом заявил президент Серж Саргсян в ходе встречи с вице-спикером Бундестага ФРГ Эдельгард Булман, передает пресс-служба главы государства.
Вице-спикер Бундестага в свою очередь отметила важность таких обсуждений и представила суть и цели резолюции о признании Геноцида армян.
Эдельгард Булман попросила президента Армении представить перспективы мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта и прилагаемые сопредседателями Минской группы ОБСЕ усилия. Президент Серж Саргсян обстоятельно представил нынешнюю ситуацию в зоне карабахского конфликта и подходы армянской стороны к урегулированию конфликта.