Սվիտալսկի. ԵՄ-ն շահագրգռված է Հայաստանում դատաիրավական բարեփոխմանն ուղղված ծրագրերին աջակցելու հարցում
30/05/2016 19:25
Եվրամիությունը շահագրգռված է Հայաստանում դատաիրավական բարեփոխմանն ուղղված ծրագրերին աջակցելու հարցում, ասել է ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին «Հայաստանի Հանրապետությունում արդարադատության ոլորտում 25 տարիների ընթացքում իրականացված բարեփոխումները» թեմայով համաժողովին, տեղեկացնում է ՀՀ ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
«Եվրամիությունը շահագրգռված է դատաիրավական բարեփոխմանն ուղղված ծրագրերին աջակցելու հարցում: Կենտրոնական և Արևմտյան եվրոպական երկրների փորձը ցույց է տալիս, որ առանց արդյունավետ արդարադատության համակարգի անհնար է գնալ դեպի ավելի ազատական համակարգեր, որոնք հինված են ընդհանուր արժեքների վրա՝ ժողովրդավարություն, իրավունքի գերակայություն և մարդու իրավունքներ», - ասել է դեսպանը:
Նշվում է, որ Եվրոպական միության աջակցությամբ կազմակերպված համաժողովի նպատակը արդարադատության ոլորտում անցած 25 տարիների ընթացքում իրականացրած բարեփոխումներն արձանագրելը, ոլորտին առնչվող առկա խնդիրների վերհանելն ու ապագայի քայլերը նախանշելն էր:
Համաժողովին ներկա  են եղել արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը, արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանը, հասարակական կազմակերպությունների ղեկավարները և այլոք:
Նախարարի խոսքով՝ Հայաստանը երկար ճանապարհ է անցել 25 տարիների ընթացքում արդարադատության ոլորտում՝ արդարադատության մատչելիությունը, օրենքի գերակայությունը և մարդու իրավունքների ճանաչումն ապահովելու համար:
«Այս գործընթացը դեռ ունի մարտահրավերներ և բացթողումներ: Դրանց որոշ մասն իրենց լուծումները կգտնեն նախքան բարեփոխումների ընթացիկ փուլի ավարտը՝ 2016թ-ի վերջին, մյուսներին կանդրադառնանք բարեփոխումների նոր փուլում», - ասել է Արփինե Հովհաննիսյանը:

Петр Свитальский: Евросоюз заинтересован в содействии программам по реформированию судебно-правовой системы в Армении
30/05/2016 20:49
Евросоюз заинтересован в вопросе содействия программам, направленным на реформирование судебно-правовой системы в Армении, заявил руководитель делегации ЕС в Армении, посол Петр Свитальский на конференции «Осуществленные за 25 лет реформы в сфере правосудия Армении. Ретроспективный взгляд», передает пресс-служба Минюста Армении.
«Евросоюз заинтересован в оказании содействия программам, нацеленным на реформирование судебно-правовой системы. Опыт стран Центральной и Западной Европы показывает, что без эффективной системы правосудия невозможно двигаться к более либеральным системам, которые основаны на общих ценностях – демократии, верховенстве закона и правах человека», - сказал посол.
Отмечается, что цель организованной при содействии ЕС конференции – зафиксировать реализованные в ходе прошедших 25 лет реформы в системе правосудия, рассмотреть проблемы в сфере и обозначить дальнейшие шаги.
На конференции присутствовала министр юстиции Армении Арпине Ованнисян, заместитель министра Сурен Крмоян, руководители общественных организаций и т.д.
По словам министра, Армения за 25 лет прошла долгий путь в сфере юстиции – с точки зрения обеспечения верховенства закона, защиты прав человека, доступности правосудия.
«Однако в этом процессе еще многое предстоит сделать, преодолеть существующие вызовы и исправить упущения. Часть из них получит решение уже до завершения текущего этапа реформ, в конце 2016 года, а другие – будут рассмотрены на новом этапе реформ», - заявила Арпине Ованнисян.