Բրիջիթ Բրինք. Հայ-ամերիկյան տնտեսական հարաբերությունները առաջ մղելու համար պետք է վերացվեն կոռուպցիոն ռիսկերը (Տեսանյութ)
27/06/2016 18:03
Հայ-ամերիկյան տնտեսական հարաբերությունները առաջ մղելու համար պետք է վերացվեն մի շարք խոչընդոտներ, Aysor.am-ին և «Արմենիա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասաց ԱՄՆ փոխպետքարտուղարի Եվրոպայի ու Եվրասիայի հարցերով տեղակալ, հայ-ամերիկյան տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի ամերիկյան մասի համանախագահ Բրիջիթ Բրինքը:
«Հայ-ամերիկյան տնտեսական հարաբերությունները առաջ մղելու համար մենք աշխատում ենք մի շարք խոչընդոտների նվազեցման շուրջ: Փորձում ենք բաց և ազնիվ բանակցություններով ճանապարհ գտնել այդ հարաբերությունների կառուցմանը խոչընդոտող պատնեշները վերացնելու համար: Այդ խոչընդոտներից մեկը, ինչպես շատ երկրներում է, իմ երկրում ևս, կոռուպցիան է: Փորձել ենք շերտավորել այն՝ բարձր - ցածր մակարդակներով, գտնել ճանապարհներ՝ աջակցելու հակակոռուպցիոն հանձնաժողովին, ինչպես նաև այլ մեխանիզմներ առաջարկել պայքարելու կոռուպցիայի դեմ», - ասաց Բ.Բրինքը:
Նրա խոսքով, ԱՄՆ-ն աջակցում է Հայաստանում օտարերկրյա ներդրումները խթանելու համար:
«Ցանկացած երկրում ներդրում անելու համար կարևոր է գնահատել բոլոր ռիսկերը: Ուստի այն պետք է ցածր լինի», - ասաց Պետքարտուղարության ներկայացուցիչը:
«Մենք աջակցում ենք արդարադատության համակարգում բարեփոխումներին, տեսնելու, որ կա անկախ դատական համակարգ: Բիզնես ոլորտը ևս պետք է վստահություն ներշնչի», - ասաց նա:
Բ.Բրինքն ընդգծեց, որ հավատում է Հայաստանի կառավարության կողմից հայտարարված կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունքներին:
«Հավատում եմ, որ արդյունքներ կլինեն... Բիզնեսը պետք է քիչ ռիսկ պարունակի, իսկ այն բարձր է: Տնտեսության զարգացման համար կոռուպցիան քայքայիչ է: Սա խնդիր է, որը կա շատ երկրներում, ինչպես նաև ԱՄՆ-ում, այնպես որ՝ մենք պետք է դրանից ազատվենք», - ասաց Բրիջիթ Բրինքը:

Бринк: Для продвижения армяно-американских экономических отношений необходимо устранить коррупционные риски (Видео)
27/06/2016 18:05
Для продвижения армяно-американских экономических отношений необходимо устранить ряд препятствий, заявила помощник госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии, сопредседатель армяно-американской межправкомиссии по экономическому сотрудничеству Бриджит Бринк.
«Для продвижения армяно-американских экономических отношений мы работаем вокруг сокращения ряда препятствий. Пытаемся открытыми и честными переговорами найти путь для устранения преград, препятствующих построению этих отношений. Одним из таких препятствий, как во многих странах, в том числе и в моей стране, является коррупция. Пытаемся классифицировать – высокий, низкий уровень, найти пути содействия антикоррупционной комиссии, а также предложить другие механизмы для борьбы с коррупцией», - сказала Б.Бринк в интервью Aysor.am и телекомпании «Армения».
По ее словам, США содействуют процессу стимулирования иностранных инвестиций в Армению.
«Для инвестиций в любую страну важно оценить все риски. Они должны быть на низком уровне», - отметила представитель Госдепа США.
«Мы содействуем реформам в системе юстиции с целью независимой судебной системы. Бизнес-среда также должна вызывать доверие», - заявила Б.Бринк.
Она подчеркнула, что верит в объявленную правительством Армении борьбу с коррупцией и ее результаты.
«Верю, что будут результаты… Бизнес должен содержать мало рисков, а они высоки. Коррупция играет разрушительную роль для развития экономики. Это проблема, которая существует во многих странах, в том числе и в США. Так что нам следует избавиться от этого», - заявила Б.Бринк.